Strona głównaOgródKlon palmowy - zdradzamy tajniki uprawy

Klon palmowy – zdradzamy tajniki uprawy

Klon palmowy, to wywodząca się z Japonii, pięknie prezentująca się odmiana klonu, która jest szczególnie popularna jako ozdoba do przydomowych ogrodów. Drzewko charakteryzuje się szeroką koroną, która zbudowana jest z obrosłych w liście cienkich gałęzi. Liście klonu palmowego mają różne barwy, w zależności od odmiany. Mogą być zielone, ale też intensywnie, rażąco czerwone. Odpowiednio posadzona roślina, będzie znakomicie rosła i cieszyła oko przez bardzo długi okres czasu.

Uprawa klonu palmowego

Uprawa klonu palmowego, dla amatorów może być dosyć kłopotliwa. Drzewko to musi być posadzone we właściwym miejscu, warto, jest więc dowiedzieć się jaka ziemia jest dla niego najbardziej odpowiednia, inaczej nie będzie ono rosło prawidłowo. Najważniejsze w uprawie go jest to, by spełnić wszystkie jego wymagania już na samym początku. Roślina bardzo źle znosi susze, dlatego podczas trwania lata, podlewać ją obficie i regularnie. Należy zwracać uwagę na stan drzewa, ponieważ objawy takie jak plamki na liściach, mogą świadczyć o niewłaściwej pielęgnacji, czy pojawieniu się choroby.

Wymagania

Najważniejsze w uprawie jak klonu palmowego, jest znalezienie mu odpowiedniego stanowiska, ponieważ roślina ma wobec tego bardzo duże wymagania. Stanowisko, na którym chcemy posadzić drzewko, powinno mieć dobry dostęp do słońca, ale nie być na nie wystawionym zbyt bezpośrednio, dlatego poleca się stanowiska, które są i słoneczne i zacienione jednocześnie. Klon palmowy, nie powinien być też wystawiony na zbyt duże działanie wiatru. Potrzebuje ochrony przed mrozem, zwłaszcza kiedy jeszcze jest młody. Roślina powinna być regularnie podlewana, zwłaszcza w okresie letnim.

Jaka ziemia do uprawy klonu palmowego?

To jaka ziemia nadaje się do uprawy klonu palmowego, może zależeć od jego odmiany, jednak zazwyczaj dobrze rośnie on na wilgotnej, przepuszczalnej, oraz lekko kwaśnej glebie. Ważne jest też ściółkowanie gleby, które chroni korzenie drzewka przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak susza i wysoka temperatura, czy dokuczliwe mrozy.

Zimowanie

Zimowanie klonu palmowego zaczyna się, kiedy pojawiają się pierwsze, małe przymrozki. Na roślinę, zakładać się powinno wtedy okrycia, które mają chronić ją, przed uszkodzeniem przez zimne temperatury. Zimowanie drzewka to bardzo ważny proces, ponieważ jest ona delikatne i wymaga, zarówno osłonięcia go, jak i pokrycia materiałem ocieplającym, które możemy dostać w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Przycinanie

Klon palmowy jest jedną z roślin, które nie wymagają częstego przycinania. Wręcz przeciwnie, takie zabiegi mogą zniekształcić roślinę, a także osłabić ją. Przycinanie klonu palmowego, jeśli koniecznie chcemy je przeprowadzić, powinno być bardzo delikatne, tak, by nie uszkodzić i nie oszpecić drzewka.

Odmiany karłowe klonu palmowego

Odmiany karłowe rośliny klonu palmowego, są mniejszymi odmianami drzewa i często nazywane są krzewami. Charakteryzują się one niewielkim rozmiarem, dlatego często są wybierane jako ozdoby na balkony i zabudowę tarasu. Odmiany karłowe klonu palmowego, prezentują się bardzo ciekawie, ich liście mają różne kolory, jest więc w czym przebierać.

Dissectum Garnet

Dissectum Garnet  to niska, drobna odmiana klonu palmowego. Jego gałęzie układają się w parasolowatą formę, a jego liście mają intensywnie bordowy kolor. Drzewka te rosną szeroko, ale nisko, nie przekraczając 120 cm wysokości.

Dissectum Nigrum

Dissectum Nigrum to kolejna interesująca odmiana klonu palmowego, która nie przekracza 150 cm wzrostu. Jej liście są mocno przekrojone, mają też brązowo – czerwone liście.

Mikawa-yatsubusa

Odmiana klonu palmowego Mikawa-yatsubusa, dorasta zaledwie do 80 cm wysokości, a jej cechą charakterystyczną, poza niewielkim rozmiarem, są gęsto układające się liście.

Klon palmowy w donicy

Mniejsze odmiany klonu palmowego uprawia się też w donicy, którą można trzymać na balkonie czy tarasie, gdzie prezentować się będzie zjawiskowo. Korzenie tej rośliny dobrze rozwijają się w donicach, ponieważ nie potrzebują nieograniczonej ilości przestrzeni. Ważne jest, by średnica donicy nie wynosiła mniej niż jedną szóstą wysokości klonu. Na dnie doniczki, w której rosnąć ma klon palmowy, ważne jest, by ułożyć warstwę drenażową. Klon palmowy w donicy powinien być regularnie nawożony, co pozwala na prawidłowy wzrost rośliny. Gdy przychodzi pora zimowania, klon przykrywamy ocieplającym go włóknem.

Klon palmowy szczepiony na pniu

Klon palmowy szczepiony na pniu, jest dostępny do kupienia zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Ceny poszczególnych okazów zależą w dużej mierze od rodzaju drzewa, który chcemy kupić. Jest wiele dostępnych rodzajów klonu palmowego szczepionego na pniu, są to drzewka większe i mniejsze, o różnokolorowych liściach, które rosną w ciekawych i pięknie wyglądających układach.

Usychanie liści u klonu palmowego

Usychanie liści u klonu palmowego, to problem, z którym spotyka się naprawdę wielu ogrodników. Przyczyny tej sytuacji mogą być różne, chociaż bardzo często wynika to z nieprawidłowego stanowiska, lub zbyt suchego powietrza. Klon palmowy pochodzi z terenów, które mają dosyć dużą wilgotność powietrza, dlatego też polskie lato, może okazać się dla takiego drzewka niezbyt łaskawe. Kolejnym z powodów usychanie liści, jest choroba, która atakuje roślinę. Jeśli liście i gałęzie zaczynają zamierać pojedynczo, prawie pewne, że mamy do czynienia z werticiliozą, czyli chorobą grzybową, którą ciężko jest zwalczyć. W takim przypadku najlepszym rozwiązanie jest przycięcie chorych pędów, oraz podlanie rośliny odpowiednim preparatem.

Choroby klonu palmowego

Choroby klonu palmowego, mogą pojawić się, z wielu różnych przyczyn. Bardzo często występującą chorobą, jest werticilioza klonu palmowego, która charakteryzuje się usychaniem liści drzewka, oraz zbrunatnieniem pierścieni. Rośliny zazwyczaj zakażają się tą chorobą poprzez powstające w korzeniach rany; może być ona też efektem przemarznięcia drzewka, lub jego przesuszenia. By zwalczyć werticiliozę, suche, martwe pędy usuwa się, a roślinę podlewa odpowiednimi preparatami. Kolejną chorobą, która często atakuje klony palmowe, jest mączniak prawdziwy, którego objawem jest biały, mączysty nalot na liściach. Nalot może przenosić się na inne, rosnące obok rośliny, dlatego powinno się z nim walczyć. Powstaje on zazwyczaj w wyniku zbyt częstych opadów deszczu, oraz różnicami między wilgotnością powietrza w noce, oraz w dzień. Do pomocy w walce z tą chorobą, używamy środków takich jak Discus 500 WG i Amistar 250 S.C.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze