Strona głównaOgródCo sadzić w styczniu? Kalendarz ogrodnika

Co sadzić w styczniu? Kalendarz ogrodnika

Nowy rok, to nowy cykl wegetacji roślin. Choć hasło “styczeń na działce” mogłoby niejednego zdziwić, to doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, że nawet zimą jest co robić w ogrodzie. Jakie zatem są prace ogrodowe w styczniu? Co można siać w styczniu? Jak wygląda kalendarz ogrodnika?

Zobacz: Co sadzić w sierpniu? Kalendarz ogrodnika

Prace ogrodowe w styczniu

Styczeń jest zazwyczaj najzimniejszym miesiącem w roku. Z tego powodu jest to czas, kiedy rośliny jeszcze odpoczywają, a my częściowo wraz z nimi. Nie oznacza to jednak, że w okresie zimowym całkowicie odwieszamy grabki i sekator. Tak, jak styczeń rozpoczyna nowy rok kalendarzowy, tak my możemy wraz z nim rozpocząć przygotowywanie naszego ogrodu do przywitania wiosny.

Najważniejszym elementem, wpływającym na prace ogrodowe w styczniu, jest oczywiście pogoda. Z tego powodu to, co powinno znaleźć się na naszej liście pod tytułem: “styczeń w ogrodzie kalendarz ogrodnika”, to przede wszystkim baczna obserwacja temperatury, opadów i wilgotności. Te elementy będą warunkować to, co można siać w styczniu i jak będzie przebiegać nasz styczeń na działce. 

Prace ogrodowe w styczniu to przede wszystkim kontrola stanu naszego ogrodu oraz przygotowanie go do nadchodzącego sezonu. Z tego powodu w okresie zimowym bardziej skupiamy się na tym, co już jest w ogrodzie, niż na wprowadzaniu nowości. Czas wyczekiwania na wiosnę, można również wykorzystać do inwentaryzacji naszych ogrodowych narzędzi. Uzupełnić braki w zużytym sprzęcie, naprawić uszkodzone utensylia, zaplanować przyszłe wysiewy, a nawet pomyśleć, czy jest coś, co można siać w styczniu.

Warto też wykorzystać ten czas na skontrolowanie posiadanych cebul, bulw i kłączy. Ważne jest, by w porę zareagować na wszelkie oznaki choroby lub ataku szkodnika, by odpowiednio oddzielić chore rośliny od zdrowych. Podobną kontrolę możemy zrobić zebranym przez nas nasionom. Wystarczy położyć je na mokrej wacie i oszacować siłę ich kiełkowania. Jeśli jest ona mniejsza niż 50%, to lepiej do swojej listy dopisać zakup nowych nasion. 

Zobacz: Co sadzić w lipcu? Kalendarz ogrodnika

Styczeń w ogrodzie kalendarz prac

Nasz styczeń na działce najlepiej rozpocząć od solidnego opracowania notatki typu “styczeń w ogrodzie kalendarz prac”. Powinien on objąć między innymi sprawdzenie osłon roślin. Wspomnieliśmy, że styczeń jest najczęściej najzimniejszym miesiącem. Z tego powodu nasze rośliny potrzebują solidnej ochrony. Zwierzęta i warunki atmosferyczne mogą uszkodzić skrzętnie przygotowane przez nas osłonki. Warto skontrolować, czy nadal spełniają swoją funkcję. Jeśli mimo wszystko na naszych roślinach zaobserwujemy jakieś szkody, to lepiej zaaplikować w porę maść ogrodniczą, która ochroni je przed patogenami i grzybami. 

Źródło: zielonepogotowie.pl

Prace ogrodowe w styczniu powinny również uwzględnić pozbycie się zalegającego śniegu z roślin, którego ciężar może połamać gałęzie lub nieestetycznie je wykrzywić. W sytuacji, gdy śnieg już nie pada, a od ostatniego deszczu minęło dużo czasu warto podlać rośliny zimozielone.

Styczeń na działce to również dobry moment, aby pobrać sadzonki. Takie szczepki roślin należy umieścić w wilgotnym podłożu i trzymać ciemnym, chłodnym miejscu, by się nie wysuszyły. Szykując takie sadzonki pamiętajcie, by używać ostrych narzędzi i absolutnie nie ciąć roślin podczas mrozów.

Jakie warzywa siać w styczniu?

W naszym planie “styczeń w ogrodzie kalendarz ogrodnika” nie może zabraknąć planów na to, jakie warzywa siać w styczniu. Początek stycznia sprzyja temu, by w domowych warunkach rozsiać cebulę, pietruszkę, świeżą zieleninę, rzodkiew czy szpinak. Wskazane rośliny nie lubią za wysokich temperatur, więc o ile nie boimy się już o przymrozki, to możemy posadzić je w domu lub w szklarni.

Rzodkiewki

Zastanawiając się nad tym, jakie warzywa siać w styczniu, należy również uwzględnić te, które będziemy później przenosić do szklarni. Zaliczają się do nich pomidory, papryka i ogórki. To, co siejemy w styczniu to też rozsady kapusty, pora, selera i sałaty

Jakie kwiaty siać w styczniu?

To, co siejemy w styczniu, to również kwiaty. Zaliczają się do nich te z grupy jednorocznych, których faza od wysiewu do kwitnienia jest długa. Odpowiedzią na pytanie, jakie kwiaty siać w styczniu, może być chociażby dobrze znana pelargonia czy petunia. Inne przykłady to begonia semperflorens, żeniszek meksykański, werbena ogrodowa, heliotrop peruwiański czy lobelia przylądkowa.

Begonia semperflorens

Na takie kwiaty najlepiej jest przygotować małe pojemniki z podłożem. W każdym umieścić nasiona. Na jaką głębokość? To zależy od wielkości ziaren. Tak uszykowane rośliny trzymać w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu i zraszać. To, co siejemy w styczniu wymaga dodatkowej ochrony. Dlatego warto rozważyć owinięcie sadzonek folią lub umieszczenie ich w szklarni. 

Oczywiście wiedza o tym, jakie kwiaty siać w styczniu nie kończy się tylko na znajomości ich nazewnictwa. Trzeba również wiedzieć, jak podejść do opieki nad nimi o tak surowej porze roku. Dlatego nasz “styczeń w ogrodzie kalendarz prac” powinien też obejmować zdobycie niezbędnych informacji, koniecznych do dbania o nasze rośliny, o ile, oczywiście, już tych kompetencji nie posiadamy. 

Niby nadal jest zima, a okazuje się, że nasz plan “styczeń w ogrodzie kalendarz ogrodnika” jest wypełniony po brzegi. Wiemy już, jakie kwiaty siać w styczniu, jakie warzywa siać w styczniu. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak zabrać się do pracy i ochoczo powitać styczeń na działce.

Zobacz: Co sadzić w grudniu? Kalendarz ogrodnika

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze