Strona głównaOgródJakie nożyce do żywopłotu wybrać?

Jakie nożyce do żywopłotu wybrać?

Wiele osób posiadających ogrody decyduje się na ogrodzenie ich żywopłotem. Zazwyczaj ma on na celu budowanie intymności właścicieli skutecznie oddzielając ich od sąsiadów. Niekiedy posiadanie żywopłotu jest wręcz konieczne ze względu na uciążliwe otoczenie ruchliwych dróg lub budynków z usługami. Dodatkowym atutem posiadania roślin w ogrodzie jest zwiększenie jego estetyki, która wpływa na jakość wypoczynku.

Dbając o rośliny należy odpowiednio dobrać narzędzia, których używamy. Wpłynie to na łatwość i szybkość naszej pracy. Żywopłotowi, w przeciwieństwie do większości innych roślin, można nadawać kształty i formować je wedle potrzeb. Do tego zabiegu wykorzystuje się często nożyce elektryczne do żywopłotu. Przed ich zakupem trzeba odpowiedzieć sobie na dwa główne pytania: 

  • Do jakiego rodzaju żywopłotu szukam narzędzi?
  • W jakich warunkach będę wykorzystywać zakupiony sprzęt? 

Przydatne może okazać się również wejście na forum związane z nożycami do żywopłotu. Można na nim znaleźć wiele spostrzeżeń Użytkowników. Ich opinie przybliżą temat jeszcze bardziej.

Jakie nożyce do żywopłotu – rodzaje i przeznaczenie

W przypadku małych i niskich żywopłotów dobrze sprawdzają się zwykłe sekatory lub nożyce ręczne. Warto pamiętać, że takie ręczne nożyce nie odwzorują całkowicie pożądanego kształtu.

W przypadku większych rozmiarów naturalnych płotów, z którymi ma się najczęściej do czynienia najlepiej spisują się nożyce elektryczne. Są dużo bardziej wydajniejsze od zwykłych nożyc i na pewno wygodniejsze w użytkowaniu. Istnieje wiele ich rodzajów. Warunki jakie posiadamy decydują jakie nożyce elektryczne do żywopłotu wybrać. 

Narzędzia te dzielą się na:

  • zasilane kablem, potrzebujące stałego dostępu do prądu
  • zasilane akumulatorami

W przypadku nożyc akumulatorowych ich moc i czas jednorazowego użycia jest mniejszy, w porównaniu do nożyc podłączonych do prądu kablem, który ogranicza nas swoją długością. Posiadanie akumulatora pozwala pracować o wiele bardziej wygodniej i w najbardziej oddalonych zakątkach ogrodu, co jest  ważne w przypadku dużych terenów. Według naszej opinii jest to znacząca rekompensata mniejszej mocy i krótszego czasu jakie nożyce akumulatorowe posiadają.

Do żywopłotu dużych rozmiarów używa się wyłącznie nożyc akumulatorowych. Bazując na opiniach ich użytkowników można stwierdzić, że idealnie spełniają swoją rolę przy tego rozmiarach żywopłocie. 

Do użytku domowego raczej nie wykorzystuje się nożyc spalinowych. Używają ich profesjonaliści, których praca zmusza do częstego i równie wydajnego wykorzystywania nożyc do żywopłotów.

Elementy poprawiające wygodę i opinie nt. użytkowania nożyc elektrycznych

Warto zwrócić uwagę na współistnienie elementów wpływających na indywidualne odczucia podczas używania narzędzia, mimo, że może ono działać bez ich zastosowania.

Poniżej wypisano rzeczy, które mogą jeszcze bardziej umilić czas podczas pracy. 

  • uchwyt – mogłoby wydawać się, że ten oczywisty element budowy nożyc, może nie mieć znaczenia. Okazuj się jednak, że ma i to zdecydowanie duże. Uchwyt powinien być zaprojektowany ergonomicznie. Użytkownik powinien wygodnie móc utrzymać nożyce elektryczne dwoma rękami podczas przycinania grubszych gałęzi. 
  • waga – najbardziej wygodne nożyce oscylują przy wadze około 3 kg.
  • bezpieczeństwo – tutaj są ważne dwie kwestie – szybki hamulec nożyc, który jest zabezpieczeniem dla użytkownika oraz osłona noży na czubku, która chroni je przed uszkodzeniem pracując przy murach oraz podłożu.

Na forum użytkownicy często wymieniają się spostrzeżeniami dotyczących poniższych kwestii oraz indywidualnych spostrzeżeń każdego użytkownika jakie nożyce do żywopłotu wybrać i dlaczego.

A czy Wy mieliście już okazję używać tego rodzaju narzędzi? Koniecznie napiszcie swoje opinie w komentarzach oraz dajcie znać jakie nożyce do żywopłotu osobiście polecacie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze