Strona głównaOgródKwiaty balkonowe - najpopularniejsze nazwy

Kwiaty balkonowe – najpopularniejsze nazwy

Okres wiosny, to okres, w którym natura budzi się do życia. Nie ma nic przyjemniejszego, niż ogród wypełniony kwitnącymi kwiatami i krzewami. To samo można zauważyć w parkach miejskich. Dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na własny przydomowy ogródek, a chcą nacieszyć się widokiem kwitnących kwiatów, pozostają kwiaty doniczkowe na balkonie. Wybór jest niemały i w zależności od powierzchni naszego balkonu, a także warunków, jakie na nim panują, czyli ilość padających promieni słonecznych, czy osłona od wiatru, pozwolić sobie można na posiadanie wielu gatunków kwiatów balkonowych. Kilka gatunków stanowi nieodłączny element ogródków balkonowych, a w większości z nich nazwy są bardzo popularne. Co można znaleźć na naszych balkonach? Są to zarówno kwiaty jednoroczne, jak i kwiaty balkonowe wieloletnie. Nie brakuje również krzewów, które posadzić można w donicach. Na co mogą sobie pozwolić posiadacze balkonów?

Kwiaty balkonowe wieloletnie

Do kwiatów balkonowych wieloletnich należą przede wszystkim goździki ogrodowe, astry, lawendy, liliowce, czy żurawki. Byliny, bo są to rośliny wieloletnie, nie tylko wzbogacają nasz ogród balkonowy w okresie ich kwitnięcia, ale także podczas sezonu wegetacji. Niektóre z nich rozpoczynają okres kwitnienia później, niż sezon, rozwinięte są jedynie części zielone, więc aby wzbogacić nasze kompozycje balkonowe o kolor warto pomiędzy kwiatami balkonowymi wieloletnimi wsadzić rośliny jednoroczne, których czas na rozwój kwiatów przypada wcześniej, niż bylin balkonowych. 

Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce

Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce, to kwiaty, które przeważnie sadzimy w wiszących doniczkach na naszych balkonach, które mają dostęp do słońca. Kształt oraz materiał, z którego zostały wykonane doniczki nie ma większego znaczenia. Ważne jest, aby tworząc kompozycje kwiatów balkonowych zwisających tak dobierać gatunki i rodzaje, aby wymagania roślin co do stanowiska, jak i ziemi tych roślin były takie same lub podobne. Ciekawym pomysłem na kompozycje utworzone z kwiatów balkonowych zwisających jest posadzenie tego samego gatunku kwiatów, ale w kilku wersjach kolorystycznych. Jeśli chcemy, aby nasz balkon był kolorowy przez cały okres kwitnięcia, warto sięgnąć po kwiaty, które kwitną przez cały okres. Najbardziej popularne kwiaty balkonowe zwisające to między innymi złoty deszcz lub inaczej uczep rózgowaty. Kwiat ten dorasta do nawet 70 centymetrów, jeśli chodzi o długość pędów. Charakteryzuje się drobnymi, pojedynczymi kwiatami oraz obfitego podlewania, szczególnie podczas upałów. Gatunkiem bardzo popularnym wśród kwiatów balkonowych jest także fuksja. Pędy tego gatunku również przyrastają na dużą długość. Tych kwiatów ciężko nie zauważyć, a to za sprawą specyficznych pod względem kwiatów, przypominających wyglądem kolibry. Na naszym balkonie zabrać nie może

Wśród kwiatów balkonowych zabraknąć nie może także komarzycy. Jak wygląda komarzyca? Posiada ona liczne, długie, posiadające liście pędy, a odmiany różnią się pomiędzy sobą kolorami liści i wzorem na nich. W odróżnieniu do pozostałych kwiatów, walorem tego gatunku nie są kwiaty, a liście. Stąd też rozwijające kwiaty można przycinać, aby uwagę przykuwały pędy z kolorowymi liśćmi. Do popularnych kwiatów balkonowych zwisających należą także Lobelia, czy Prusznik. Utworzone z nich na balkonie kompozycje i aranżacje nadadzą naszemu balkonowi niesamowity, kolorowy efekt. 

Kwiaty balkonowe lubiące słońce i wiatr

Jeśli nasz balkon znajduje się od strony wietrznej, w tym przypadku musimy sięgnąć po kwiaty balkonowe lubiące słońce i wiatr. Mamy do wyboru wiele pięknych gatunków kwiatów, między innymi popularna aksamitka, czy zwykła, znajdująca się w większości domów pelargonia. Roślinami lubiącymi słońce i wiatr, będącymi odpornymi na wietrzną pogodę jest także kocanka włochata, scewola, czy wiciokrzew. Aksamitka jest wyjątkowo odporna na trudne warunki pogodowe i kwitnie cały sezon. W przypadku pelargonii, która wyróżnia się na tle swoich specyficznych liści różowymi i czerwonymi kwiatami, należy zadbać o jej codzienne podlewanie i nawożenie. Scewola również nie ma wygórowanych wymagań glebowych i w związku ze stanowiskiem. Mimo, że jest kwiatem balkonowym lubiącym słońce i wiatr, nie straszny jest jej półcień. 

Jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem na urlop?

Wyjazd dla niektórych może być zagwozdką, co zrobić ze swoim ogródkiem balkonowym. Wiele osób zastanawia się, jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem na urlop w razie niespodziewanych warunków pogodowych. Niektóre z roślin i kwiatów balkonowych nie lubi przelania, co może się zdarzyć podczas ulew lub istnieje ryzyko, że zbyt silny wiatr wywróci nasze doniczki. Co w tym przypadku należy zrobić? Przede wszystkim należy zadbać o wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą utrzymać nasze rośliny w dobrej kondycji podczas naszej nieobecności. Zaleca się podlewanie, nawożenie, a także zmianę stanowiska naszych roślin, aby po powrocie uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki. Dobrze spulchniona i udrożniona ziemia pozwoli na przedostanie się wody do wszystkich korzeni rośliny, a tym samym wydłuży się czas zapotrzebowania na wodę. Warto się też pozbyć chwastów i zrobić przegląd pod względem innych lokatorów, aby podczas naszej nieobecności nie siały większych zniszczeń na naszych kwiatach balkonowych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze