Strona głównaWnętrzaJaką podłogę wybrać do domu?

Jaką podłogę wybrać do domu?

Wybór podłogi z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Wiele osób ma swoje upodobania, przekonania co specjalista to opinia. Oczywiście najprostszą ale też najwłaściwszą odpowiedzią jest „to zależy”. Dodatkowo wyboru odpowiedniej podłogi nie ułatwia naprawdę bogata i bardzo szeroka oferta producentów. W sklepach budowlanych znajdziemy wiele rozwiązań, które różnią się ceną, jakością, wyglądem i parametrami technicznymi. Jeśli zastanawiasz się, jaką podłogę wybrać, czy postawić na panele, czy na parkiet lub płytki – ten artykuł da Ci wiele cennych informacji. Podpowiemy kiedy i na jakie rozwiązanie warto postawić.

Jaką podłogę wybrać u siebie – aspekty wizualne

Nie jest tajemnicą, że poszczególne pomieszczenia różnią się od siebie wielkością i ilością wpadającego światła. Najczęściej pod uwagę brany jest aspekt „czy mi się to podoba” i to bardzo dobre zjawisko. Zakładając, że tworzymy projekt pod siebie, mamy w nim mieszkać i funkcjonować powinniśmy się czuć w tym wnętrzu dobrze a jakby nie było podłoga to powierzchniowo znaczący element wystroju wnętrza. Wobec czego po pierwsze ustalmy co nam się podoba. Mając odpowiedź na powyższe najczęściej zadawanym pytaniem z kolei jest a czy to będzie funkcjonalne lub praktyczne i tutaj zaczynają się schody. Nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Trzymając się aspektów wizualnych mamy pewne reguły podawane przez architektów. Duże pokoje pozwalają na większą dowolność w doborze odpowiednich materiałów i kolorów. Nie należy jednak zapominać o spójności stylistycznej we wszystkich wnętrzach. Stosowanie w całym domu jednego gatunku drewna w różnych tonacjach to dobry pomysł. Jasne odcienie podłogi optycznie powiększają pokoje, a przy tym odbijają światło rozświetlając całe pomieszczenie. Jeszcze lepszy efekt zapewni lakierowany parkiet o dużym połysku. Na optyczną wielkość wnętrz wpływ ma także wielkość układanych elementów. Drobne deski lub kafelki dają wrażenie przestronności. Z kolei duże kafelki i płytki wizualnie pomniejszają przestrzeń. Pamiętaj, że szerokie deski i panele optycznie poszerzają pokój, a wąskie go skracają. Oczywiście w całości wypowiedzi pomijamy fakt przygotowania mieszkania „po kosztach” – wówczas decyzyjna jest cena i tutaj nie ma się co zastanawiać, trzeba jasno zakomunikować to wykonawcy czy w sklepie z materiałami i po prostu wybrać materiał najtańszy. To do czego ew. zachęcamy to połączyć materiał wraz z kosztami wykonania bo najtańszy materiał może być związany z droższą usługą i finalnie w cale nie wyjdzie najtaniej. Także warto popatrzeć na podłogę w tym podejściu kompleksowo.

Wybór odpowiedniej podłogi – aspekty praktyczne

Jak wspomnieliśmy wyżej aspekt wizualny to pierwsze pytanie. Po nim przychodzą kolejne i to klucze to funccjonalność oraz użyteczność powierzchni. Przed pytaniem, jaką podłogę wybrać, zastanów się nad jej zastosowaniem. Jeśli posiadasz ogrzewanie podłogowe wodne, polecamy montaż podłogi z drewna. Materiał zapewni Ci bezpieczeństwo, pod warunkiem, że będzie odpowiednio zamontowany, wykonany z dobrego gatunku (dąb, merbau, iroko, bambus) i dopasowany do instalacji.

Wybór podłoża jest trudny, ponieważ podłoga do mieszkania powinna spełniać wiele wymagań. Musi być łatwa w eksploatacji, ciepła i odporna na niszczenie. Skrajnie jasne i skrajnie ciemne odcienie są trudne przy sprzątaniu. Znacznie łatwiejsze w utrzymaniu są akcenty stonowane, ponieważ nie widać na nich włosów, kurzu i zabrudzeń. Jeśli chodzi o niszczenie, drewniane powierzchnie można bez problemu pokryć żywicą epoksydową, która poza konserwacją nadaje słojom unikalnego wyglądu. Trwałość zapewniają także płytki, które mimo zalet są materiałem trudniejszym w aranżacji i zimnym.

Naszą sugestią jest zacząć od wyboru fachowca. W dzisiejszych czasach możemy przebierać w rodzajach materiałów ale tego samego nie można powiedzieć o sprawdzonych, rzetelnych i dostępnych fachowcach. Z pewnością każda z firm montujących podłogi będzie miała swoje przekonania i podejście i ciężko z nim polemizować bo temat nie jest oczywisty. Warto zatem ustalić sobie priorytety co do tego czy podłoga ma być zawsze ciepła, czy wręcz odwrotnie chcemy się chłodzić, czy jest podatna na zalania czy styczność z wilgocią, jak często i jak mocno będzie eksploatowana, czy i jak bardzo chcemy ją konserwować. To wszystko jak sobie rozpiszemy i udamy się do fachowców, z pewnością możemy liczyć na dobór konkretnego rozwiązania wraz z argumentacją. Wobec powyższego znając realia rynku i szeroką gamę asortymentu sugerujemy przygotować sobie kluczowe, subiektywne aspekty dot. podłogi. Następnie mądrze wybrać firmę od podłóg i tutaj zdać się na opinię ekspertów od montażu podłóg.

Jakie kryteria podłoga do salonu powinna spełniać?

Jaka powinna być idealna podłoga do salonu? Z całą pewnością pasująca do innych elementów wystroju. Jeśli posiadasz salon z aneksem kuchennym, polecamy zdecydować się na jednakową podłogę w obu pomieszczeniach. Panele laminowane lub winylowe to propozycja dla osób szukających trwałego podłoża na lata. Świetnym wyborem jest także parkiet, który swoim wyglądem rekompensuje trud włożony w cyklinowanie. Drewno to niezwykle wdzięczny surowiec, który posiada charakter i osobowość. Ma duży potencjał w aranżacji wnętrz, ponieważ da się go łączyć z różnymi materiałami i kolorami, zwłaszcza w stylu skandynawski i rustykalnym. Wbrew obiegowej opinii również ciemny parkiet może efektownie wyglądać i służyć właścicielom. Ciemne kolory podłogi do salonu nadają się do dobrze oświetlonych i przestronnych wnętrz i dobrze komponują się z eleganckimi meblami.  

Jak wybrać odpowiednią podłogę do mieszkania?

Wybór odpowiedniej podłogi do mieszkania wymaga planowania. Przed zakupem produktu zalecamy wykonać wizualizację projektu w programach graficznych i przejrzeć oferty sklepów. Oczywiście marketów DIY jest sporo jak również firm zajmujących się profesjonalnym układaniem podłóg. Jeżeli remontujesz mieszkanie dla siebie, zachęcamy do skorzystania z porady ekspertów właśnie firmy, która specjalizuje się stricte w podłogach. Przykładem takiej firmy jest na rynku Dolnośląskim (Wrocławskim) Centrum Podłogi z Wrocławia. Na stronie https://www.parkiety.wroclaw.pl/ widać, że nie tylko mają szeroką gamę produktów, ale również służą fachową poradą i montażem. Ponad to mają swój salon podłóg w galerii Domar co może ułatwić, ew. wybór materiałów. Pamiętaj, że podłoga do mieszkania to wybór na lata, który wpływa na wygląd i atmosferę w całym domu. Zaufaj sprawdzonym firmom!

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze