Aby nasza łazienka zachowała estetyczny i czysty wygląd, często decydujemy się na montaż geberitu, czyli montaż stelaża podtynkowego. Cechą, która charakteryzuje eleganckie i nowoczesne łazienki jest właśnie dobrze wykonany montaż zestawu podtynkowego WC i bidetu.
Montaż geberitu – wysokość, szerokość, głębokość
Dokładne pomiary są pierwszym krokiem, kiedy zabieramy się za montaż geberitu. Wysokość jakiej wymaga zabudowa geberitu to około 120 cm. Szerokość – około 50 cm, wysokość – około 20 cm. Przy planowaniu montażu należy uwzględnić również przestrzeń potrzebną na swobodne poruszanie się i korzystanie z WC.
Montaż stelaża podtynkowego – rodzaje
Stelaż do zabudowy mokrej jest rzadko wybierany, ponieważ wiąże się z bardzo pracochłonną instalacją. Jest to stalowa rama z uchwytami do podejść wodno-kanalizacyjnych, elementami do przymocowania ceramiki oraz zbiornik spłukujący. Ten rodzaj stelaży nie może być obciążony przyborem sanitarnym. W związku z tym konieczny jest montaż na pełnej ścianie i dodatkowe obmurowanie. Inną opcją jest montaż we wcześniej przygotowanej wnęce w murze.
Stelaż do zabudowy suchej pozwala na montaż stelaża WC w ściance działowej lub przy ścianie murowanej. Jest to bardzo wytrzymała rama stalowa, bez trudu znosząca ciężar ceramiki i jej użytkownika. Do takich stelaży można przymocować uchwyty dla osób z niepełnosprawnością. Jeżeli decydujemy się na montaż stelaża WC w ściance działowej, należy zamocować go do podłogi i ściany nośnej lub do elementów przytwierdzanych do sufitu i podłogi.
Największym zainteresowaniem cieszą się zestawy do zabudowy wysokiej (wysokość stelaża WC to 110 – 130 cm). W przypadku zestawu do zabudowy niskiej, wysokość stelaża WC to 80 – 90 cm. W tym wypadku przycisk spłukujący znajdzie się nie na ściance za muszlą, lecz w utworzonej za nią półce.
Kiedy zamontować stelaż WC?
Montaż zestawu podtynkowego wykonujemy po wyrównaniu ścian i podłóg. Linię montażu należy wyznaczyć mierząc od poziomu posadzki. Nie pozostaje bez znaczenia to, do jakiego materiału będziemy mocować śruby – w zależności od tego wybieramy sposób mocowania. Grubość posadzki ma również ogromne znaczenie. Jeżeli wylewka nie będzie miała przynajmniej 4 cm grubości, istnieje ryzyko zniszczenia kafelków, które znajdą się na ściance. Skoro wiemy już, jak i kiedy zamontować stelaż WC, następnym krokiem jest mocowanie. Zazwyczaj wybiera się do tego 4 punkty – dwa do podłogi i dwa do ściany.
Podłączenie geberitu do wody
Kiedy zakończymy montaż zestawu podtynkowego, przychodzi czas na podłączenie geberitu do wody, czyli tak na prawdę podłączenie wody do stelaża WC. (Należy bowiem pamiętać, że Geberit to nazwa producenta między innymi zestawów podtynkowych, a nie samego produktu. Geberit jest więc „Adidasem” w swojej kategorii. ) Podłączenie wody do stelaża WC polega na przyłączeniu rury ściekowej, doprowadzeniu wody i przymocowaniu szpilki do zawieszenie miski ustępowej. W następnym etapie należy osadzić panel przycisku spłukującego i sprawdzić, czy stelaż jest poprawnie wypoziomowany.
Jak zabudować geberit?
Najczęściej dokonywanym wyborem jest zabudowa geberitu płytą gk. Zanim dowiesz się jak zabudować geberit, musisz wybrać odpowiednie materiały. Zabudowa geberitu płytą gk o grubości 12,5 mm wiąże się z koniecznością ułożenia dwóch jej warstw. Zawsze wybieraj zielone płyty, które charakteryzują się większą odpornością na wilgoć. W płycie frontowej należy wyciąć otwory na przycisk, przyłącza i szpilki montażowe. Następnie możemy przykleić kafelki na obudowanej płytą ściance.