HomePoradyJak podłączyć zmywarkę?

Jak podłączyć zmywarkę?

Zmywarka jest bardzo praktycznym urządzeniem w każdej, nawet niewielkiej kuchni. Wbrew pozorom w jednym cyklu zużywa znacznie mniej prądu oraz wody niż w przypadku tradycyjnego mycia pod bieżącą wodą. Przy rosnących cenach za media zmywarki stają się jednym z rozsądniejszych elementów wyposażenia domu. Montaż zmywarki do zabudowy Bosch krok po kroku można wykonać samodzielnie, jeśli posiada się dobrze opisaną instrukcję. W takim razie od czego zacząć podłączenie zmywarki?

Fachowcy oczywiście doskonale wiedzą, jak podłączyć zmywarkę, a także, w jakiej kolejności należy wykonywać kolejne czynności. Nie oznacza to jednak, że podłączenie zmywarki do wody pokona zwykłego użytkownika czy domowego majsterkowicza. Czas dowiedzieć się, jak podłączyć zmywarkę Bosch oraz inne, podobne jej urządzenia?

Montaż zmywarki do zabudowy Bosch krok po kroku

Zanim dowiesz się, jak podłączyć zmywarkę, musisz wybrać odpowiedni wariant. Obecnie najlepiej sprawdzają się urządzenia do zabudowy – w mniejszych kuchniach czy w małych gospodarstwach domowych te o szerokości 45 cm, w większych – 60 cm. Wszystkie są kompaktowe i bez trudu mieszczą się pod blatem kuchennym. Jak podłączyć zmywarkę do naczyń w swojej kuchni? Podłączenie zmywarki do wody to jedno, konieczne jest też podłączenie zmywarki do odpływu oraz do zasilania. Pierwszym krokiem jest nieskomplikowane podłączenie zmywarki do wody. Przyjęło się, że zmywarkę podłącza się do źródła zimnej wody. Ważne, aby ciśnienie w instalacji nie było mniejsze, niż 10 do 15 litrów na minutę. Jeśli chodzi o podłączenie zmywarki do wody, jaki zawór jest odpowiednim? W zestawach znajduje się zawsze wąż przyłączeniowy ze specjalnym zaworem zwrotnym. Niektóre modele zmywarek Bosch posiadają też system Aquastop. Dzięki niemu woda nie ma możliwości cofnięcia się ze zmywarki z powrotem do instalacji. Podłączenie zmywarki nie wymaga przerabiania instalacji, wszystkie zawory są uniwersalne, bez względu na producenta. Aby zmywarka pracowała, należy do niej jedynie doprowadzić bieżącą wodę, bezpośrednio z baterii kuchennego zlewozmywaka.

Podłączenie zmywarki do wody w baterii kuchennej

Podstawą podłączenia zmywarki jest doprowadzenie do niej wody z baterii kuchennej. Zwykle w nowych bateriach kuchennych można znaleźć specjalne przyłącze do zmywarki – to wymarzona opcja, ponieważ wymaga jedynie przykręcenia węża, którym będzie doprowadzana do zmywarki woda. Inną opcją jest podłączenie zmywarki trójnikiem, czyli trójdrogowym zaworem czerpalnym. Rozgałęzienie w postaci trójnika powinno być zamontowane w miejscu przewodu z zimną wodą. Mając trójnik, wykonujemy podłączenie zmywarki za pomocą węża. Nie można zapominać o zamontowaniu uszczelek we wszystkich miejscach połączeń. To zagwarantuje szczelność całej instalacji i zabezpieczy przed zalaniem kuchni i niepotrzebnymi szkodami. Podłączenie zmywarki do wody z sieci powinno być w stu procentach zgodnie z instrukcją producenta.

Jak podłączyć zmywarkę do odpływu?

Aby móc zacząć korzystać z urządzenia, konieczne jest podłączenie odpływu do zmywarki. W przeważającej części przypadków brudna woda odprowadzana jest za pomocą tego samego syfonu, którym odprowadzana jest do ścieków woda ze zlewozmywaka. Podłączenie zmywarki do syfonu załatwia sprawę na dobre. W przypadku podłączania zmywarki do syfonu także niezbędne jest zastosowanie trójnika, a samo urządzenie wpina się do syfonu posiadającego kształtkę z podłączeniem z boku. Instrukcja montażu zmywarki do zabudowy Bosch krok po kroku zawiera informacje o odległości, na jakiej syfon powinien być umieszczony nad poziomem podłogi. Przyjmuje się, że jest to minimum 30 cm, a maksymalnie metr wysokości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby odpływ zmywarki wychodził bezpośrednio, osobnym wyjściem, do kanalizacji. Warto skorzystać z gotowych rozwiązań, jeśli mamy taką możliwość – jeśli obok w kuchni znajduje się pralka, jej odpływ może posłużyć również jako odpływ do zmywarki.

Jak podłączyć zmywarkę do sieci elektrycznej?

Zawsze na sam koniec zostawiamy sobie podłączenie zmywarki do sieci. To najprostszy i najszybszy krok. Do uruchomienia urządzenia wystarczy wolne gniazdko elektryczne, zasilane standardowo prądem z napięciem znamionowym 230V. Dla bezpieczeństwa podłączenie zmywarki do prądu wykonujemy bezpośrednio, bez dodatku przedłużaczy czy listew. Jakakolwiek ilość wody, która dostałaby się do takiej listwy czy przedłużacza, jest w stanie wywołać groźne zwarcie, a w efekcie nawet pożar mieszkania. Również z tych samych względów gniazda elektryczne powinny znajdować się w bezpiecznej odległości. Za taką uważa się odległość minimum 60 cm od źródła poboru wody. W kwestii podłączenia zmywarki Bosch do gniazdka elektrycznego należy sprawdzić, czy gniazdko posiada uziemienie w postaci wystającego na zewnątrz bolca. Wszystkie gniazdka, montowane w sąsiedztwie źródeł wody czy w miejscach zagrożonych podwyższonym zawilgoceniem, powinny mieć specjalne osłony bryzgoszczelne. Sprawdź także odpływ do zmywarki. Najczęściej są to klapki osłaniające dziurki gniazdka przed zalaniem czy zachlapaniem wodą.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze