Strona głównaRemontJak malować sufit?

Jak malować sufit?

Tylko pozornie malowanie sufitu przebiega tak samo, jak malowanie ścian. Z pewnością przekonali się o tym na własnej skórze wszyscy ci, którzy próbowali sil w samodzielnym remoncie swojego mieszkania. Warto posłuchać porad fachowców, jak malować sufit, aby wyglądał estetycznie, i nie wymagał wielu męczących poprawek. Od czego więc zacząć malowanie sufitów?

Często obiektem sporu pozostaje już sama kwestia, jakie narzędzie malarskie wybrać: wałek czy tradycyjny pędzel. Zdecydowana większość malarzy pokojowych radzi, aby wykonywać malowanie sufitu wałkiem, a nie pędzlem. Odpowiednia technika malowania sufitu jest podstawą do osiągnięcia w tej kwestii sukcesu, czyli estetycznego wnętrza. W takim razie zaczynajmy! Jak przygotować sufit do malowania?

Jak przygotować sufit do malowania?

Wiesz jak powinno wyglądać malowanie sufitu? Porady pomogą Ci wykonać pracę bezbłędnie. Przed rozpoczęciem rozważań na temat jak malować sufit, warto przygotować pomieszczenie do prac. Ci, którzy po artykuły malarskie sięgają sporadycznie, nie zawsze dbają o odpowiednie zabezpieczenie powierzchni, czy o przygotowanie sufitu do malowania. Sufit wymaga wstępnych prac, podobnie jak ściany. Pierwszym krokiem w przygotowaniu sufitu do malowania jest zabezpieczenie ścian, podłogi, parapetów, mebli oraz siebie – warto zainwestować w okulary ochronne czy ubranie malarskie, szczególnie w przypadku malarzy-amatorów. Zanim zaczniemy malowanie sufitu, konieczne jest zdrapanie starej powłoki malarskiej w przypadku remontowanych powierzchni, a w przypadku świeżo kładzionych sufitów – zagruntowanie ich przed pierwszym malowaniem. Gruntowanie ma nie tylko sprawić, że farba będzie lepiej wyglądać i lepiej się prezentować, ale przede wszystkim sprawi, że ściana nie będzie zanadto wchłaniać farby w swoją strukturę. Jeśli chodzi o malowanie sufitu porady nagminnie dotyczą odtłuszczania powierzchni, usuwania plam, przebarwień oraz grzybów. Do każdego z tych zabrudzeń są specjalne środki chemiczne. Po zakończonej „operacji” powierzchnia musi dokładnie wyschnąć. Na sam koniec należy masą szpachlową wygładzić wszelkie rysy, ubytki czy pęknięcia, aby sufit był idealnie gładką taflą. Tylko wtedy malowanie sufitu wałkiem da nam pożądany efekt.

Jaki wałek do malowania sufitu?

Zdecydowanie najłatwiej jest malować sufit specjalnym wałkiem malarskim na wysięgniku. Jaki wałek do malowania sufitu warto wybrać? W sklepach można znaleźć nie tylko różne rodzaje – gładkie, wykonane z gąbki czy „włochate”, przypominające mopa, ale też różne szerokości i grubości. Najlepszym wyborem będą grube i szerokie wałki, aby malowanie sufitu wałkiem było efektywne, szybkie i możliwie najmniej męczące. Sprzęt stanowi odpowiedz na pytanie jak malować sufit skutecznie. Malowanie sufitu wałkiem krok po kroku powinno się zacząć od zakupów. Do pomalowania sufitu będziemy potrzebować również pędzli. Do zestawu niezbędnych akcesoriów na pewno należy dorzucić teleskopową rączkę – dzięki temu malarz nie będzie musiał co chwilę przesuwać drabiny, aby kontynuować malowanie sufitu. Jeśli wiemy jaki wałek do malowania sufitu oraz pędzel i akcesoria warto wybrać, pora przejść do techniki. Odkryj sposoby na malowanie sufitu wałkiem krok po kroku.

Najlepsza technika malowania sufitu

Fachowcy mają swoje własne, sprawdzone techniki malowania sufitu. W takim razie jak pomalować sufit i od czego zacząć prace? Najlepiej jest zaczynać od detali oraz rogów pokoju. W tym celu należy użyć właśnie pędzla i za jego pomocą dokładnie obrysować przedmioty, jakie znajdą się w zasięgu. Dalej przychodzi czas na właściwe malowanie sufitu wałkiem. Temat malowania sufitu i porady na ten temat mówią, aby zaczynać malowanie sufitów zawsze od części bliżej okna i sukcesywnie przesuwać się w głąb pomieszczenia. Najefektywniejszą techniką malowania sufitu jest metoda nazywana przez profesjonalnych malarzy pokojowych „mokro na mokro”. Takie malowanie sufitu wałkiem zakłada jego prowadzenie nachodzącymi na siebie równoległymi, zamaszystymi ruchami. Dzięki temu wszystkie połączenia między kolejnymi ruchami wałka będą po wyschnięciu farby niewidoczne dla oka. Nie zrażajmy się, jeśli mimo przeczytania porad, jak pomalować sufit, jego powierzchnia po pierwszym malowaniu nie będzie wyglądała idealnie. Ważne, aby w takim wypadku nie robić miejscowych poprawek, maźnięć lub by nie domalowywać tych miejsc za pomocą pędzla. Niestety, w takich sytuacjach malowanie sufitu wałkiem krok po kroku należy powtórzyć. Takie sytuacje zdarzają się nawet najlepszym fachowcom, więc nie ma się czym przejmować. Do dzieła!

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze