Strona głównaRemontJak podłączyć włącznik światła?

Jak podłączyć włącznik światła?

Umieszczenie w wybranym przez siebie miejscu włącznika światła albo jego wymiana nie musi wiązać się z proszeniem o pomoc fachowca. Jego usługa będzie słono kosztować. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na to samodzielnie, tym bardziej że podłączenie włącznika światła nie wymaga szczegółowej wiedzy. Oto instrukcja krok po kroku, jak podłączyć włącznik.

Wybór dobrego włącznika

Wybór włączników elektrycznych jest bardzo duży. Można wybrać takie wykonane z plastiku, drewna, metalu albo eleganckiego szkła. Także ich rozmiar i kształt oraz ewentualne ozdoby zależą tylko od gustu właściciela domu. Serie pozwalają na dopasowanie do siebie włączników i gniazdek elektrycznych. W łazience, kuchni i innych miejscach narażonych na dostęp wody, zaleca się używanie włączników z klapką, oznaczonych jako IP44 i więcej. To oznaczenie określa odporność na brud i wilgoć. Bardzo popularną marką, która produkuje świetnej jakości asortyment, który nie tylko dobrze wygląda, ale jest także trwały, są włączniki Schneider. Jak podłączyć tego rodzaju produkt? Nie różni się to nic, poza tym, że wybór jest naprawdę duży, więc łatwiej coś dobrać.

Jak skutecznie podłączyć włącznik światła? 

Proces podłączania włącznika światła rozpocznij od wyłączenia odpowiedniego bezpiecznika i tym samym zamknięcia obwodu elektrycznego. Dalszym krokiem jest zdjęcie klawiszy włącznika i odkręcenie śruby, która mocuje go na miejscu. Śruby postaraj się odkręcić delikatnie, dzięki czemu podłączenie włącznika światła będzie łatwiejsze. Wyjmij środek. Poluzuj zaciski znajdujące się na przewodach elektrycznych i następnie je wyjmij. 

Dalszym krokiem jest podłączenie nowego włącznika. Końcówki przewodów elektrycznych ostrożnie wsuń do zacisków nowego włącznika. W tym miejscu następuje najbardziej istotna kwestia w odpowiedzi na pytanie: jak zamontować przełącznik na kablu? Nie możesz pomylić przewodów. Zazwyczaj przewód fazowy ma kolor brązowy, szary albo czarny i należy go połączyć ze stykiem L, który jest oznaczony na czerwono. Przewód neutralny jest niebieski i łączy się go ze stykiem 1. Natomiast przewód w kolorze żółto-zielonym zazwyczaj nie jest potrzebny i można go zawinąć.

Po podłączeniu nowego włącznika umieść go w puszce. Łącznik umieść poziomo w pozycji światła wyłączonego. Po włączeniu bezpieczników możesz przekonać się, czy wszystko działa prawidłowo. Dopiero wtedy najlepiej dokręć śruby. Ostatnim elementem jest oczywiście założenie ramki poprzez jej dociśnięcie do ściany, aż wszystkie zatrzaski znajdą się na swoim miejscu, i założenie przycisków. To najprostszy i bezpieczny sposób na to, jak zamontować przełącznik na kablu.

Jak podłączyć włącznik światła — schemat    

Podłączanie włącznika światła może być wykonane także przez osobę, która nie ma uprawnień elektryka. Jeżeli nie czujesz się pewnie, zawsze możesz jednak poprosić o pomoc fachowca. Możesz także sprawdzić dostępne w internecie schematy. Są one rozrysowane na tyle czytelnie, że problem jak podłączyć włącznik powinien być od razu rozwiązany.        

Bardziej skomplikowana jest odpowiedź na pytanie: jak podłączyć włącznik światła — schemat w przypadku schodów. Łączniki na schodach służą do sterowania jednym źródłem światła z dwóch miejsc. 

Istnieje prosty sposób na to, jak podłączyć włącznik światła. Schemat zakłada, by do dwóch włączników doprowadzić przewody zasilające L fazowe. Przewód neutralny i ochronny nie są w tym przypadku podłączane. Pomiędzy sobą włączniki są z kolei związane dwoma przewodami łączącymi.  

Jak podłączyć włącznik światła z podświetleniem?

Włącznik światła z podświetleniem to bardzo wygodna opcja. Nie trzeba wówczas po omacku, w ciemności, poszukiwać włącznika. Jego podświetlenie to wynik wykorzystania diod led, dających przyjemne, stonowane światło. Jak podłączyć włącznik światła z diodą? Nie różni się to niczym od podłączania włącznika światła, co zostało przedstawione już wyżej. Jedyną konstrukcyjną różnicą jest fakt, że w obwodzie takiego włącznika jest neonka lub dioda świetlna. Rezystor jest już na stałe wlutowany za nią. Jego działanie sprawia, że napięcie sieciowe jest obniżane do minimalnej wartości. Dzięki temu nie będzie zapalało żarówki w oprawie oświetleniowej, ale jest wystarczające do zapalenia malutkiej diody. Kondensator (w tym przypadku zachowujący się jak rezystor) zapobiega żarzeniu się żarówki oświetleniowej. Sposób na to, jak podłączyć włącznik światła z podświetleniem jest więc bardzo prosty.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze