Strona głównaWnętrzaCo do okna zamiast firanek?

Co do okna zamiast firanek?

Ozdobą okien nie muszą być jedynie firanki. Wszystko zależy od tego, jaki styl wystroju wnętrz preferujesz, a także jak wyglądają okna i co chcesz osiągnąć poprzez ich zasłanianie. Dowiedz się, co do okna, zamiast firanek możesz wybrać. 

Alternatywa dla firanek

Firanki od wielu dziesięcioleci są najbardziej popularnym sposobem na ozdobienie i przy okazji – przesłonięcie okien. Nic dziwnego: są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, w wielu wzorach i długościach, dlatego przy ich pomocy wyczarować można naprawdę zróżnicowany wygląd okien. Z drugiej jednak strony nie brakuje osób, którym zwyczajnie znudził się już trywialny wygląd firanek umieszczonych na oknach. Dlatego szukają sposobu, co na okna zamiast firanek można powiesić. Tych możliwości wbrew pozorom jest naprawdę sporo. Firanki niestety pochłaniają wszelkie zanieczyszczenia, dlatego trzeba je często prać. Poza tym chłoną również zapachy, a przez to nie zawsze sprawdzają się w domach, gdzie mieszkają zwierzęta albo w kuchni. W takich pomieszczeniach lepiej poszukać alternatywy dla firanek. Nie trzeba też koniecznie zasłaniać okna. Czasami takie „nagie” będą wyglądały najbardziej efektownie.

Jedną z ciekawszych alternatyw dla firanek są żaluzje. Obecnie nie są to wyłącznie metalowe żaluzje montowane na szybie okiennej. Ciekawie prezentują się na przykład rolety drewniane o różnej szerokości. To opcja co na okno zamiast firanek, ponieważ wyglądają bardzo nowocześnie. Można je mieć w formie odsłoniętej i zyskać swobodny widok na okolicę, jak i całkowicie je zasłonić, żeby zabezpieczyć się przed nadmiernym słońcem. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że dobrze wykonane żaluzje, jeżeli okno jest duże, nie będą najtańszym rozwiązaniem. W przypadku naprawdę sporych rozmiarów okien, sięgających aż do podłogi, konieczne będzie wyposażenie żaluzji w dodatkowy silniczek, który pomoże w ich podnoszeniu i opuszczaniu. Tylko w takim połączeniu korzystanie z nich będzie wygodne.

Inną opcją, co do okna zamiast firanek, są żaluzje pionowe, czyli tak zwane lamele. Można je przekręcać pod różnymi kątami, przez co bardzo dobrze chronią one przed nadmiarem słońca, ale nie muszą totalnie zaciemniać wnętrza.

Rolety zamiast firanek

Bardzo popularnym wyborem alternatywy dla firanek są rolety okienne. Rolety zamiast firanek są z pewnością nieco droższe niż zwykły materiał powieszony na karniszu. Mają jednak nad nim jedną zasadniczą przewagę. Przede wszystkim doskonale przesłaniają okno. Dlatego chronią wnętrze nie tylko przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów, ale także przed nadmiarem promieni słonecznych. Dzięki odpowiednio dobranym roletom możliwe jest także wygodne oglądanie telewizji nawet w słoneczny dzień. 

Rolety zamiast firanek na oknie są bardzo dobrym wyborem, ponieważ same możliwości w zakresie doboru odpowiednich rolet są bardzo duże. Ładnie, klasycznie i elegancko wyglądają marszczone rolety rzymskie. Nie obciążają one bardzo okna, ponieważ montuje się je ponad wnęką okienną. Ograniczeniem może być w tym przypadku wielkość okna. Alternatywa dla firanek to także klasyczne rolety w różnych kolorach (także intensywnie zaciemniające), które montuje się na ramie okiennej. W nowoczesnych domach spotyka się także rolety „dzień noc”, które dopasowywać można do swoich preferencji, a także rolety plisowane, które ustawiać można na najwygodniejszej dla siebie wysokości.

Co zamiast firanek jeszcze można wybrać? W kuchni, szczególnie takiej z dominującym stylem retro albo rustykalnym, na oknie świetnie będzie wyglądać krótka zazdrostka. To kolejna alternatywa co do okna, zamiast firanek możesz wybrać. Pozornie jest podobna do firanki, ale jest zdecydowanie lżejsza i montuje się ją także w całkowicie innym miejscu. Z tego powodu całe okno prezentuje się w odmienny sposób. Zazdrostka lekko je zakrywa, ale przy tym nie przesłania widoku i światła słonecznego.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze