Strona głównaOgródAgapant afrykański - uprawa, cena, sadzonki, rozmnażanie

Agapant afrykański – uprawa, cena, sadzonki, rozmnażanie

Agapant afrykański pochodzący z Ameryki Południowej inaczej nazywany jest lilią afrykańską albo po prostu agapantem. Jest to roślina, która wliczana jest do roślin amarylkowatych. Jej wysokość osiąga 80 cm wzrostu. Zazwyczaj używana jest jako roślina ozdobna. Wynika to z faktu, że jej liście charakteryzują się eleganckim wyglądem. Są długie, ciemnozielone i szablaste. Agapant afrykański posiada piękne fioletowo – niebieskie kwiaty.

Agapant afrykański uprawa

Rozważając zakup agapantu afrykańskiego, uprawa i zasady, które należy stosować przy tej roślinie to niezwykle istotna kwestia. Lilia afrykańska jest rośliną, która bardzo lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. Dodatkowo warto zapewnić jej glebę, która będzie żyzna i przepuszczalna. Ze względu na swoją niezwykłą urodę coraz więcej osób wybiera do swoich domów agapant afrykański. Uprawa tej rośliny po uprzednim zdobyciu informacji na jej temat nie powinna stanowić większych problemów. Warto zapewnić jej również drenaż, ponieważ źle znosi zastoje wody. W okresie zimowym natomiast jej podlewanie powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Decydując się na ich zakup, warto również pamiętać o dokarmianiu ich nawozami naturalnymi (np. humusowymi). Jeśli jednak zdecydujemy się na nawozy mineralne, w okresie wiosennym powinniśmy zapewnić liliom afrykańskim większą ilość azotu zaś latem fosforu i potasu (przyczyni się to do obfitszego kwitnienia, a także znacznego przyspieszenia wzrostu bryły korzeniowej).

Fioletowy agapant afrykański

Agapant afrykański a cena

Zastanawiając się nad zakupem agapantu afrykańskiego, cena stanowi niezwykle ważną kwestię, którą bierzemy pod uwagę przy nabyciu tej egzotycznej rośliny. Kwoty zaczynają się od 10 zł. Decydując się nad rozbudową swojej roślinnej kolekcji domowej poprzez nabycie agapantu afrykańskiego, cena ostateczna tej zachcianki, uzależniona będzie od ilości sztuk zakupionej przez nas rośliny. Sklepy ogrodowe i budownicze oferują liczne promocje, które warto wziąć pod uwagę, stojąc przed zakupem nowych roślin. Lilia afrykańska jest kwiatem, który w swoim pierwotnym środowisku najlepiej odnajduje się na terenie suchych stoków niedaleko wybrzeży. Agapant afrykański nie za dobrze za to, znosi okres zimowy. Nie wolno zostawiać jej wtedy w glebie na dworze. Zalecane jest zatem, aby lilia afrykańska hodowana była w donicach, które podczas chłodniejszych dni powinny znajdować się w ciepłych i nasłonecznionych miejscach. Agapant afrykański nie powinien również być zbyt często przesadzany, czynność ta powinna być ograniczona do niezbędnego minimum. Donice dla lilii afrykańskiej powinny być ciasne. Okres jej kwitnienia występuje w okresie między lipcem a wrześniem.

Agapant afrykański – forum

Czy warto kupić agapant afrykański? Na forum to pytanie, które pojawia się bardzo często. Lilia afrykańska posiada dekoracyjne i piękne niebiesko – fioletowe kwiaty. Wiele osób interesuje się agapantem afrykańskim. Na forum poświęconym ogrodnictwu, można znaleźć wiele przydatnych informacji na jej temat. 

Agapant afrykański sadzonki

Poszerzając kolekcję swoich roślin o agapant afrykański, sadzonki można kupić na szczęście dość łatwo. Znaleźć można je zarówno za pośrednictwem sklepów internetowych jak i sklepów ogrodniczych. Agapant afrykański i sadzonki tej pięknej rośliny zakupić można również w wielu sklepach budowlanych takich jak np. Obi

Agapant afrykański rozmnażanie

Decydując się na zakup agapantu afrykańskiego rozmnażanie tej rośliny, to również informacja, z którą warto się zapoznać. Można dokonać tej czynności w okresie wiosennym. Proces ten można wykonać poprzez podział pnączy (około 2 – 3 pąki). Można jednak wybrać również inną metodę, którą wolno zastosować przy agapancie afrykańskim. Rozmnażanie tej rośliny jest również możliwe za pomocą wysiewu nasion (jest to metoda generatywna). Jest to jednak sposób znacznie mniej efektywny niż podział pnączy. Nowo wysiane kwiaty nie posiadają jednak cech rośliny matczynej. 

Agapant afrykański dzięki swojej niezwykłej urodzie stanowi niezwykłą dekorację wielu ogrodów, tarasów i balkonów. Lilia afrykańska, zazwyczaj posiadają około 30 lejkowatych, sześciu płatkowych kwiatów. Tym, o czym warto również pamiętać, decydując się na hodowanie lilii afrykańskiej, jest na pewno fakt, że roślina ta nie lubi zbyt ciemnych miejsc i nadmiernej ilości wody. Może to w znaczący sposób wpłynąć na żółknięcie liści tej rośliny.

Sprawdź również:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze