Młotowiertarka to urządzenie niezbędne na każdej budowie i podczas remontu. Dlatego naprawa młotowiertarki, gdy ta się popsuje, powinna być priorytetem. Zazwyczaj najczęściej zdarza się awaria udaru. Jak naprawić udar w młotowiertarce?
Najczęstsze sposoby naprawy udaru w młotowiertarce
Naprawa młotowiertarki powinna się zacząć od znalezienia miejsca problemu. Zazwyczaj naprawa udaru w młotowiertarce dotyczy problemów z oringami. Osoba, która nie zna się na tym zbyt dobrze, może mieć problem z wykryciem, czy są one uszkodzone. Jednak w przypadku naprawy młotowiertarki najlepiej jest zacząć właśnie od tego elementu. Znaleźć go można na bijaku urządzenia, jest w każdej młotowiertarce udarowej.
Nie jest to jednak jedyne możliwe źródło problemów. Inną opcją jest uszkodzony tłok. On również wpływa na nieprawidłowe działanie udaru, kiedy jest porysowany albo wręcz pęknięty. Takie uszkodzenie nietrudno jest znaleźć.
Jeżeli jednak tłok podczas naprawy młotowiertarki wydaje się być w porządku, przyczyną awarii mogą być oringi, tym razem w tulei ustalającej. Jak naprawić udar w młotowiertarce, jeżeli popsuta jest właśnie ta część? Trzeba ją wówczas wymienić na nową. Nie jest to najczęstsza przyczyna problemów, tym niemniej zdarzają się i takie awarie. Dlatego koniecznie trzeba to sprawdzić.
Naprawa młotowiertarki dotyczyć może również ciężko działającej tulei. To właśnie tuleja może zablokować udar i przez to młotowiertarka nie działa prawidłowo. W takim przypadku okazać się może, że konieczne jest wyszlifowanie jej powierzchni.
Ostatnią, możliwą do naprawy awarią udaru w młotowiertarce jest iglica. Jej stan może wymagać oddania do profesjonalnego serwisu.
Gdy poznasz przyczynę awarii udaru w młotowiertarce, możesz ją naprawić. Potrzebne będą ci do tego wyłącznie podstawowe narzędzia. Dzięki nim rozkręcisz młotowiertarkę i dasz radę wymienić podstawowe jej elementy. Niektóre elementy, takie jak oringi, są zamienne i można kupić po prostu nowe. Zawsze warto wybierać wyłącznie oryginalne elementy wymienne. Dzięki temu zyskasz pewność, że naprawa będzie trwała. Jednocześnie części zamienne do produktów znanych marek są dość kosztowne. Trzeba mieć więc pewność co do zasadności ich wymiany. Często, szczególnie jeżeli samo urządzenie ma już kilka lat, może się okazać, że koszt naprawy jest niewspółmierny do zakupu nowego sprzętu.
Jeżeli twoja wiedza na temat tego, jak naprawić udać w młotowiertarce jest zbyt niska, konieczne będzie oddanie sprzętu do specjalistycznego serwisu. Okazać się może, że samodzielna naprawa spowoduje więcej szkód. Z tego powodu nie warto ryzykować, tym bardziej że młotowiertarka wysokiej klasy jest kosztownym sprzętem. Naprawę młotowiertarki powierzyć warto specjalistycznemu zakładowi. W serwisie okaże się, czy przyczyna uszkodzenia jest niegroźna i nietrudna w naprawie, czy też jest to nieopłacalne z uwagi na wysoki koszt.
Dlaczego psuje się udar w młotowiertarce?
Naprawa udaru w młotowiertarce jest konieczna z uwagi na to, że ten element psuje się stosunkowo często. Zazwyczaj wynika to po prostu z nieodpowiedniego użytkowania urządzenia. Podczas wiercenia z udarem nie powinno się dociskać młotowiertarki. Takie zachowanie jest niestety często spotykane wśród użytkowników. Tymczasem nagminne dociskanie osłabia działanie udaru i całego urządzenia. Jak naprawić młotowiertarkę? Nie zapominaj o jej regularnym rozkręcaniu i czyszczeniu, aby unikać kłopotów.