Strona głównaPoradyJaki wybrać piasek do piaskowania?

Jaki wybrać piasek do piaskowania?

Piaskowanie jest jedną z chętnie używanych metod czyszczenia wielu powierzchni. Jest to bardzo wydajny i niezbyt męczący sposób, zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę tradycyjne metody czyszczenia miejsc, narzędzi i renowację starych mebli, takie jak mycie ich gąbką czy ścierką. Piaskowanie, czyli inaczej obróbka strumieniowo – ścierna, zostało opatentowane już w 1870 roku, czyli ponad półtora wieku temu. Metoda polega na używaniu specjalnego ścierniwa, które ma za zadanie czyszczenie powierzchni oraz narzędzi. Maszyny, które odpowiadają za piaskowanie, nazywa się piaskarkami, natomiast materiałem czyszczącym może być jedno z wielu rzeczy. Jako ścierniwo do piaskarki wykorzystuje się rzeczy takie jak garnet, stalowy śrut, szklane kulki i wiele innych. Materiał oczyszczający, by działał poprawnie, musi być do zabiegu odpowiednio przygotowany i przede wszystkim oczyszczony. Oprócz czyszczenia, piaskowania ma również właściwości wygładzające i równające powierzchnię. Piaskowanie składa się z kilku etapów, takich jak pozbycie się brudu z oczyszczanej powierzchni, ujednolicanie jej, oraz nadawanie struktury. Czyszczenie piaskiem stało się w ostatnich latach bardzo popularne, ponieważ oprócz czyszczenia powierzchni, często nadaje im właściwe struktury.

Materiał do piaskowania – który najlepszy?

Dobrze wybrany materiał do piaskowania, jest kluczem do sukcesu w całym tym procesie. Trzy najważniejsze aspekty dotyczą technologii piaskowania, granulacji materiału do tego, oraz poziomu twardości. Twardość materiału do piaskowania nie może być większa niż twardość czyszczonego podłoża, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenia i otarcia. Do wyboru mamy przeróżne rodzaje materiałów do piaskowania, warto się więc z nimi zapoznać. Piasek kwarcowy nie jest drogim materiałem, jednak nie budzi on zaufania, mimo że ma dosyć szerokie zastosowanie. Kolejnym ze ścierniw są szklane mikrokulki, które są materiałem o wiele bezpieczniejszym od piasku kwarcowego, są też znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Mają też wiele zastosowań, co sprawia, że są często wybierane jako materiał do piaskowania. Innym rozwiązaniem, po które sięga się dosyć często, jest szklany granulat, równie obojętny dla środowiska. Korzysta się również z materiałów takich jak żużel pomiedziowy, śrut plastikowy, czy też mikrokulki ceramiczne.

Jaki piasek wybrać do piaskowania?

 To jaki piasek do piaskowania powinniśmy wybrać, zależy od powierzchni czy materiału, który planujemy czyścić, oraz od efektu, jaki planujemy osiągnąć. Należy pamiętać, że twardość materiału ściernego, nie może być większa od twardości powierzchni, na której mamy pracować. To jaki piasek wybrać do piaskowania, jest aspektem bardzo ważnym, ponieważ decyduje to o końcowym efekcie pracy. Ważna jest również cena materiałów ściernych, oraz materiał, z jakiego jest powierzchnia, którą chcemy piaskować, bo to właśnie od tych aspektów zależy całego działania. Pod uwagę powinniśmy wziąć również wielkość powierzchni, która ma być piaskowana, oraz pochodzenie zabrudzeń, które się na niej pojawiają. Do twardych powierzchni, jako materiał ścierny możemy wybrać elektrokorund, do mniej twardych z kolei, poleca się materiały takie jak mikrokulki ceramiczne. Przed wyborem odpowiedniego piasku do piaskowania, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty, co może okazać się w tej sytuacji kluczowe.

Gdzie kupić materiał do piaskowania?

Kupić materiał do piaskowania, możemy często w sklepach budowlanych, lub też czasem ogrodniczych. Materiał do piaskowania możemy kupić w wielu popularnych sieciach sklepów, które zajmują się tego typu rzeczami. Są również sklepy internetowej, które oferują ścierniwa różnych rodzajów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze