Strona głównaPoradyRozdzielnica elektryczna - jak podłączyć?

Rozdzielnica elektryczna – jak podłączyć?

Domowa instalacja elektryczna składa się przede wszystkim właśnie z rozdzielnicy. Prawidłowe podłączenie rozdzielnicy elektrycznej jest niezbędne dla normalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. To od rozdzielnicy i znajdujących się tam bezpieczników będzie zależeć ochrona naszych urządzeń przed przepięciami, przegrzaniem lub wybuchem. Sposób, w jaki zamontowana będzie rozdzielnica elektryczna, może zdecydowanie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru.

Niepozorna skrzyneczka z bezpiecznikami jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu. Warto więc wiedzieć o niej podstawowe rzeczy, takie jak sposób montażu czy podłączenie bezpieczników w rozdzielni.

Podłączenie tablicy rozdzielczej w domu

Przed podłączeniem tablicy rozdzielczej w domu trzeba przygotować sobie podstawowe, niezbędne narzędzia. Do pracy przydadzą się szczypce, śrubokręt, wiertarka z kompletem kołków rozporowych oraz śruby. Przydatne będą też obcęgi oraz oczywiście same przewody. Podłączenie rozdzielnicy elektrycznej zawsze musi odbywać się po wcześniejszym odłączeniu głównego zasilania, które znajduje się zwykle przy samym liczniku. Najlepiej, aby mieć przygotowany wcześniej konkretny schemat podłączenia rozdzielni elektrycznej w domu. Taki projekt zapewnia zwykle mniejszą ilość podłączeń wymagających wprowadzenia poprawek. Po wybraniu odpowiedniego miejsca na rozdzielnię konieczne jest jej osadzenie na specjalnych szynach. Sama szyna powinna być zamontowana za pomocą wkrętów bezpośrednio do ściany. Dopiero w następnym kroku będziemy podłączać pozostałe elementy domowej instalacji do zamontowanej rozdzielni elektrycznej.

Schemat podłączenia rozdzielni elektrycznej w domu

Wykorzystanie schematu podłączenia rozdzielni elektrycznej w domu może być bardzo pomocne. To dzięki naniesionym wcześniej rysunkom jesteśmy w stanie odpowiednio poprowadzić przewody. Nie ma jednego, konkretnego schematu podłączenia rozdzielni elektrycznej w domu, ponieważ każdy projekt jest indywidualny. Każdy również ma samodzielnie zaplanowaną liczbę urządzeń elektrycznych, bez których nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie codziennego, normalnego funkcjonowania. Do stworzenia takich projektów konieczna jest jednak podstawowa wiedza z zakresu elektryki. Jeśli takowej nie posiadamy, powinniśmy postawić jednak na elektryka i jego możliwości.

Połączenia wewnątrz rozdzielnicy – przekrój

Generalnie grubość przewodu lecącego od licznika do rozdzielnicy powinna być nie mniejsza, niż 10 mm. Dalej jednak, przy połączeniu wewnątrz rozdzielnicy, przekrój wykorzystanych przewodów może być mniejszy nawet o połowę. W przypadku przewodów idących z gniazd ogólnych przyjmuje się  instalowanie przewodów trzyżyłowych o średnicy 2,5 mm2, posiadających zabezpieczenie 16A. Wewnątrz rozdzielnicy można zastosować  przewody do połączeń o przekroju 4 mm. Często widać właśnie takie na filmach pokazowych, zamieszczanych przez internautów w sieci.

Podłączenie bezpieczników w rozdzielni

Szczególnie ważne w montażu rozdzielni elektrycznej jest podłączenie bezpieczników  w rozdzielni. Podczas montowania rozdzielni elektrycznej warto w trakcie łączenia konkretnych obwodów dodać tak zwane korki, czyli oddzielne wyłączniki nadmiarowo-prądowe. Aby w razie awarii jednej z faz móc dalej korzystać z urządzeń w danym pomieszczeniu, fachowcy zalecają podłączanie do każdego pomieszczenia nie jednej, ale właśnie dwóch różnych faz. Dzięki temu nawet awaria nie wpłynie znacząco na możliwość korzystania z urządzeń wymagających poboru mocy z sieci. W swojej instalacji domowej można dodać również inne zabezpieczenia. Poza wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi, do dyspozycji mamy również wyłączniki różnicowoprądowe, polecane szczególnie w newralgicznych miejscach, jak kuchnia czy łazienka. Dostępne są też ograniczniki poboru mocy lub ochronniki przeciwprzepięciowe. Na samym końcu powinniśmy upewnić się, czy nasze podłączenie zostało wykonane prawidłowo. W tym celu zakładamy osłonę rozdzielnicy i włączamy główne zasilanie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze