HomePoradyJak zrobić wędzarnię z beczki?

Jak zrobić wędzarnię z beczki?

Domowe wędliny czy smakowicie pachnące, świeże ryby to znakomita alternatywa dla kupnych, często mocno nafaszerowanych chemią, produktów. Wielu amatorów domowego jedzenia coraz częściej szuka sposobu na to, jak zrobić wędzarnie z beczki.

Budowa wędzarni z beczki jest nieskomplikowana, nie wymaga również ogromnych nakładów finansowych oraz czasu. Jeśli masz zamiar zacząć samodzielnie przygotowywać najlepsze wędzonki, czas najwyższy, aby poznać sposób na wybudowanie wędzarni ogrodowej z beczki.

Budowa wędzarni z beczki – co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim wędzarnia ogrodowa z beczki jest tania – aby ją zrobić, będziemy potrzebować jedynie metalowej beczki oraz kawałka rury do odprowadzania dymu. Zanim przystąpimy do wykonania wędzarni z beczki krok po kroku, musimy w ogrodzie znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Powinna być tak usytuowana, aby wychodzący z niej dym nie przeszkadzał nie tylko nam, ale i sąsiadom. Poza tym nie ma żadnych odgórnych zaleceń, gdzie taka domowa wędzarnia powinna stać.

Wędzarnia z beczki – jak się zabrać za jej budowę?

W pierwszej kolejności do budowy wędzarni z beczki będziemy potrzebować schematu. Jeśli chodzi o profesjonalne przygotowanie własnej wędzarni z beczki, schemat jest dostępny bez trudu w Internecie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przygotowując projekt wędzarni z beczki, schemat przygotować samodzielnie. A teraz – jak zrobić wędzarnie z beczki? Do jej wykonania niezbędna będzie sama beczka – stalowa, może być ocynowana, może nawet nosić na sobie ślady rdzy – nie ma to większego znaczenia. Należy jednak zwrócić uwagę, czy beczka nie była wcześniej użytkowana do przechowywania farb, rozpuszczalników lub innych substancji chemicznych. Wędzarnia z beczki musi być zrobiona z idealnie czystego zbiornika. Jeśli nie posiadamy w swoich zbiorach żadnej beczki, możemy kupić ją… na złomie – to kolejna oszczędność, a efekt będzie identyczny jak w przypadku nowej beczki.

Wędzarnia z beczki krok po kroku

Wędzarnia z beczki powinna w środku mieć zamontowane poprzeczne listwy – mogą być drewniane, chociaż większość osób preferuje solidne, stalowe pręty, mogące utrzymać znaczne ciężary. Jeśli chodzi o wędzarnię z beczki, schematy budowy mogą się nieznacznie różnić pod kątem ilości zawieszonych prętów. Ich ilość swobodnie można dopasować do własnych potrzeb czy „mocy przerobowych”. Palenisko może być wykonane dwojako: z osobnej, metalowej komory, z której będzie wyjście bezpośrednio do przewodu dymowego. Do wykonania paleniska wędzarni ogrodowej z beczki można równie dobrze wykorzystać niepotrzebny nam już, stary zbiornik hydroforowy.

Prosta metoda, jak zrobić wędzarnie z beczki

Sposób na to, jak zrobić wędzarnię z beczki, jest bardzo prosty. Jeśli mamy przygotowane wszystkie elementy składowe, w wybranym miejscu wykonujemy wykop o średnicy ciut mniejszej, niż średnica beczki. Ostatecznie bowiem beczka ma stanąć na obrzeżach naszego okrągłego wykopu. W następnym etapie wykonania wędzarni z beczki krok po kroku należy wykopać również rów na długość około 40 cm. Pod beczką musi być miejsce na rurę stanowiącą jednocześnie przewód dymowy. Pozostaje jeszcze kwestia paleniska – jak zrobić? Wędzarnia z beczki za pomocą rowu powinna mieć doprowadzoną rurę z paleniska do beczki. Rura powinna opadać w stronę paleniska. Jeśli nie posiadamy rury, rów po prostu nakrywamy blachą lub drewnianymi deskami.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze