Nowy rok, to nowy cykl wegetacji roślin. Choć hasło “styczeń na działce” mogłoby niejednego zdziwić, to doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, że nawet zimą jest co robić w ogrodzie. Jakie zatem są prace ogrodowe w styczniu? Co można siać w styczniu? Jak wygląda kalendarz ogrodnika?
Zobacz: Co sadzić w sierpniu? Kalendarz ogrodnika
Prace ogrodowe w styczniu
Styczeń jest zazwyczaj najzimniejszym miesiącem w roku. Z tego powodu jest to czas, kiedy rośliny jeszcze odpoczywają, a my częściowo wraz z nimi. Nie oznacza to jednak, że w okresie zimowym całkowicie odwieszamy grabki i sekator. Tak, jak styczeń rozpoczyna nowy rok kalendarzowy, tak my możemy wraz z nim rozpocząć przygotowywanie naszego ogrodu do przywitania wiosny.
Najważniejszym elementem, wpływającym na prace ogrodowe w styczniu, jest oczywiście pogoda. Z tego powodu to, co powinno znaleźć się na naszej liście pod tytułem: “styczeń w ogrodzie kalendarz ogrodnika”, to przede wszystkim baczna obserwacja temperatury, opadów i wilgotności. Te elementy będą warunkować to, co można siać w styczniu i jak będzie przebiegać nasz styczeń na działce.
Prace ogrodowe w styczniu to przede wszystkim kontrola stanu naszego ogrodu oraz przygotowanie go do nadchodzącego sezonu. Z tego powodu w okresie zimowym bardziej skupiamy się na tym, co już jest w ogrodzie, niż na wprowadzaniu nowości. Czas wyczekiwania na wiosnę, można również wykorzystać do inwentaryzacji naszych ogrodowych narzędzi. Uzupełnić braki w zużytym sprzęcie, naprawić uszkodzone utensylia, zaplanować przyszłe wysiewy, a nawet pomyśleć, czy jest coś, co można siać w styczniu.
Warto też wykorzystać ten czas na skontrolowanie posiadanych cebul, bulw i kłączy. Ważne jest, by w porę zareagować na wszelkie oznaki choroby lub ataku szkodnika, by odpowiednio oddzielić chore rośliny od zdrowych. Podobną kontrolę możemy zrobić zebranym przez nas nasionom. Wystarczy położyć je na mokrej wacie i oszacować siłę ich kiełkowania. Jeśli jest ona mniejsza niż 50%, to lepiej do swojej listy dopisać zakup nowych nasion.
Zobacz: Co sadzić w lipcu? Kalendarz ogrodnika
Styczeń w ogrodzie kalendarz prac
Nasz styczeń na działce najlepiej rozpocząć od solidnego opracowania notatki typu “styczeń w ogrodzie kalendarz prac”. Powinien on objąć między innymi sprawdzenie osłon roślin. Wspomnieliśmy, że styczeń jest najczęściej najzimniejszym miesiącem. Z tego powodu nasze rośliny potrzebują solidnej ochrony. Zwierzęta i warunki atmosferyczne mogą uszkodzić skrzętnie przygotowane przez nas osłonki. Warto skontrolować, czy nadal spełniają swoją funkcję. Jeśli mimo wszystko na naszych roślinach zaobserwujemy jakieś szkody, to lepiej zaaplikować w porę maść ogrodniczą, która ochroni je przed patogenami i grzybami.
Prace ogrodowe w styczniu powinny również uwzględnić pozbycie się zalegającego śniegu z roślin, którego ciężar może połamać gałęzie lub nieestetycznie je wykrzywić. W sytuacji, gdy śnieg już nie pada, a od ostatniego deszczu minęło dużo czasu warto podlać rośliny zimozielone.
Styczeń na działce to również dobry moment, aby pobrać sadzonki. Takie szczepki roślin należy umieścić w wilgotnym podłożu i trzymać ciemnym, chłodnym miejscu, by się nie wysuszyły. Szykując takie sadzonki pamiętajcie, by używać ostrych narzędzi i absolutnie nie ciąć roślin podczas mrozów.
Jakie warzywa siać w styczniu?
W naszym planie “styczeń w ogrodzie kalendarz ogrodnika” nie może zabraknąć planów na to, jakie warzywa siać w styczniu. Początek stycznia sprzyja temu, by w domowych warunkach rozsiać cebulę, pietruszkę, świeżą zieleninę, rzodkiew czy szpinak. Wskazane rośliny nie lubią za wysokich temperatur, więc o ile nie boimy się już o przymrozki, to możemy posadzić je w domu lub w szklarni.
Zastanawiając się nad tym, jakie warzywa siać w styczniu, należy również uwzględnić te, które będziemy później przenosić do szklarni. Zaliczają się do nich pomidory, papryka i ogórki. To, co siejemy w styczniu to też rozsady kapusty, pora, selera i sałaty.
Jakie kwiaty siać w styczniu?
To, co siejemy w styczniu, to również kwiaty. Zaliczają się do nich te z grupy jednorocznych, których faza od wysiewu do kwitnienia jest długa. Odpowiedzią na pytanie, jakie kwiaty siać w styczniu, może być chociażby dobrze znana pelargonia czy petunia. Inne przykłady to begonia semperflorens, żeniszek meksykański, werbena ogrodowa, heliotrop peruwiański czy lobelia przylądkowa.
Na takie kwiaty najlepiej jest przygotować małe pojemniki z podłożem. W każdym umieścić nasiona. Na jaką głębokość? To zależy od wielkości ziaren. Tak uszykowane rośliny trzymać w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu i zraszać. To, co siejemy w styczniu wymaga dodatkowej ochrony. Dlatego warto rozważyć owinięcie sadzonek folią lub umieszczenie ich w szklarni.
Oczywiście wiedza o tym, jakie kwiaty siać w styczniu nie kończy się tylko na znajomości ich nazewnictwa. Trzeba również wiedzieć, jak podejść do opieki nad nimi o tak surowej porze roku. Dlatego nasz “styczeń w ogrodzie kalendarz prac” powinien też obejmować zdobycie niezbędnych informacji, koniecznych do dbania o nasze rośliny, o ile, oczywiście, już tych kompetencji nie posiadamy.
Niby nadal jest zima, a okazuje się, że nasz plan “styczeń w ogrodzie kalendarz ogrodnika” jest wypełniony po brzegi. Wiemy już, jakie kwiaty siać w styczniu, jakie warzywa siać w styczniu. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak zabrać się do pracy i ochoczo powitać styczeń na działce.