Strona głównaOgródCo sadzić w sierpniu? Kalendarz ogrodnika

Co sadzić w sierpniu? Kalendarz ogrodnika

Sierpień to czas, w którym główną czynnością, jaką przeprowadzamy w naszych ogródkach, w oparciu o nasz kalendarz ogrodnika na sierpień w ogrodzie, jest zbieranie posianych wcześniej plonów. Jednak nie jest wcale regułą, że nie można wówczas siać. Jak najbardziej można, tylko nie wszystko, gdyż klimat, jaki panuje wtenczas na dworze, uniemożliwia zasianie wybranych nasion.

W tekście przybliżymy prace ogrodowe w sierpniu. Sprawdzimy, jak wygląda sierpień na działce, podpowiemy, co można siać w sierpniu – jakie warzywa siać w sierpniu i jakie kwiaty siać w sierpniu. Wszystkie nasze porady są zgodne z sierpniowym kalendarzem prac w ogrodzie i tym, co siejemy w sierpniu. 

Zobacz: Co sadzić w lipcu? Kalendarz ogrodnika

Prace ogrodowe w sierpniu

Co siejemy w sierpniu? W ogrodowym kalendarzu prac na sierpień musimy przede wszystkim brać pod uwagę specyfikę tego miesiąca. Pamiętajmy, że prace ogrodowe w sierpniu nie są tak powszechne, jak we wcześniejszych miesiącach (to bardziej okres zbiorów), przez co zasiane warzywa czy kwiaty domagają się od nas większej uwagi i pielęgnacji. Gorąca, upalna pogoda bardzo często powoduje, że rośliny mają trudniejsze warunki do wzrastania. Sierpień w ogrodzie oznacza brak regularnego deszczu mocno wpływa na powolne wykiełkowywanie nasion, co rzutuje na to, byśmy samodzielnie zadbali o należyte nawodnienie swojego siewu. Z pomocą przyjdzie nam wówczas konewka bądź szlauf ogrodniczy. Warto także podkreślić, że warzyw, jakie siejemy w sierpniu, nie należy uprawiać, jeżeli są one z tej samej rodziny, tak jak kapusta oraz kalafior, czy groch bądź fasola.

Jakie warzywa siać w sierpniu?

Jakie warzywa siać w sierpniu? Miesiąc ten mija głównie jako okres, w którym nie zastanawiamy się, co można siać w sierpniu, tylko dokonujemy zbioru zasianych plonów. To czas, gdy dojrzałe stają się bakłażan, brokuł, cukinia, fasola szparagowa, kabaczek, kalafior, kapusta, marchew, ogórek, pomidor, papryka.

Warzywa, jakie siejemy w sierpniu, to między innymi rzodkiew, sałata roszponka. W tym miesiącu siejemy też rośliny na nawóz zielony jako poplon po warzywach i sezonowych kwiatach ozdobnych. Można wówczas uprawiać chociażby facelię, która przyjmie się na każdym rodzaju gleby. Zważywszy, że roślina ta rośnie szybko, można ją ściąć i przekopać zanim nastanie zima. 

Pomidory

Co jeszcze siejemy w sierpniu? Możemy uprawiać też warzywa poplonowe, które zbierzemy na jesieni. Warzywa, jakie możemy także siać w sierpniu, to endywia, kapusta pekińska, koper ogrodowy, rzepa, sałata masłowa i szpinak. W każdym kalendarzu ogrodnika na sierpień w ogrodzie powinno być zaznaczone, że drugą połowę miesiąca należy przeznaczyć na sianie nasion roszponki i szczawiu. 

Sierpień na działce mija też pod znakiem zbioru ziół, takich jak szałwia lekarska i tymianek, ponieważ ich kłącza potrzebują czasu do przygotowania się do nadejścia zimy. Po zasuszeniu ziół trzeba umiejscowić je w szczelnie zamkniętych naczyniach. Po zebraniu ich trzeba usunąć z gleby i spalić pozostałości po ziołach, ponieważ takie działania pozwolą uniknąć chorób i wizyt różnych szkodników.   

Zobacz: Co sadzić w grudniu? Kalendarz ogrodnika

Jakie kwiaty siać w sierpniu?

Co siejemy w sierpniu? Każdy kalendarz ogrodnika na sierpień w ogrodzie powinien zawierać w sobie informację, o możliwości sadzenia drzew i krzewów uprawianych w pojemnikach. Jednak pamiętajmy, że prace ogrodowe w sierpniu rządzą się własnymi prawami, więc najlepiej zasadzać je w czasie pochmurnej i wilgotnej aury, rankiem bądź wieczorem. Następnie obficie podlewać, szczególnie przez pierwsze kilka dni po posadzeniu.

Jakie kwiaty siać w sierpniu? W tym miesiącu można posadzić także rozsadę kwiatów dwuletnich (na przestrzeni całego sierpnia): bratków, dzwonków, malw, niezapominajek oraz bulwy zimowitów. Warto zaznaczyć też w swoim sierpniowym kalendarzu prac w ogrodzie, że pod koniec tego okresu dobrze jest umieścić w ziemi cebulki narcyzów i szachownic (zarównie cesarskiej, jak i kostkowej)

Narcyzy

Co jeszcze można siać w sierpniu? Możemy zacząć przesadzać wtedy drzewa i krzewy iglaste, które przestały już rosnąć. Takie rośliny wspomagamy dodatkowo nawozem dla roślin iglastych. Jakie kwiaty siać w sierpniu? W kalendarzu prac w ogrodzie na sierpień warto zapisać też sobie, by zakupić wtedy szczepionkę mikoryzową do iglaków. Znacząco wpłynie ona na adaptację roślin do nowego miejsca.

W tekście chcieliśmy przybliżyć typowe prace ogrodowe w sierpniu. Sprawdziliśmy co siejemy w sierpniu i jak wygląda sierpień na działce, podpowiadaliśmy, co można siać w sierpniu – jakie warzywa siać w sierpniu i jakie kwiaty siać w sierpniu. Wszystkie nasze porady opieraliśmy na sierpniowym kalendarzu prac w ogrodzie i tym, co zazwyczaj sieje się w sierpniu. Zatem kalendarz ogrodnika na sierpień w ogrodzie w dłoń, i można zacząć siać! Sierpień w ogrodzie wcale nie musi być miesiącem przeznaczonym wyłącznie na zbiory plonów! Zatem nasiona i konewka w dłoń i rozpoczynamy sierpień na działce! 

Zobacz: Co sadzić w maju? Kalendarz ogrodnika

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze