Strona głównaOgródCo sadzić w grudniu? Kalendarz ogrodnika

Co sadzić w grudniu? Kalendarz ogrodnika

Tym artykułem kończymy pewną serię pod tytułem „Kalendarz ogrodnika”. Za nami 11 miesięcy, a przed – ostatnie 4 tygodnie, zamykające ten rok i jakże kluczowe przed rozpoczęciem nowego cyklu. Czy jesteś w pełni przygotowany? Co powiesz na to, że wysiew warzyw w tym okresie jest możliwy? Zaskoczony? Poniżej wyjaśniamy, co kryje się pod hasłem „grudzień na działce”. Co więcej, postaramy się odpowiedzieć na pytania: 

 • jakie warzywa siać w grudniu – co można siać w grudniu,
 • jakie kwiaty siać w grudniu – co siejemy w grudniu. 

Zostań z nami do końca i uzupełnij swój kalendarz prac o kartkę „grudzień w ogrodzie”. Zapraszamy do lektury. 

Zobacz: Co sadzić we wrześniu? Kalendarz ogrodnika

Grudzień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika 

Prace ogrodowe w grudniu to nie jest żaden żart. W tym miesiącu również znajdziesz zajęcie w przydomowym ogrodzie. Po zapoznaniu się z poniższym wykazem prac, nie zapomnij uzupełnić założonego w styczniu kalendarza ogrodnika. Grudzień w ogrodzie to już ostatnia kartka do zapełnienia. 

Z tego miejsca zachęcamy również do kontynuowania powziętych działań. Grudzień w ogrodzie 2023 kalendarz ogrodnika – grudzień w ogrodzie 2024 kalendarz ogrodnika. Brzmi jak dobry plan, prawda? Założenie dziennika-kalendarza na przyszły rok umocni twoje nawyki notowania, obserwacji, jak i planowania. Z drugiej strony fajnie jest widzieć efekty swojej ciężkiej pracy i móc w każdej chwili zmodyfikować listę działań. 

Grudzień w ogrodzie – kalendarz prac 

Przejdźmy do wspomnianego hasła „grudzień na działce”. Pod nim ukryty jest przez nas proponowany kalendarz prac na grudzień w ogrodzie. Jesteś ciekaw czego dotyczy lista działań w tym zimowym okresie? Poniżej zamieszczamy przykładową tabelkę, którą możesz zastosować u siebie. Zatytuowaliśmy ją „grudzień w ogrodzie kalendarz prac, czyli prace ogrodowe w grudniu”. Oto ona: 

Zadanie do wykonania termin 
przeprowadzenie porządków posezonowych dowolny moment miesiąca 
renowacja sprzętów/mebli ogrodowychdowolny moment miesiąca
dokarmianie ptaków/założenie karmnikówz początkiem miesiąca 
odśnieżanie i strząsanie nadmiaru śniegu z iglakóww zależności od potrzeby/na bieżąco 
ostatnie przygotowania roślin do okresu zimowego (ochrona przed wiatrem, opadami śniegu)z początkiem miesiąca 
w zależności od pogody wysiew warzyw z początkiem miesiąca 
świąteczne dekorowanie ogroduw przerwie od gotowania i porządków domowych

Co siejemy w grudniu? 

Nie samą harówką człowiek żyje. Posiadając ogród miejmy choć trochę przyjemności. W powyższej tabeli umieściliśmy jako zadanie do wykonania świąteczne dekorowanie ogrodu. Może być to świetna odskocznia od prawdziwych przygotowań do Bożego Narodzenia.

Zimowe sadzonki

Co jeszcze możemy podczepić pod hasło grudzień na działce? Wysiewanie! Tak, dobrze przeczytałeś – w tym okresie również możemy coś zasiać i spodziewać się pierwszych plonów wiosną. Czy wiesz, co można siać w grudniu? Szukasz odpowiedzi na pytanie, co siejemy w grudniu? Nie chcemy cię trzymać dłużej w niepewności.

Zobacz: Co sadzić w maju? Kalendarz ogrodnika

Jakie kwiaty siać w grudniu? 

Zacznijmy od kwiatów. Jakie kwiaty siać w grudniu – co siejemy w grudniu? Być może ta odpowiedź wcale cię nie zaskoczy.

Żadnych roślin ozdobnych nie warto o tej porze roku wysiewać wprost do gruntu. Jedyne co ci pozostaje, to przyozdobienie wnętrz twojego domu pięknymi kwiatami doniczkowymi, które są zdolne zakwitać w grudniu. 

Jakie kwiaty należą do tych zakwitających na koniec roku? 

 • grudniki, zwane inaczej kaktusami Bożego Narodzenia,
 • popularne wilczomlecze nadobne nazywane gwiazdami betlejemskimi,
 • cyklameny, 
 • zwartnice.
Cyklameny

Jakie warzywa siać w grudniu? 

Jakie warzywa siać w grudniu – co można siać w grudniu? Jeśli myślisz, że odpowiedź jest identyczna, jak w przypadku roślin ozdobnych, to możesz poczuć się zaskoczony. Otóż ostatni miesiąc to dobry moment na prace ogrodowe. W grudniu możesz zająć się wysiewem niektórych warzyw, a efekty tego działania zaobserwujesz już wczesną wiosną. Powodzeniem przedsięwzięcia jest sprzyjająca pogoda – ziemia nie może być zamarznięta. W tym celu zaplanuj wysiew warzyw najpóźniej na początku miesiąca. 

Grudzień w ogrodzie – kalendarz prac, czyli lista warzyw, jakie możemy wysiewać w tym czasie: 

 • marchew,
 • pietruszka, 
 • koper ogrodowy,
 • cebula (szalotka, zwyczajna lub wielopiętrowa),
 • pasternak.
Marchewki

Jeśli w twoim miejscu zamieszkania dość szybko pojawiają się przymrozki i już na przełomie listopada-grudnia ziemia bywa zamarznięta, to warto zaplanować wysiew wyżej wymienionych warzyw nieco wcześniej. Pamiętaj tylko, że jeśli pogoda zaskoczy i wystąpią ekstremalnie ciepłe dni, jak na tę porę roku, to rośliny zamiast przezimować w glebie, wykiełkują, a co za tym idzie wraz z pogorszeniem pogody i z przyjściem przymrozków możesz stracić szansę na wczesne plony wiosną. Zatem obserwuj to, co dzieje się w twoim najbliższym otoczeniu i podejmuj przemyślane decyzje. 

W tym artykule poznałeś odpowiedzi na pytania: jakie warzywa siać w grudniu oraz jakie kwiaty siać w grudniu. Dostałeś także gotową do wykorzystania tabelkę z przykładowymi pracami ogrodowymi wartymi wykonania jeszcze przed końcem roku. Cieszymy się, że z naszą pomocą stworzyłeś swój własny, roczny kalendarz ogrodnika. Niech każde działkowe przedsięwzięcie sprawia ci radość, a poczynione plany owocują samymi sukcesami. 

Zobacz: Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze