Strona głównaOgródBakopa - kiedy sadzić, stanowisko, właściwości, wymagania, pielęgnacja

Bakopa – kiedy sadzić, stanowisko, właściwości, wymagania, pielęgnacja

Bakopa. Nie bez przyczyny jej nazwa kojarzy nam się z egzotycznymi miejscami. Pierwotne występowanie tej rośliny, to tereny znajdujące się w strefie podzwrotnikowej. Ciekawostką jest, że Bakopę odnaleźć możemy pod nazwą Sutera. Jest to kwiat niezwykłej urody. Dla tych, którzy zastanawiają się, jak wygląda kwiat bakopa, informacje na ten temat zawarte będą w dalszej części artykułu. Odpowiemy tam również między innymi na pytanie, dlaczego (czasami) bakopa przestała kwitnąć.

Jakie bakopa ma wymagania?

Bakopa, jak na roślinę z terenów podzwrotnikowych przystało, powinna znajdować się ciepłym i słonecznym miejscu. Dopuszczalne jest także stanowisko, które będzie znajdować się w lekkim cieniu. Jeśli jednak jej uprawa nie będzie szła, tak jak trzeba, warto zastanowić się, dlaczego bakopa nie kwitnie. Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska jest zbyt mała ilość wody. Sutera pozostawiona w zbyt suchych warunkach gubi kwiaty, a następnie obumiera. Drugim najczęstszym powodem jest także zbyt ciemne miejsce, w którym bakopa rośnie. Decydując się na zakup bakopy, kiedy sadzić to informacja, która również pomoże w jej efektywnej uprawie. Najlepszy czas na tę czynność przypada w drugiej połowie maja. 

bakopa wygląd
Autor: Bob Peterson from North Palm Beach, Florida, Planet Earth!

Bakopa – pielęgnacja

Bakopa jest rośliną, która polecana jest dla ogrodników o zaawansowanym poziomie wiedzy na temat uprawy roślin. Jeśli chodzi natomiast o kwestię zajmowania się bakopą i pielęgnację tej rośliny, jest kilka spraw, o których nie można zapominać. Bakopa jest rośliną, która powinna mieć zapewnioną odpowiednią ilość wody. Warto również, w okresie letnim zapewnić jej dodatkowe odżywienie, dostarczając jej płynne nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących. Co wiadomo na temat kwestii dotyczącej bakopy i z czym łączyć tę piękną roślinę? Za jej sąsiadów warto rozważyć towarzystwo pelargonii i lobeli. Wszystkie te kwiaty, dzięki swoim żywym kolorom, będą stanowić kolorowe kompozycje cieszące nasze oczy. Jednak, jak to w przypadku uprawy wielu roślin bywa, zdarza się, że nie wszystko idzie po naszej myśli. Zadajemy sobie wtedy pytanie, dlaczego bakopa nie kwitnie? Może być to spowodowane zbyt mało słonecznym stanowiskiem (wcale jej się nie dziwimy). Warto zatem wybierając jej miejsce bytowania, odpowiedzieć sobie na pytanie, jak my byśmy się tam czuli. 

Bakopa – właściwości

Czy oprócz swojego pięknego wyglądu (o którym opowiemy nieco później) bakopa ma właściwości lecznicze? Spieszymy z odpowiedzią, że tak, posiada i to jeszcze ile! Bakopa i jej właściwości to między innymi: 

  • działanie rozkurczowe
  • działanie padaczkowe
  • działanie przeciwstresowe
  • działanie przeciwdepresyjne
  • działanie przeciwpadaczkowe

Osoby, które stosują leki na bazie bakopy, właściwości lecznicze odczuwają niemal natychmiastowo. Przez wielu, bakopa postrzegana jest jako zioło magiczne. Wyróżniane wśród leków z zawartością bakopy są właściwości, które wpływają na znaczną poprawę koncentracji i pamięci. Bakopa jest rośliną niezwykłą, o szerokich możliwościach zastosowania. Medykamenty z jej zawartością cieszą się ogromnym uznaniem, zwłaszcza wśród osób, które preferują naturalne metody leczenia się. O czym można jeszcze wspomnieć w kontekście bakopy i właściwości leczniczych tego gatunku? Stosowana jest również jako środek przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny. Niektórzy, stosują bakopę nawet jako wsparcie w leczeniu przeciwnowotworowym. Co kryje się za niezwykłymi właściwościami bakopy? Substancje czynne w nich zawarte. Należą do nich: fitosterole, alkaloidy, węglowodany i alkoholocukry, flawonoidy, aminokwasy, kwas betulinowy i saponiny steroidowe. Brzmi jak składniki jakiegoś eliksiru, prawda?

Jak wygląda kwiat bakopa?

No właśnie, jak wygląda kwiat bakopa? Jest to roślina niezwykłej urody, na której budowę składają się malutkie kwiaty, które umiejscowione są w kątach jej liści. Co jeszcze wiemy, na temat jej wyglądu? Kwiat, który wypuszcza, może w zależności od odmiany, być pojedynczy lub pełny. Najczęściej występuje w kolorze białym, chociaż zdarzają się również niebieskie i różowe. Już wcześniej została również wspomniana kwestia na temat bakopy i z czym łączyć. Dla przypomnienia powiemy, że najczęściej sadzona jest w sąsiedztwie pelargonii, chociaż równie pięknie będzie wyglądać również w towarzystwie petunii.

Bakopa – kiedy sadzić?

No dobrze, posiadamy już naszą roślinę i co dalej? Szukamy informacji na temat naszej bakopy i wymagań, które ma. Chcąc zapewnić długie życie dla naszej bakopy, pielęgnację powinniśmy rozpocząć już od momentu wyboru dla niej gleby. Powinna być żyzna o lekko kwaśnym odczynie. Bakopa wymagania ma sprecyzowane w sposób jasny. Lubi sporą ilość wody i bardzo mocno reaguje na jej brak. Wracając jednak do kwestii dotyczącej bakopy i kiedy sadzić, podpowiadamy, najlepszy na to czas przypada na drugą połowę maja. Warto zapewnić naszej bakopie rozstawę 25 x 25. Ważną kwestią jest również dla bakopy, jakie stanowisko jej wybierzemy. Zły wybór może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego bakopa nie kwitnie. 

Bakopa nasiona – gdzie kupić

Na wielu ogrodniczych forach często pojawiającym się pytaniem jest, bakopa nasiona – gdzie kupić? Wśród najczęstszych odpowiedzi, wskazywane są markety sieci OBI. Fora to niezwykłe kopalnie wiedzy. Amatorzy ogrodniczych aktywności dzielą się także wiedzą na temat bakopy i jakie stanowisko będzie dla niej najlepsze w naszym ogrodzie. Nasiona są metodą stosowaną przy bakopie i rozmnażaniu tej egzotycznej rośliny. W internecie możemy również znaleźć informacje na temat bakopy drobnolistnej i ceny za jej nasiona. Wynosi ona około 7zł. 

Bakopa drobnolistna – opinie

Co na temat bakopy drobnolistnej mówią opinie? W przeważającej części są pozytywne. Wśród wielu pochlebnych opinii na temat bakopy drobnolistnych, cena stanowi jeden z nich. Wśród informacji na temat bakopy drobnolistnej, opinie odpowiadają również na pytanie, czy bakopa zimuje. Roślina ta, nie przetrwa okresu zimowego na dworze, jednak w chłodnych pomieszczeniach ma już szanse. Czego jeszcze można dowiedzieć się na temat bakopy drobnolistnej wśród opinii? Forumowicze rozwiązują również kwestię na temat pytania dotyczącego bakopy nasion i gdzie kupić. 

Bakopa – rozmażanie

Niezwykła uroda naszej bakopy sprawia, że zaczynamy rozważać jej rozmnażanie. Proces ten może odbyć się na dwa sposoby. Do pierwszego należą wspomniane wcześniej nasiona i ich wysiew. Do drugiego zaś, wysiew z sadzonek. Istotne przy tym jest dla bakopy, jakie stanowisko jej wybierzemy. Odpowiednio słoneczne zwiększy szanse na powodzenie naszej misji. Niska cena bakopy drobnolistnej sprawia, że coraz częściej wybieramy ją do naszych ogrodów. We wcześniejszych akapitach, podpowiedzieliśmy również kilka roślin odpowiadających na dylemat dotyczący bakopa, z czym łączyć. Warto jednak pamiętać o kwestii, czy bakopa zimuje i w porę zabezpieczyć nasz kwiat. Dzięki temu nie będziemy potem musieli martwić się, czemu bakopa przestała kwitnąć.

Wiemy już na temat bakopy, z czym łączyć. Odpowiedzieliśmy także na pytanie, czy bakopa zimuje, a także wiemy, czemu bakopa przestała kwitnąć. Przypominamy, że jest to piękna roślina o licznych właściwościach (oprócz tych estetycznych) medycznych. Bakopa jednak polecana jest dla nieco zaawansowanych amatorów ogrodnictwa. Na pewno warto o niej pamiętać. Jej piękny wygląd urozmaici niejeden ogród.

Zobacz też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze