Piękny, zadbany trawnik to jeden z podstawowych elementów ogródka wielu polskich domów. By cieszył oczy, wymaga jednak skrupulatnej pielęgnacji. Równie istotny jest sam proces jego siania. Dlatego odpowiadamy na pytanie: kiedy sadzić trawę i jak najlepiej jest to zrobić?
Kiedy siać trawę na wiosnę?
W wielu poradnikach ogrodniczych znaleźć można informację o tym, że trawnik wysiewać można przez cały rok, wyłączając zimę i idące za nią niskie temperatury. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Można to robić także jesienią. Do kiedy można siać trawę? Tak naprawdę do pierwszych przymrozków. Jednak wówczas młode rośliny mogą mieć jeszcze zbyt słaby system korzeniowy, aby przeżyć zimową hibernację. Dlatego zdecydowanie bezpieczniejsze jest sianie trawy na wiosnę. Oczywiście wcześniej idealnie byłoby przygotować podłoże pod nią. Ziemia pod trawę musi być przede wszystkim porządnie odchwaszczona. Usunąć z niej należy wszelkie śmieci, kamienie, patyki etc. Dodatkowo należy cały teren dokładnie wyrównać poprzez kilkukrotne grabienie. Jeżeli podłoże nie jest odpowiednie, najlepiej jest je użyźnić poprzez nawiezienie mieszanki czarnoziemu i piasku. Trawa preferuje bowiem lżejsze, bardziej przepuszczalne podłoże. Ziemię trzeba ubić przy pomocy walca. Jeżeli trawnik jest większy, dobrym wyborem jest rozrzutnik do nasion (przyda się także później, do nawozu). Po rozrzuceniu ziaren trzeba je także zwałować, co ułatwi sianie trawy. Kiedy to zrobić? Najlepiej od razu, ale każdy obszar przejechać walcem dwa-trzy razy. W tym czasie trzeba również pilnować nasion przed zakusami łakomych ptaków. Kiedy siejesz trawę skorzystać możesz albo z tradycyjnych strachów na wróble albo nowoczesnych odstraszaczy.
Kiedy siać trawę na wiosnę? Z pewnością warto obserwować przyrodę i sprawdzać prognozę pogody. Przez kilka następujących po sobie dni temperatura nie powinna zbliżać się do zera. W przypadku świeżo zakładanego trawnika bardzo istotna jest wilgotność podłoża. Ta najbardziej optymalna jest od połowy kwietnia do połowy maja. To właśnie wówczas warto zaplanować sianie trawy. Kiedy przystąpić można do dzieła? Ze względów ekologicznych i ekonomiczny dobrze jest, jeżeli w kolejny dniach zaplanowane są opady deszczu. Młode nasiona trawy potrzebują sporo wilgoci. Uwaga! Ma to być naturalny, drobny deszcz, a nie silne opady, które mogą wypłukiwać nasiona. Oczywiście trawnik można podlewać wodą z węża ogrodowego, ale nigdy nie będzie to to samo, co naturalne opady. To właśnie z tego powodu sianie trawnika latem, w czasie upałów, jest możliwie, ale jest mniej praktyczne.
Do kiedy można siać trawę?
Wczesna jesień może być również dobrym wyborem. Kiedy można siać trawę jesienią? Zdecydowanie najlepszym czasem będzie termin do początku listopada. Jednak również wówczas sprawdzić trzeba długoterminowe prognozy pogody. Młode rośliny muszą mieć czas, żeby dobrze się ukorzenić i tym samym przetrwać bez uszczerbku trudny, zimowy czas. Kiedy wysiewasz trawę, koniecznie musisz sprawdzać warunki pogodowe, by trafić w odpowiednie okienko. Jesienią jest mniejsze ryzyko suszy i niedoborów wody.
Kiedy najlepiej siać trawę? Najlepszy termin jest na wiosnę. Jednak nie zawsze uda się w tym czasie przygotować właściwe podłoże i znaleźć czas na wysiewanie nasion. Dlatego można to robić aż do początku listopada. Kiedy siejemy trawę istotna jest bezwietrzna pogoda, aby nasiona równomiernie zostały rozłożone na całej powierzchni ziemi. Jeżeli jest sucho, konieczne jest podlewanie trawy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Co do tego, kiedy wysiewać trawę, istotne jest także dobranie odpowiednich nasion. Muszą być one dostosowane do miejsca i warunków, w których trawnik się ma znaleźć. Dostępne są na przykład mieszanki przystosowane do użytku na nasłonecznionych lub zacienionych działkach. Jak więc widać, także to ma duży wpływ na wybór właściwego trawnika.
Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić trawę, będzie nieco inna w przypadku, jeżeli zdecydujesz się na zakup trawy w rolce. Ma ona już dość rozwinięty system korzeniowy, więc ogólnie jest mniej narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne, chociaż także wymaga nieco uwagi.