Strona głównaOgródFioletowe kwiaty

Fioletowe kwiaty

Fioletowa barwa kwiatów jest coraz częściej spotykana w naturze. Ten kolor łączy ze sobą kolor niebieski, uznawany za oznakę spokoju oraz czerwony, który kojarzony jest z energią i zaufaniem. Fioletowe kwiaty pięknie komponują się z kontrastowymi kolorami, jak żółty Czy pomarańczowy. Można pokusić się również o takie połączenie, jak fiolet z turkusem zielenią lub błękitem. Barwa fioletowa jest symbolem dostojeństwa, tajemnicy, władzy królewskiej, magii. W tym artykule dowiesz się, po tym, jakie występują fioletowe kwiaty polne, jakie fioletowe kwiaty nadają się na ślub, na balkon, podpowiemy, wśród jakich odmian szukać fioletowych kwiatów ogrodowych, jakie są ich nazwy.

Fioletowe kwiaty polne

Często spotykanym fioletowym kwiatem polnym jest czarcikęs łąkowy. Zakwita on późnym latem. Jego kwiaty mają kulisty kształt. rośnie dziko na łąkach polach i w lasach. Jego wysokość to nawet 1 m. Innym fioletowym kwiatem wolnym jest bratek polny. Ma on właściwości ozdobne, ale także lecznicze kropka korzystnie wpływa na regulację przemiany materii, jest moczopędny, a także wpływa na zmniejszenie łamliwości naczyń krwionośnych. Osoby stosujące medycynę niekonwencjonalną stosują go w zapaleniach pęcherza moczowego oraz kamicy moczowej. Inne popularny fioletowy kwiat polny to chaber driakiewnik. Okres jego kwitnienia przypada od lipca do września. Lubi suche podłoże i trawiaste tereny. Najczęściej można go spotkać na łąkach oraz przy drogach. Kolejną odmianą fioletowych kwiatów polnych jest ostrzeń błotny. Jest on rośliną dwuletnia, która kwitnie od lipca do września. 

Lubi podmokłe tereny, bagna, torfowiska, wilgotne łąki. Psianka słodkogórz to również fioletowy kwiat polny, który kwitnie od czerwca do sierpnia kropka możemy spotkać go Na żyznych glebach, a także nad brzegami rzek czy jezior. Jej owocem jest szkarłatna jagoda. Inną ciekawą odmianę fioletowych kwiatów polnych jest wyka płotowa. To roślina wieloletnia, której łodygi mają długość nawet 100 cm. Jest to odmiana Motylkowa. Nektar kwiatów jest uwielbiany przez mrówki. Występuje na łąkach, z racji tego że jest rośliną pastewną,, bogatą w białko. Ciekawą fioletową byliną jest krwawnica pospolita kropka można spotkać ją przy bezdrożach przecinek w rowach, na wilgotnych glebach, w lasach i na łąkach oraz w szuwarach. 

Fioletowe kwiaty na ślub

Popularnymi fioletowymi kwiatami na ślub jest na przykład cynia bądź peonia. Cynie mają duże, barwne kwiaty i sztywne pędy. Natomiast liście są sztywne i szorstkie. Pora ich kwitnienia Przypada na okres od lipca do października, a więc dlatego też uważana jest za idealny fioletowy kwiat na ślub. Peonia ma piękne, dekoracyjne kwiaty, uwodzi zapachem. Dostaniemy je jednakowo w fioletowym kolorze, a także białym, różowym, purpurowym oraz żółtym. Istnieją na rynku również piwonie dwubarwne. Tradycyjnym fioletowym kwiatem na ślub będzie róża. W tej chwili w kwiaciarniach możemy dostać wiele nietypowych dla tego gatunku kolorów. W kompozycjach ciekawie wyglądać będą również hiacynty, storczyki, hortensje, tulipany, sielska lawenda, irysy oraz anemony. Wybór fioletowych kwiatów na ślub jest naprawdę duży.

Fioletowe kwiaty na balkon

Ciekawym fioletowym kwiatem na balkon jest żeniszek meksykański. Małą wysokość maksymalnie 30 cm. Zaczyna kwitnąć w czerwcu i tym widokiem możemy cieszyć się aż do późnej jesieni. Idealne stanowisko do jego uprawy będzie słoneczne, a ziemia żyzna. Świetnie prezentuje się skrzynia na poręczach balkonu. Innym znanym fioletowym kwiatem na balkon jest fuksja, inaczej zwana ułanką. Osiąga nawet do 100 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do października. Dobrze czuję się w miejscach, które nie są narażone na bezpośrednią ekspansję słońca. Innym często wybieranym fioletowym kwiatem na balkon jest lobelia przylądkowa. Występuje również w innych barwach, na przykład: biały, różowy, czy niebieski. Dobrze czuje się w ciepłych miejscach z dużą ilością światła. Należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, ponieważ jest ona bardzo wrażliwa na suszę kropka Jeśli przytniemy ją w sierpniu to ponownie zakwitnie jesienią. Idealnie sprawdzi się w wiszących pojemnikach. Kwiat o nazwie petunia ogrodowa również barwie. Jej maksymalna wysokość to 35 cm. Petunia ogrodowa również ceni sobie regularne podlewanie. Świetnie czuje się w jasnych i ciepłych miejscach.

Fioletowa lawenda

Fioletowe kwiaty ogrodowe – nazwy

Popularnym fioletowym kwiatem ogrodowym jest roślina o nazwie przylaszczka. Kwitną w marcu i najlepiej czują się w półcieniu. Lubią wapienne, wilgotne próchnicze ziemię. Popularnym fioletowym kwiatem ogrodowym jest sasanka. To kwiat, który cieszy swoim urokiem już wczesną wiosną. Warto pamiętać, aby unikać nawożenia i podlewania. Świetnie radzą sobie w zastanym warunkach. Innym fioletowym kwiatem ogrodowym jest roślina o nazwie fiołek. Jest znany wśród kwiatów. Ma intensywny zapach i bardzo subtelny wygląd. Dobrze rosną w zacienionym miejscu i niezbyt ciężkiej ziemi. Ciekawy jest fakt, że kwiaty i młode liście fiołka wonnego są jadalne. Inne nazwy fioletowych kwiatów ogrodowych: bratki, krokusy, lilak, żagwin, orliki, czosnek ozdobny, łubin.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze