Strona głównaOgródCo sadzić w lipcu? Kalendarz ogrodnika

Co sadzić w lipcu? Kalendarz ogrodnika

Lipiec jest miesiącem, w którym główną czynnością, jaką wykonujemy w naszych ogródkach, jest zbieranie zasianych uprzednio plonów. Jednak nie jest wcale powiedziane, że prace ogrodowe w lipcu są już bez sensu nie można wtedy siać. Można, jednak nie wszystko, gdyż warunki pogodowe, jakie panują wówczas na dworze uniemożliwiają posadzenie wybranych nasion. 

W tekście przeciwstawimy się mitowi, jakoby prace ogrodowe w lipcu były bez sensu, sprawdzimy, jak wygląda lipiec w ogrodzie w kalendarzu ogrodnika i co można siać w lipcu. Podpowiemy, co siejemy w lipcu, z rozróżnieniem: jakie warzywa siać w lipcu i jakie kwiaty siać w lipcu. Udowodnimy, że lipiec na działce też jest wart poświęceń. Przygotujcie zatem kalendarz prac na lipiec w ogrodzie, zaczynamy.

Zobacz: Co sadzić w grudniu? Kalendarz ogrodnika

Prace ogrodowe w lipcu

W kalendarzu prac na lipiec w ogrodzie powinniśmy najbardziej zważać na specyfikę tego miesiąca. Pamiętajmy, że prace ogrodowe w lipcu nie są tak popularne, jak na wiosnę, przez co zasiane warzywa czy kwiaty wymagają od nas więcej uwagi i pielęgnacji. Bardzo często gorąca, upalna pogoda powoduje, że rośliny mają znacznie trudniejsze warunki do wzrostu. Brak regularnego deszczu walnie przyczynia się do powolnego wykiełkowywania nasion, przez co musimy sami zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego siewu. Z pomocą przyjdzie konefka lub szlauf ogrodniczy. Warto także zaznaczyć, że warzyw, jakie siejemy w lipcu, nie powinno się uprawiać jeżeli należą one do tej samej rodziny tak, jak np. kapusta i kalafior, czy groch i fasola.

Jakie warzywa siać w lipcu

Jakie warzywa siać w lipcu? Takie pytanie zadaje sobie niejedna z osób w internecie. Lipiec w ogrodzie w kalendarzu ogrodnika nie kojarzy się zbytnio z sianiem warzyw. Większość nasion należy siać na wiosnę, jednak istnieje kilka warzyw, jakie można siać w lipcu, są to chociażby pewne odmiany sałaty kruchej i masłowej – arka, baucejska, cud voorburgu, dippa, ewelina, grenada ożarowska, justyna nochowska, królowa lata, stuttgarter sommer.

Bez problemu można również posiać marchewkę, którą będzie można wyciągnąć z ziemi w okolicach października. Lipiec na działce to także znakomity czas na zasianie buraków oraz fasolki szparagowej (zarówno w wersji o zielonych, jak i żółtych strąkach), którą będzie można cieszyć się już pod koniec sierpnia/na początku września. 

Burak

Co można siać w lipcu? Na pewno ogórki, pamiętając jednak, że tylko te ich odmiany, które nadają się do kiszenia. Dobrym pomysłem będzie też zasianie buraków odmian chrobry, czerwona kula, glob F1, nochowski, norton, opolski, patryk, regulski czy rywal.

W lipcu na działce można bez obaw posiać późną kalarepę masłową niebieską oraz goliat białą. Jakie jeszcze warzywa siać w lipcu? Można również zdecydować się na zasianie jarmużu, jednak w tym przypadku zwracajmy uwagę na porządek prac w kalendarzu w ogrodzie w lipcu, ponieważ warzywo to musi być dobrze nawadniane, co nie zawsze jest możliwe w tym miesiącu.

Zobacz: Co sadzić we wrześniu? Kalendarz ogrodnika

Co można siać w lipcu? Otóż w drugiej połowie tego miesiąca, na dobrze uprawioną grządkę, wzbogaconą o porządny nawóz, śmiało można posiać kapustę pekińską, którą zbierze się późnym październikiem. W doniczkach można też zasiać pietruszkę naciową, której pędy utniemy pod koniec jesieni bądź nawet wczesną zimą. Warto jednak zapisać sobie w swym kalendarzu ogrodnika na lipiec w ogrodzie, że w późniejszym okresie dobrze jest zadbać o przykrycie czymś naszych plonów.

A jakich warzyw nie siać w lipcu? W lipcu w ogrodzie, w kalendarzu ogrodnika, nie powinna pojawić się rzodkiewka, gdyż w trakcie upałów bardzo prędko parcieje, a przy dłuższym dniu wyrasta w pędy kwiatostanowe i jest już zdatna do jedzenia. W lipcu na działce można za to siać rzodkiew odmian zimowych i jesiennych.

Jakie kwiaty siać w lipcu

Co siejemy w lipcu? Lipiec na działce to dobry moment na posadzenie kwiatów jednorocznych, dwuletnich bądź bylin. Wiele z nich jest jeszcze w stanie zakwitnąć, co pozwoli na cieszenie wzroku ich pięknymi kwiatami, nawet do początków jesieni. 

Tak więc, jakie kwiaty siać w lipcu? W pierwszej połowie tego miesiąca bez trudu można siać kwiaty dwuletnie, takie jak bratki, malwy, niezapominajki i stokrotki. Zapiszmy sobie w lipcowym kalendarzu prac w ogrodzie, że w 3-5 tygodniu po zasianiu (w chwili, gdy roślinki będą miały przynajmniej 3 listki) należy przepikować młode siewki.

W kalendarzu ogrodnika na lipiec zanotujmy sobie, że warto przesadzić wtedy kosaćce bródkowe i przymiotno. Ten drugi kwiat warto ściąć jak najniżej, zaraz po tym, gdy przekwitnie, pozostawiając jedynie rozety liściowe. W przeciągu 2 tygodni od skrócenia można je przesadzać.

Niezapominajki

Co siejemy w lipcu? Miesiąc ten jest zalecanym do wysiewu roślin poplonowych, takich jak bobik, łubin wąskolistny i żółty, peluszka, seradela i wyka. Bez problemu można także siać poplon, który składa się z facelii, gorczycy, rzepaku, słonecznika bądź żyta.

W tekście obaliliśmy mit, że prace ogrodowe w lipcu nie mają sensu. Mają. Opisaliśmy, jak wygląda lipiec w ogrodzie w kalendarzu ogrodnika i co można siać w lipcu. Sprawdzaliśmy, co siejemy w lipcu, z rozróżnieniem: jakie warzywa siać w lipcu i jakie kwiaty siać w lipcu. Lipiec na działce też może być dla nas z korzyścią! Więc śmiało wypełniajcie swój kalendarz prac na lipiec w ogrodzie!

Zobacz: Co sadzić w maju? Kalendarz ogrodnika

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze