Strona głównaOgródGęsiówka - uprawa, cena

Gęsiówka – uprawa, cena

Gęsiówka to jedna z popularniejszych bylin, która liczy aż 120 gatunków. Ich wysokość osiąga maksymalnie 1 m, jednak większości są poniższe byliny, mające kilkadziesiąt centymetrów. Ich pochodzenie przypisuje się na regiony Europy, Azji oraz Ameryki Południowej. W tym artykule przybliżone bliżej takie odmiany, jak: gęsiówka kaukaska, alpejska, piaskowa, macedońska, kaukaska plena. Podpowiemy, jak powinna wyglądać uprawa gęsiówki kaukaskiej oraz jaka jest jej cena.

Gęsiówka kaukaska

Gęsiówka kaukaska należy do rodziny kapustowatych. W naturze występuje w klimacie umiarkowanym. Za region jej pochodzenia uznaje się Europę Południową Afrykę Północną oraz Azję Środkową. Posiada dekoracyjne kwiaty o białym zabarwieniu. Jej wysokość to zaledwie 15 cm. Jest to zimozielona bylina okrywowa, która posiada elastyczne pędy, na których są lekko owłosione, o ząbkowanych brzegach, odwrotnie jajowate liście. Ma dużo rozgałęzień, które drewnieją u podstawy. Gęsiówka kaukaska tworzy gęstą kępę. Jej kwiaty możemy ujrzeć na wiosnę. Obficie kwitnie w kwietniu i maju. Czasami zdarza się, że kwitnienie rozpoczyna się już w marcu. Najczęściej kwiaty są koloru białego, ale można też spotkać różowe. Są one drobne i czteropłatkowe. Stanowisko do uprawy gęsiówki kaukaskiej powinno być słoneczne. Roślinie należy zapewnić najlepiej wapienną niespecjalnie żyzną glebę, której wilgotność powinna być w umiarkowaną. Powinniśmy zadbać o to, aby gleba była przepuszczalna, to znaczy, że ziemię warto mieszać z keramzytem, bądź innym materiałem, który będzie stanowił drenaż, uniemożliwi zaleganie wody. Kiedy gęsiówka kaukaska przekwitnie, jej pędy kwiatowe należy odciąć.

Gęsiówka alpejska

Gęsiówka alpejska jest zimozieloną byliną. Charakteryzuje się pokrojem krzaczastymi. Roślina formuje się rozległe poduchowate kępy. Inaczej nazywana jest gęsiówką kaukaską. Jest to bardzo wytrzymała roślina kwitnąca. Okres kwitnienia przypada na wczesną wiosnę – przełom marca i kwietnia. Z kwiatów gęsiówki alpejskiej tworzy się rozległy dywan. Przybierają one barwę różową, co jest rzadko spotykane wśród odmian gęsiówki. Roślina osiąga do 20 cm wysokości. Liście gęsiówki alpejskiej mają ząbkowane brzegi, a ich długość to średnio 4 cm. Najlepsze stanowisko do uprawy gęsiówki alpejskiej powinno być słoneczne. Gleba, w jakiej sadzonka czuję się najlepiej to przepuszczalne wapienne podłoże, które nie musi być specjalnie wilgotne. Do zalet gęsiówki alpejskiej zalicza się to, że roślina jest mrozoodporna.

Gęsiówka piaskowa

Gęsiówka Piaskowa znana jest pod nazwą rzeżusznik. Należy ona do rodziny kapustowatych. To roślina jednoroczna lub dwuletnia, której wysokość maksymalnie osiąga 40 cm. Liście, podobnie jak gęsiówki alpejskiej, są ząbkowane na brzegach. Kwiaty gęsiówki piaskowej przybierają białą, blado liliową, rzadziej różową barwę. Kwiatostany przypominają grona. Możemy ją spotkać na piaszczystych i kamienistych glebach. Często rośnie przy drogach i polach. Uważana jest jako chwast. Kwitnie od kwietnia do sierpnia.

Gęsiówka macedońska

Gęsiówka macedońska to nisko rosnąca bylina, tworząca spłaszczone poduszki. Jej docelowa wysokość to 20 cm. Liście są wielobarwne, bądź obrzeżone. Kwiaty zaś przybierają białą barwę, które można podziwiać w maju. Gęsiówka macedońska dobrze czuje się na stanowisku słonecznym. Roślina lubi umiarkowanie wilgotne podłoże. To mało wymagająca bylina, która jednak bardziej okazała jest, kiedy rośnie w glebie o odczynie zasadowym. Gęsiówkę macedońską możemy podziwiać w przydomowych ogródkach, na skalniakach, a także tworzącą kompozycje z innymi bylinami. Dobrze czuję się również w szczelinach między kamieniami. Jest też stosowana jako roślina okrywowa.

Gęsiówka kaukaska plena – uprawa

Gęsiówka kaukaska plena jest odmianą posiadającą białe, pełne kwiaty i szaro – zielone liście. Nie jest to wymagająca roślina, jej uprawa jest naprawdę łatwa. Powinno zapewnić się jej słoneczne stanowisko. Gęsiówka kaukaska plena lubi wapienną niezbyt żyzną, przepuszczalną glebę. Dobrze czuje się jeśli panuje umiarkowana wilgotność. Jej łatwość w uprawie wynika również z faktu, że jest ona mrozoodporna, dlatego też nie trzeba jej okrywać na zimę. Ważnym aspektem uprawy gęsiówki kaukaskiej plena jest proces przycinania. Pędy kwiatowe po przekwitnieniu należy usunąć. Taki zabieg sprawi, że roślina zyska ciekawszy wygląd, a także nie dojdzie do rozsiewania nasion. Rozmnażanie gęsiówki kaukaskiej plena odbywa się poprzez tradycyjny siew nasion, a także przez uzyskanie sadzonek pędowych. Często dochodzi również do samosiewu. Roślina idealnie nadaje się na skalniaki i ogrody żwirowe. Możemy spotkać się również na skarpach oraz W zagłębieniach murków. Efektownie wygląda, jeśli wykorzystamy ją jako obwódkę na rabatach. Zdarza się, że uprawa odbywa się również w doniczkach bądź pojemnikach.

Gęsiówka kaukaska – cena

Zastanawiasz się, jaka jest cena za sadzonki gęsiówki kaukaskiej? W popularnych sklepach ogrodniczych, cena za jedną sztukę po około 7,80 zł. Przy zakupie większej ilości sztuk klient dostaje rabat. Wygląda to następująco: jeśli kupimy więcej niż 10 sztuk cena zredukuje się do 7,57 zł; powyżej 25 sztuk zapłacimy 7,41 zł za sztukę; cena za sadzonkę przy zakupie 51 sztuk to jedynie 7 zł.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze