Strona głównaWnętrzaJak zabudować grzejnik? - osłona, nakładka, maskownica

Jak zabudować grzejnik? – osłona, nakładka, maskownica

Zazwyczaj zabudowę grzejnika wykonuje się ze względów estetycznych. Bardzo często, gdy nas nie stać na wymianę na nowszy model, wiele osób decyduje się na wykonanie osłony na grzejnik, czy nakładkę na kaloryfer. Jednak przy wykonywaniu zabudowy, należy pamiętać, że służy on do rozprowadzania ciepła i osłona na grzejnik powinna być wykonana w taki sposób, aby nie zmniejszała emisję ciepła na pomieszczenie, ponieważ może to okazać się nieekonomiczne. Rodzi się więc pytanie, jak prawidłowo zabudować grzejnik? Ważne jest, aby wykonana zabudowa grzejnika posiadała odpowiedniej wielkości otwory, przez które będzie możliwe odprowadzanie ciepła do pomieszczenia. Nie powinno się zabudowywać kaloryferów całościowo. Dobrze i schludnie wykonana osłona grzejnika wpisze się w wystrój wnętrza, a czasami nada mu innego wydźwięku. Zazwyczaj nie znajdziemy w sklepach gotowej obudowy, ani osłony na grzejnik, ponieważ w każdym domu różnią się one rodzajem oraz długością i wielkością grzejników. Ważny jest odpowiedni wybór materiałów do tego celu. Najważniejsze jest, aby był on odporny na działanie wysokich temperatur. Najlepsze okazać się może drewno, ale również metal, czy kamień. Jak więc zabudować grzejnik? Można wpasować go w ciąg zabudowy, wtedy nie będzie konieczne korzystanie z osłonek, na przykład wkomponować go między półki na książki, a stworzymy wrażenie, jakby tam było jego miejsce.

Zabudowa grzejnika pod oknem

W większości domów grzejniki montuje się pod oknem. Ma to na celu oszczędność dostępnej powierzchni, ale zazwyczaj jest to również świetny pomysł na zabudowę. W tym celu można wykorzystać wnękę okienną. Dzięki wydłużeniu parapetu zyskujemy nie tylko zabudowę grzejnika pod oknem, ale również dodatkowe miejsce, jak półkę na książki. Taki sposób zabudowy grzejnika pod oknem wykorzystywany jest zazwyczaj w niewielkich salonach, w których kaloryfer przyciągałyby uwagę. To samo dotyczy sypialni, które z reguły są niewielkimi pomieszczeniami i zależy nam na uwydatnieniu mebli. Zamiast tego uwagę przyciąga metalowy grzejnik. Tutaj również zaleca się montaż grzejnika pod oknem. Dodatkowo w połączeniu z ciągiem szafek, zabudowa grzejnika pod oknem zyska na atrakcyjności. Bardzo często na zaoszczędzeniu zależy nam w małych mieszkaniach. Dzięki zabudowie kaloryfera bloku, zyskujemy dodatkową przestrzeń, jeżeli odpowiednio wykonamy taką konstrukcję. Świetnie się sprawdzi wspomniana wcześniej zabudowa kaloryfera z półkami.

Jak zabudować grzejnik żeliwny?

Wielu osobom sen spędza z powiek grzejnik żeliwny. Trzeba przyznać, że ten stary model nie należy do atrakcyjnych, dodatkowo może zaburzać wystrój wnętrza i, co gorsza, rzucać się w oczy. Jednak nadal pełni on swoje funkcje. Wiele osób chcąc zamaskować stary grzejnik żeliwny, wykorzystuje do tego celu długie zasłony lub zasłania meblami. Jednak są inne rozwiązania, które można wykorzystać do zabudowy grzejnika żeliwnego. Zamiast zasłaniać go w ten sposób, można wykorzystać osłony na grzejnik, nakładki na kaloryfer, czy maskownice na grzejnik. Posiadają one różne kształty, a także kolory. Najczęściej wybieranymi są płyty dekoracyjne z ażurowymi wzorami, które również służyć mogą jako maskownice na kaloryfer. Montaż takich osłon czy maskownic na grzejnik nie jest trudny. Z reguły polega on na zamontowaniu nakładek na grzejnik na pomocą uchwytów lub magnesów. Z jakich materiałów są wykonane takie osłony? Najbardziej popularne są osłony z PCV, szkła hartowanego, sklejki, pleksiglasu, a także drewna czy forniru. Obudowy wykonywane są z drewna lub MDF, ale również wykonane mogą być z drewnianej ramy i ułożonych na niej płyt.

Osłona na grzejnik

Osłony na grzejnik, czy stosowane również nakładki na kaloryfer służą nie tylko do przysłonięcia czy zamaskowania mało atrakcyjnego starego grzejnika żeliwnego. Bardzo często różnego rodzaju maskownice na kaloryfer powodują, że staje się on elementem wystroju wnętrza. Ale również, tego typu zabudowy grzejników, w postaci właśnie nakładek czy osłon, są pewnego rodzaju ochroną dla małych dzieci, które mogłyby się poparzyć czy uderzyć o wystający metalowy grzejnik, czy żeliwny kaloryfer. Przed podjęciem się montowania konstrukcji na grzejnik lub kaloryfer należy wziąć pod uwagę też to, jak zabudować grzejnik, aby nadal rozprowadzał on taką samą ilość ciepła, ponieważ czasami taka osłona, czy nakładka na grzejnik może zatrzymywać emitowaną ilość ciepła i nie będzie to opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze