Strona głównaArchitekturaJak zabezpieczyć okna przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?

Niestety, plaga włamań do domów i mieszkań przybiera na siłę. Jest coraz mniej osiedli i miejscowości, w których jeszcze nie doszło do próby kradzieży. Jedną z dróg dostania się złodziei do środka są okna. Dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć okna przed włamaniem i co można zrobić, żeby ograniczyć ryzyko wyniesienia ze środka cennego sprzętu.

Dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie okien przed włamaniem?

Zazwyczaj właściciele domów myślą o ryzyko kradzieży, montując na przykład solidne drzwi antywłamaniowe albo inwestując w monitoring terenu posesji. Tak naprawdę jednak dla sprytnego złodzieja takie zabezpieczenia nie są wystarczające i może je szybko obejść. Jednym z najbardziej newralgicznych miejsc w domu, przez które jest stosunkowo łatwo się włamać, są okna. Jeżeli mieszkasz na parterze, ale również na wyższych piętrach, droga dostania się do środka nie jest skomplikowana. Szczególnie pod osłoną nocy obecność nawet czujnych sąsiadów okazać się może zbyt mała. Stąd pojawia się pytanie: jak zabezpieczyć okna plastikowe przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem

Czasami wystarczy zostawić uchylone okno, nawet na piętrze, żeby osoba dość sprawna manualnie była w stanie je otworzyć. Zrobi to bardzo cicho, więc do włamania może dojść nawet podczas obecności domowników.

Profesjonalne sposoby na to, jak zabezpieczyć okna plastikowe przed włamaniem

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zabezpieczeń okien. Jednym z nich jest z pewnością specjalna czujka montowana na oknie, która jest podłączona do domowego alarmu. Wyczuwa ona, kiedy szyba jest stłuczona i alarmuje o tym głośnym sygnałem albo bezpośrednim poinformowaniem agencji ochrony, jeżeli ma się podpisaną z taką firmą umowę. Tego rodzaju czujki są na pewno sposobem na to, jak zabezpieczyć okna przed włamaniem. Jednak sam system alarmowy, szczególnie w większym domu gdzie okien jest dużo, jest dość drogi. Zazwyczaj tego rodzaju alarm jest planowany już na etapie budowy domu.

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem

Innego rodzaju zabezpieczeniem są rolety antywłamaniowe. Masywne, dobrze zabezpieczają, ale mają kilka wad. Przede wszystkim są kosztowne, nie wszędzie można je zamontować, a do tego niektóre osoby nie lubią ich ze względów wizualnych. Złodzieje “bardziej znający się na swoim fachu”, mogą sobie z nimi także poradzić. Dlatego nie zawsze jest to idealny sposób jak zabezpieczyć okna plastikowe przed włamaniem, a przede wszystkim – nie jedyny.

Można także wybrać okna ze specjalnego, antywłamaniowego szkła. Jest to dość skuteczne, ale znowu – bardzo drogie. Tego rodzaju zabezpieczenia trudno jest wykorzystać na już istniejącym budynku z zamontowanymi oknami.

Blokada okna bez wiercenia

Zawsze dobrym rozwiązaniem jest blokada okna bez wiercenia. Tego rodzaju zabezpieczenie z jednej strony chroni okno przed próbami otwarcia go przez dzieci. Z drugiej strony jest także dodatkowym zabezpieczeniem przed złodziejami. Mogą to być na przykład blokady naklejane na framugę okna. Blokady okna bez wiercenia są dość mocne, dobrze zabezpieczają przed dziećmi, a więc także utrudniają pracę złodziejowi. Bardzo często, jeżeli intruz nie może się dostać do domu w prosty i szybki sposób, może w ogóle zrezygnować z chęci napadu. Taki sposób, jak zabezpieczyć okna przed włamaniem, jest niewątpliwie niedrogi, co jest dużą korzyścią. W ten sposób zadbasz też o to, by okazja nie czyniła złodzieja. 

Blokada okna bez wiercenia

Innym pomysłem na blokadę okna bez wiercenia, jest zamontowanie klamek okiennych zamykanych na kluczyk. One także zabezpieczą przed zakusami niepożądanych osób.

Jest także kilka sposobów na niedrogi sposób na zabezpieczenie okien, które jednak tym razem wymaga to wiercenia, czy innego ingerowania w okna. Są to na przykład specjalne metalowe zasuwnice. Działają one na zasadzie mechanizmu przeciwbieżnego. To bardzo skuteczny sposób, na który pozwolić sobie może każdy właściciel domu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze