Strona głównaArchitekturaJak projektuje się SPA i hotele? Ośrodki wypoczynku na zamówienie

Jak projektuje się SPA i hotele? Ośrodki wypoczynku na zamówienie

Kurorty wypoczynkowe prześcigają się w wymyślaniu atrakcji i sposobów na relaks dla swoich gości. Nowoczesne obiekty urzekają designem, położeniem i bogatą funkcjonalnością. Przez wzgląd na wysokie wymagania klientów, centra wypoczynku muszą być zaprojektowane z dbałością o najmniejsze detale. Dowiedz się, jak wyglądają projekty hoteli i SPA i poznaj cały proces tworzenia tych imponujących ośrodków. 

Czym jest SPA? Jakie normy musi spełnić hotel?

Na wstępie przedstawimy podstawowe pojęcia. Każdy zetknął się z ośrodkami noclegowymi i centrami relaksu. Nie każdy potrafi jednak wskazać różnicę pomiędzy poszczególnymi obiektami turystycznymi.

SPA i Wellness

Jedna z hipotez mówi, że nazwa SPA wzięła się od belgijskiej miejscowości, w której otworzono ośrodek uzdrowiskowy, w prowincji Liege. Tamtejsze źródła termalne zostały docenione już w XIV w. SPA to nic innego, jak ośrodek odnowy biologicznej, który działa zbawiennie na organizm. Obecnie sam termin SPA odnosi się do ogółu zabiegów, mających na celu poprawę samopoczucie kuracjuszy. Wellness to z kolei filozofia dbania o własne zdrowie. Można powiedzieć, że SPA jest jedynie dopełnieniem Wellness, które z zamierzenia dąży do zachowania równowagi ciała i ducha.

Hotele i hostele

Hotel to obiekt noclegowy, wchodzący w skład turystycznej infrastruktury. Z definicji hotele zlokalizowane są w aglomeracji miejskiej. Hotele tym różnią się od hosteli, że mogą oferować tylko prywatne pokoje, natomiast hostele także miejsca w tych pokojach. Obiekty określane jako hotele muszą także oferować klientom oddzielną łazienkę. I choć różnice w oferowanych usługach się zacierają, w dalszym ciągu to hotele kojarzone są z wyższym standardem i wyższą ceną. Jakość obsługi warunkuje liczba gwiazdek hotelowych, która określa panujący standard. Trzeba jednak przyznać, że znaczenie gwiazdek jest inaczej interpretowane w każdym kraju.

Projekty hoteli i SPA – co powinien zakładać?

Aby goście byli w pełni zadowoleni z usługi, cała infrastruktura obiektów musi być skrupulatnie przemyślana. Projektowanie hoteli i SPA to długotrwały proces, który przewiduje spełnienie wygórowanych wymagań inwestorów. Projektowanie wnętrz wymaga wiedzy, doświadczenia, umiejętności, empatii, a także przewidywania, oraz odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Aby wnętrza zachwycały, oprócz warstwy wizualnej muszą przede wszystkim posiadać rozmaite funkcje I technologię pomieszczenia – szczególnie dotyczy to wnętrz hotelowych z szeroko pojętą bazą WELLNESS & SPA.

Oferta związana z fizykoterapią i odnową biologiczną wymaga instalacji urządzeń specjalistycznych. Często są to zaawansowane technologie, które decydują o klasie obiektu. Obecne wyposażenie hotelarskie można więc postawić na równi z ośrodkami sanatoryjnymi i zakładami leczniczymi. Poza licznymi kuracjami spełniają one także funkcje wypoczynkowe i noclegowe, co pokazuje, jak bardzo wielowymiarowe musi być podejście do ich projektowania.

Kto zajmuje się projektowanie hoteli i SPA

Aby projekt był kompletny pod kątem potrzeb i możliwości inwestora, konieczne jest zaangażowanie wielu osób. Nad projektowaniem hoteli i SPA czuwa wielu konstruktorów, konsultantów, pracowników z branży, grafików, architektów zieleni i osób wspierających prace projektowe. Skończony projekt hoteli i SPA to efekt pracy wielu osób, które muszą ze sobą współpracować i wspólnie realizować jedną wizję.

Czego wymaga dobrze zaprojektowany ośrodek?

Jako że społeczeństwo jest coraz bardziej zamożne, popyt na ekskluzywne ośrodki rośnie, podobnie jak wymagania stawiane przed miejscami wypoczynku. Czasy, w których wysoki standard hoteli ograniczał się wyłącznie do dużej liczby łazienek, już przeminęły. Dzisiejsze kurorty są przystosowane dla każdego, bez względu na płeć, wiek, czy pochodzenie. Strefy relaksu w hotelach przyciągają klientów swoją stylistyką, atrakcjami i ciekawą ofertą. Projekt SPA i hoteli zakłada budowę takich udogodnień jak basen, jacuzzi, czy sauny. Dobrze zaprojektowany ośrodek może posiadać także gabinety medycyny estetycznej. W SPA można się odchudzić, odmłodzić, zrelaksować, czy odtruć. Duża ilość zabiegów utrudnia zadanie projektantów, którzy muszą przygotować pomieszczenia zgodnie z przyjętymi standardami. Nie bez znaczenia pozostaje stylistyka, która przyciąga uwagę odwiedzających i świadczy o randze miejsca wypoczynku.

Komu zlecić projektowanie hotelu ze strefą SPA?

Każdy właściciel ośrodków noclegowych powinien zadbać o schludny i unikalny wygląd swojego lokalu. W aranżacji przestrzeni niezbędny jest odpowiedni plan. Architekci to osoby wywierające wpływ na życie zwykłych ludzi w codziennych sytuacjach. Odpowiednia firma do aranżacji wnętrz komercyjnych doradzi w kwestii doboru materiału, układu pomieszczeń i całego wystroju. Firm specjalizujących się w projektowaniu stricte Hoteli i SPA nie ma dużo na rynku. Jest to mocno specjalistyczna i niszowa branża. Przykładem marki działającej w tej branży jest studio architektury wnętrz Ewa Budniewska-Bratek. Możemy przeczytać na stronie, że firma dba o realizację projektu na każdym etapie jego realizacji i wykonała do tej pory szereg projektów Hoteli i SPA. Warto zwrócić uwagę, że projektując Hotel czy SPA kluczowe poza spełnieniem wymogów formalnych jest potrzeba wyróżnienia się i dopasowania do grupy docelowej, bo to w dużej mierze decyduje i sukcesie inwestycji. Wobec czego zdecydowanie warto w tym aspekcie zdać się na profesjonalne doradztwo i skorzystać z wiedzy specjalistów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze