Strona głównaRemontOcieplanie poddasza - opinie, cena za m2, wady

Ocieplanie poddasza – opinie, cena za m2, wady

Według przeprowadzanych statystyk, prawie 25% energii budynek traci przez poddasze. Z tego powodu warto zadbać o to, by odpowiednio go zabezpieczyć, aby uniknąć strat ciepła. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Zazwyczaj najczęściej popełnianym błędem jest używanie tylko jednej warstwy termoizolacji. Ocieplanie poddaszy nie wymaga pozwolenia na budowę, chyba, że podejmować się będziemy prac budowlanych na dachu lub poddaszach. Jeżeli nie będą one wpływać na zmianę budowy dachu, na przykład na kształt, wysokość czy kąt nachylenia połaci dachowych, w takim wypadku nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Jak ocieplić poddasze użytkowe? Zazwyczaj w tym celu stosuje się wełnę mineralną. W przypadku ocieplania poddasza wełną stosuje się dwie warstwy. Jedną z nich, cieńszą warstwę, montuje się na krokwiach, a drugą, grubszą umieszcza się pomiędzy krokwiami. Dzięki temu unikniemy powstawania mostków cieplnych, które bardzo często obniżają efekty izolacji. Kiedy ocieplać poddasze? Ocieplanie poddasza użytkowego podejmujemy się, kiedy chcemy zaadaptować poddasze nieużytkowe pod pomieszczenie lub, gdy odczuwamy duże ubytki ciepła.

Ocieplanie poddasza użytkowego

W celu izolacji poddasza należy odpowiednio dobrać materiały, z których będziemy korzystać. Najczęstszą metodą ocieplania poddasza użytkowego jest właśnie wełna mineralna. Możemy wybrać spośród dwóch rodzajów materiałów. Do dyspozycji mamy wełną szklaną oraz wełnę skalną. Obydwa materiały charakteryzują się podobnymi parametrami, jednak częściej wybierana jest wełna szklana, która posiada lepsze współczynniki izolacji akustycznej. Kolejną zaletą ocieplania poddaszy wełną mineralną jest możliwość dopasowania jej i dotarcia do wszystkich załamań na poddaszu, których spotkać można wiele. Dodatkowo, oprócz wełny potrzebne będą inne materiały, między innymi profile, uchwyty typu ES, czy łączniki, a także wkręty oraz folia wysokoparoprzepuszczalna i paroizolacyjna. Cena za ocieplanie poddasza wełną uwzględnia kwotę za wykorzystaną ilość wełny, biorąc pod uwagę cenę za m2 wełny, a także materiały dodatkowe, jak elementy łączące, czy zabezpieczające dodatkowo. Średnia cena za m2 wełny o grubości 3 cm wynosi 36,90 złotych. W zależności od grubości wełnym cena za m2 wełny będzie się różnić. Zazwyczaj wełna mineralna sprzedawana jest w rolkach.

Ocieplanie stropu poddasza nieużytkowego styropianem

Innym sposobem izolacji poddaszy, ostatnio jednym z najrzadziej wybieranych metod, jest ocieplania stropu poddasza styropianem. W tym przypadku możemy zastosować styropian biały lub szary. Szary styropian do izolacji jest produkowany z dodatkiem grafitu, jest cieńszy, jednak ma lepsze właściwości izolacyjne. Montuje się go na krokwiach, natomiast pomiędzy krokwiami można użyć styropianu białego. Kiedy ocieplać poddasze styropianem? Styropian, jako materiał izolacyjny, nie jest gorszy, niż wełna mineralna, ale nie zapewnia on dobrej izolacji akustycznej. Bardzo często styropianem ociepla się poddasza nieużytkowe, na przykład w garażach. Dużym minusem przy zastosowaniu styropianu jest jego mniejsza elastyczność w stosunku do wełny, co powoduje, że ciężej jest go dopasować do kształtu poddasza. Także sam montaż płyt styropianowych nie jest taki prosty, ponieważ trudność polega na docinaniu odpowiednich wielkości kawałków, a co za tym idzie, mamy do czynienia z drobinami, które powstają podczas docinki.

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową – wady

Jest to jedna z najdroższych metod stosowanych w izolacji budynków. Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową pomimo wysokich kosztów, cechuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, a także przeciwwilgociowymi. W celu zamontowania pianki poliuretanowej konieczne jest korzystanie ze specjalistycznego sprzętu, dlatego bardzo często nie jest możliwe wykonanie ocieplenia poddasza pianką poliuretanową samodzielnie. Pianka poliuretanowa zapewnia dokładne wypełnienie każdej, nawet najmniejszej szczeliny w konstrukcji dachowej, ale bardzo często wykorzystuje się ją również do izolacji fundamentów. Zalecana jest do poddaszy, które mają trudny, skomplikowany kształt, a ocieplanie takiego poddasza wełną będzie czasochłonne i pracochłonne. Jest to również jedna z najszybszych metod izolacji. Dodatkowo, odporna ona jest na powstawanie pleśni i grzybów, a także występowanie wilgoci. Do wad ocieplania poddasza pianką poliuretanową należy przede wszystkim cena usługi, a także konieczność użycia specjalnego sprzętu. To powoduje, że potrzebne będzie wynajęcie ekipy remontowej, która wykona izolację. Oprócz tego, według niektórych opinii, wadą ocieplania poddasza pianką poliuretanową jest jego trwałość, ponieważ po około 10 latach może ona tracić swoje właściwości i parametry, w związku z czym konieczne będzie przeprowadzenie jeszcze raz izolacji. Wiele osób odradza ocieplania poddasza pianką, opinie mówią, że jest to dosyć droga metoda izolacji. Jednak ma ona też swoich zwolenników i dla osób, którym zależy na szybkim montażu lub małej pracochłonności, cena nie będzie grała roli, dodatkowo, według opinii, lepiej ponieść wyższe koszty i cieszyć się pewną izolacją.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze