Strona głównaOgródCo sadzić w maju? Kalendarz ogrodnika

Co sadzić w maju? Kalendarz ogrodnika

Maj na działce, czy w ogrodzie. To piękny miesiąc, w którym najbliższe otoczenie twojego domu staje się barwne i pachnące. Kolorowe kwiaty i krzewy cieszą oko, ale i przyciągają mnóstwo pożytecznych owadów. Zanim jednak twój ogród stanie się istnym rajem, wymaga profesjonalnej pielęgnacji i ciężkiej pracy. W tym okresie dobrze zaplanuj wszelkie prace ogrodowe. W maju, tego jesteśmy pewni, nie będziesz narzekać na brak zajęcia w przydomowym warzywniaku. Co można siać w maju i jakich prac należy się podjąć? Jeśli chcesz wiedzieć, co robić w maju na działce, to zapraszamy do lektury.

Poniżej znajdziesz: 

 • Maj w ogrodzie, czyli kalendarz prac – prace ogrodowe w maju w formie listy. 
 • Maj w ogrodzie, czyli kalendarz ogrodnika – jak stworzyć swój własny? 
 • Co siejemy w maju? Jakie warzywa (kwiaty) siać w maju? 

Zobacz: Co sadzić w czerwcu?

Maj w ogrodzie – kalendarz ogrodnika 

Nie tylko maj w ogrodzie kojarzy się z obowiązkami. Kalendarz ogrodnika to najlepsze rozwiązanie, by się nie pogubić z listą wymaganych działań. Możesz zaplanować zajęcia na każdy poszczególny dzień, tydzień, a nawet miesiąc. W ten sposób będziesz miał wszystko rozplanowane i nie przeoczysz żadnego obowiązku prawdziwego ogrodnika. 

Jak stworzyć taki kalendarz ogrodnika na maj w ogrodzie? Wystarczy ci prosty notes lub zwykły planner zakupiony w sklepie z artykułami biurowymi. W drugim przypadku masz ułatwione zadanie, gdyż dostajesz gotową tabelę z dniami tygodnia na cały miesiąc i w jednym miejscu możesz zaplanować cały rok swojej pracy. Jeśli masz więcej czasu i cierpliwości i zdecydujesz się na zwykły, mały notes, sam musisz rozpisać dni poszczególnego miesiąca. Nie jest to rzecz niewykonalna. Da się i będzie to równie użyteczne. 

W takim kalendarzu możesz umieścić: 

 • prace obowiązkowe do wykonania,
 • prace dodatkowe, które warto wprowadzić,
 • kosztorys swoich działań i listę zakupów,
 • możesz także wyodrębnić miejsce na własne notatki: obserwacja roślin, notowanie wzrostu, godziny podlewania i doglądania. Kalendarz ogrodnika i jednocześnie dziennik – czemu nie? 
Kalendarz prac

Już wiesz, jak stworzyć prosty kalendarz i co w nim umieścić. Przejdźmy do konkretów – maj w ogrodzie, czyli kalendarz prac. Poniżej znajdziesz listę działań, których możesz się podjąć w tym miesiącu. 

Maj w ogrodzie – kalendarz prac 

Kalendarz prac na maj w ogrodzie, a raczej lista prac do wykonania bywa czasem dość długa. To bardzo pracowity miesiąc. Wszystko zależy od tego, jakim obszarem ziemi dysponujesz i czy dopiero zaczynasz gospodarować swoją przestrzeń. A może to twój kolejny sezon na działce? Jeśli dobrze przygotowałeś swój ogród na okres zimowy, naturalnie czeka cię mniej pracy teraz. To nie znaczy, że wcale. W tym celu zamieszczamy, w formie listy, prace ogrodowe do wykonania w maju. Oto one: 

 • przycinamy krzewy (forsycje, wierzby, wczesne tawuły) oraz skracamy pędy różom, usuwamy przy okazji wszystkie pędy przemarznięte i chore, 
 • sprawdzamy, czy na igłach i pędach iglaków nie zadomowiły się szkodniki, takie jak przędziorki, czy tarczniki – w razie konieczności stosujemy preparaty owadobójcze,
 • młode drzewka i krzewy zasilamy nawozem azotowym, 
 • regularnie odchwaszczamy ziemię (zagony) z wysianymi i wysadzonymi warzywami; jeśli jest sucho, zagony podlewamy,
 • u roślin, u których obserwujemy przekwitanie kwiatów, należy usunąć główki,
 • regularnie podlewamy świeżo wysiane warzywa,
 • pamiętaj o nawadnianiu i koszeniu trawnika.

Zobacz: Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić?

Co siejemy w maju? 

Powyższa lista jest dość ogólna i zawiera prace skierowane zarówno do osób posiadających warzywa, jak i do tych, które w swoim przydomowym ogrodzie mają same kwiaty i ozdobne krzewy. Niezależnie od tego, czy posiadasz tylko rabaty kwiatowe czy prowadzisz ogródek warzywny, warto wiedzieć więcej. W dalszej części artykułu postaraliśmy się rozdzielić warzywa od kwiatów. ???? 

Co siejemy w maju? Jakie kwiaty siać w maju? Jakie warzywa siać w maju? W dalszej części tego artykułu znajdziesz odpowiedzi. Koniecznie zapisz te propozycje w swoim nowym dzienniku! 

Jakie kwiaty siać w maju? 

Jeżeli w twoim ogrodzie królują tylko rośliny ozdobne, nie będziemy zamęczać cię listą warzyw, które możesz posiać w tym okresie. Przejdźmy od razu do rzeczy – poniżej odpowiadamy na pytania: co można siać z kwiatów w maju? Jakie kwiaty siać w maju? 

 • Na początku miesiąca można posadzić bulwy mieczyków, 
 • można wysiewać kwiaty jednoroczne: smagliczkę, rezedy, nagietki, 
 • w połowie maja możesz zdecydować się na malwy oraz dzwonki,
 • kiedy skończyły się przymrozki czas na wrażliwe kwiaty jednoroczne: aksamitki, dalie, begonie,
 • w maju możemy posadzić także lwie paszcze, astry oraz goździki.
Aksamitki

Jakie warzywa siać w maju? 

Na twojej działce mieści się ogródek warzywny i zastanawiasz się, co można siać w nim w maju? Jeśli pominąłeś powyższą część ozdobnych krzewów i kwiatów, to z pewnością zależy ci na konkretnej liście warzyw i odpowiedzi na pytanie – jakie warzywa siać w maju? Nie trzymamy cię dłużej w niepewności. Oto ona: 

 • początek miesiąca: rzodkiewka, późne odmiany marchwi, cząber i szpinak,
 • od połowy maja: fasola szparagowa, ogórki, dynia, kabaczki, buraki ćwikłowe, a także seler korzeniowy, pomidory, papryka, bakłażany,
 • a przez cały maj wolno ci wysiewać: koper, pietruszkę, por czy szczypiorek.
Pietruszka

Maj na działce, pomimo wielu obowiązkowych prac, uchodzi za najpiękniejszy miesiąc w roku. Warto jeszcze przed zaplanować działania i zadbać o swój przydomowy ogródek warzywny i rabaty kwiatowe. W tym artykule dowiedziałeś się, co siejemy w maju i jakie prace ogrodowe warto wykonać. Napisz w komentarzu, czy skorzystasz z któregokolwiek powyższego działania. 

Zobacz: Co posadzić obok Pigwowca?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze