Gazania to roślina z rodziny astrowatych. Występuje ona głównie na terenach południowej Afryki, spotkać ją można w krajach takich jak RPA, Tanzania, Mozambik czy Angola. Choć gazania jest byliną, w Polsce uprawia się jako roślinę jednoroczną, a wynika to przede wszystkim z klimatu. Roślina charakteryzuje się zebranymi w koszyczki, wielokolorowymi kwiatami, w kształtach rurkowatym i języczkowym. Kwiaty te mają ciekawą właściwość – zamykają się przy złej pogodzie. Kwitną one bardzo długo – od wczesnego lata do późnej jesieni. Choć są zazwyczaj żółte, często przybierają kolory takie jak czerwony, biały, kremowy, różowy czy liliowy. Liście gazani są długie i wąskie. Roślina lubi ciepło i słońce, najlepiej rośnie postawiona w dobrze nasłonecznionych stanowiskach, w żyznej, ale niezbyt wilgotnej glebie.
Gazania lśniąca
Gazania lśniąca to jedna z najpopularniejszych odmian tej rośliny. Jest niezwykle prosta w pielęgnacji, oraz szczyci się pięknymi, jaskrawymi kwiatami. Można ją uprawiać zarówno w ogrodzie jak i na balkonie, najważniejsze jest by stała w miejscu słonecznym i ciepłym. Jest możliwość przezimowania jej w ciepłych pomieszczeniach, ponieważ roślina nie znosi chłodnych temperatur. Gazania lśniąca lubi żyzne gleby, które nie są zbyt mokre. Powinna być co jakiś czas nawożona, najlepiej nawozem dla roślin kwitnących. Roślina ma swoje odmiany, podzielone ze względów na to jak różnorodne są. Odmiana Kiss kwitnie dosyć wcześnie, jej kwiaty pojawiają się początkiem czerwca. Odmiany z rodzaju Gazoo kwitną bardziej obficie, oraz nie zamykają się podczas pochmurnej pogody. Inną ciekawą odmianą jest Mini-Star, która dorasta do 20 cm wysokości, uprawiana jest więc zazwyczaj w doniczkach.
Gazania – rozmnażanie
Rozmnażanie gazani zazwyczaj następuje przez odkład lub po prostu sadzenie sadzonek. Przy rozmnażaniu gazani sadzonkami, należy pamiętać, by były one zdrowe, oraz duże. Rozmnażanie może następować też poprzez wysiew nasion, najlepiej jest robić to w skrzyniach czy donicach. Wysiew powinien następować między lutym a marcem. Kiełkowanie zajmuje około dwóch tygodni, po tym okresie powinno się roślinę przepikować, a następnie posadzić w ziemi, czy też w donicach, zależnie od preferencji.
Gazania – uprawa
Uprawa gazani nie jest zbyt wymagająca. Najważniejsze jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków do wzrostu. Gleba powinno być żyzna i próchnicza, jednak ani zbyt wilgotna, ani zbyt sucha. Gazania preferuje dobrze nasłonecznione stanowiska, oraz ciepłe tereny. Roślina nie lubi zimnych temperatur, oraz szybko umiera w przymrozkach, za to dobrze znosi suszę. Należy dbać o to, by chronić roślinę od szkodników, oraz obserwować czy nie pojawiają się na niej żadne zmiany, które mogą zwiastować chorobę.
Podlewanie
Gazanie powinno się podlewać dopiero kiedy ziemia wokół niej całkowicie wyschnie. Jeśli gleba wokół rośliny jest zbyt wilgotna, korzenie mogą zacząć gnić. Roślinę można też spryskiwać wodą od spodu, by zachowały zdrowy wygląd. Podlewanie może następować trochę częściej kiedy roślina jest młoda i w okresie wzrostu. Gazanie powinno się nawozić co około 2 tygodnie, by dostarczyć jej potrzebnych minerałów.
Zimowanie
Gazanie preferują duże nasłonecznienie i ciepłą temperaturę, dlatego też w polskim klimacie są traktowane jako rośliny jednoroczne. Na terenach, z których pochodzą, są jednak roślinami wieloletnimi, dlatego też można podjąć próbę przezimowania ich. Pierwszym krokiem w procesie zimowania gazani, jest wyjęcie rośliny z gruntu i właściwie jej oczyszczenie. Powinno się ją zimować w pomieszczeniu o temperaturze około 10 st. C. Tak przezimowaną roślinę sadzimy wiosną, po uprzednim przycięciu jej.
Gazania – jak zbierać nasiona?
Zbieranie nasion gazani może zaoszczędzić nam wydatków, a wiele osób twierdzi, że rośliny wyrastające z „własnych” nasion są o wiele piękniejsze i bardziej okazałe od tych, które możemy kupić. Jak w takim razie zbierać nasiona? Powinno się je zbierać po przekwitnięciu kwiatów, kiedy są w odpowiedniej fazie. Po zebraniu można je ułożyć w słonecznym miejscu i zostawić do wyschnięcia. Tak przygotowane kwiaty można schować do pojemniczka, oraz przechowywać aż do momentu wysiewu, który powinien następować wiosną.
Gazania – sadzonki
Sadzonki gazani możemy sadzić zarówno w donicach i skrzynkach na balkonie czy tarasie, jak i w glebie w ogrodzie. Ich uprawa nie jest wymagająca, roślina choruje dosyć rzadko, zwłaszcza jeśli jest odpowiednio pielęgnowana i rośnie we właściwych warunkach. Sadzonki gazani można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych, zajmujących się głównie ogrodnictwem. Dostępne są sadzonki różnych, jednak nie wszystkich gatunków, w różnej kolorystyce. Ich ceny nie są zbyt wysokie, rośliny możemy kupić już w cenie od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od odmiany.