Strona głównaOgródJak pozbyć się ślimaków bez skorupy? Ślimaki bez skorupy - zwalczanie

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy? Ślimaki bez skorupy – zwalczanie

Każda osoba, która posiada własny ogród warzywny lub kwiatowy chce uniknąć niszczenia plonów przez szkodniki. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Niektóre gatunki są bardzo powszechne i inwazyjne. Doskonałym przykładem mogą być ślimaki nagie. Sieją spustoszenie a jednocześnie stanowią spore zagrożenie nie tylko dla roślin, ale również dla ludzi oraz zwierząt domowych. Warto więc wiedzieć jak pozbyć się ślimaków bez skorupy. Wbrew pozorom istnieje wiele sposobów na ślimaki bez skorupy. Co więcej, wiele z nich jest ekologiczna i całkowicie bezpieczna. 

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na liczne zapytania “co na ślimaki bez skorupy” warto przybliżyć dlaczego należy z nimi walczyć. Poza oczywistymi stratami spowodowanymi żerowaniem ślimaków nagich, problemem jest również to, że roznoszą bakterie, wirusy oraz pasożyty takie jak np. nicienie. Aby wiedzieć jak powinno przebiegać zwalczanie ślimaków bez skorupy warto umieć je rozpoznawać. Oczywistym jest, że nie posiadają muszli, jednak warto znać również inne ich cechy. Wśród bardzo charakterystycznych wymienić możemy ubarwienie, które najczęściej jest rude lub też ciemne z widocznymi jaśniejszymi plamkami. To właśnie najbardziej szkodliwe ślimaki bez skorupy. Zwalczanie ich nie musi być jednak trudne.

Bros snacol opinie
Produkt od Bros posiada bardzo dobre opinie na CENEO.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?

Wiemy już, że niektóre gatunki nagich ślimaków mogą być naprawdę niebezpieczne i nie tylko zniszczyć nasze uprawy ale również zagrozić naszemu zdrowiu. Słowem, powinniśmy  reagować zawsze gdy w naszym ogrodzie pojawią się ślimaki bez skorupy. Jak pozbyć się niechcianych gości? Jedną z najprostszych a jednocześnie bardzo skutecznych metod jest po prostu ręczne zbieranie osobników. Jeśli chcesz pozbyć się ślimaków bez skorupy dla własnego bezpieczeństwa wyposaż się w rękawiczki. Pamiętaj również o okresie aktywności ślimaków. Najlepszą porą na pozbycie się ślimaków bez skorupy jest wczesne rano, wieczór oraz noc. Ślimaki w ogrodzie mogą być również aktywne w deszczowe i pochmurne dni. 

Jak odstraszyć ślimaki w ogrodzie

Nie da się ukryć, że wiele osób nie ma czasu na żmudne zbieranie by pozbyć się ślimaków bez skorupy. Czy oznacza to, że muszą zastosować chemiczne środki? Jak się okazuje, niekoniecznie. Istnieje bowiem wiele sposobów na ślimaki bez skorupy. Jednym z nich jest odstraszanie. Jak zwalczyć ślimaki bez skorupy? Wykorzystać możemy rośliny ozdobne, które są dla ślimaków odstraszające. Wśród gatunków roślin, które pomagają się w pozbyciu się ślimaków wymienić możemy rośliny takie jak aster nowoangielski,naparstnica purpurowa lub nasturcja.

Czym odstraszyć ślimaki?

Jeśli zastanawiasz się czym odstraszyć ślimaki powinieneś po prostu zadbać o porządek na swojej działce. Szkodniki te bowiem szczególnie chętnie bytują tam, gdzie mają możliwość zagrzebać się w resztkach roślin. Odpowiedzią na pytanie “co na ślimaki bez skorupy” jest więc po prostu wyrywanie chwastów, częste koszenie trawy oraz grabienie ziemi – co dodatkowo pozwala wydobyć na zewnątrz jaja ślimaków i tym samym ograniczyć rozrost populacji.

Sposoby na ślimaki bez skorupy

Nie da się ukryć, że naturalne sposoby na ślimaki bez skorupy są najlepsze, ponieważ nie szkodzą środowisku oraz nam (co jest szczególnie ważne w przypadku ogródków warzywnych, z których będziemy zbierać plony. Wśród sposobów na ślimaki warto wymienić więc również zaproszenie do swojego ogrodu naturalnych wrogów ślimaków bez skorupy. Mowa tu między innymi o jeżach, padalcach czy ptakach. Warto zainteresować się jakie warunki lubią te zwierzęta i stworzyć je w swoim ogrodzie. 

Wśród sposobów na ślimaki bez skorupy wymienić możemy również popiół oraz nawozy azotowe, które są dla ślimaków żrące. Wystarczy wieczorem posypać ziemię wokół rośliny. 

Jeśli chcesz wiedzieć jak pozbyć się ślimaków bez skorupy możesz również dowiedzieć się nieco więcej na temat pułapek na te szkodniki. Sporą część z nich da się zbudować samodzielnie. Wystarczy np. wkopać w ziemię głęboki pojemnik i napełnić go piwem, które przyciąga ślimaki. Zwabione zapachem wpadną do wnętrza pojemnika, z którego nie uda im się już wydostać.
Ciekawym sposobem na ślimaki bez skorupy jest również zastosowanie miedzianych drutów, którymi możemy okrążyć rośliny. Miedź jest bowiem pierwiastkiem, który działa na ślimaki odstraszająco. Nie da się jednak ukryć, że rozwiązanie to jest dość kosztowne, choć bardzo skuteczne. 

miedziana taśma na ślimaki
Można kupić specjalne miedziane taśmy, które można owinąć doniczki i inne elementy w ogrodzie.

Co na ślimaki bez skorupy?

Nie da się ukryć, że czasem zwalczanie ślimaków bez skorupy wymaga od nas zastosowania poważniejszych środków. Co na ślimaki bez skorupy? Pierwszym rozwiązaniem jest nasączenie gruntu preparatem z nicieniami – znajdziesz go w dobrych sklepach ogrodniczych. Pamiętaj jednak, że nicienie są groźne również dla ludzi, dlatego lepiej stosować go w przypadku roślin ozdobnych. Zwalczanie ślimaków bez skorupy może odbyć się również za pomocą środków chemicznych – szczególnie skuteczny jest granulat zawierający siarczan żelaza.

Zobacz też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze