Strona głównaPoradyCzym przykleić drewno do ściany?

Czym przykleić drewno do ściany?

Kleje montażowe zyskują popularność z tego względu, że stanowią idealną alternatywę do tego, aby przykleić do ściany różne elementy wystroju wnętrz, bez konieczności niszczenia ścian poprzez wiercenie dziur. Jest to rozwiązanie, które nie tylko zastępuje wszystkim nam znane gwoździe, ale i również proces, który jest znacznie krótszy i łatwiejszy do wykonania. Poprzez wykorzystanie specjalistycznych klejów montażowych, możemy przykleić różne elementy tj. drewno do ściany, uchwyty na ubrania, czy obrazy. Istnieje również możliwość na to, aby przykleić do ściany wielkogabarytowe elementy, np.: lustra, czy drewniane półki. W tym celu należy zaopatrzyć się w kleje do ściany, które charakteryzują się wysoką trwałością spoin. Na rynku pojawia się wiele różnych produktów, dzięki którym możemy przykleić wcześniej wymienione elementy, jednak często pojawia się pytanie, czym przykleić drewno do ściany, i na co zwracać uwagę podczas wykonywania tej czynności? W dalszej części wpisu odpowiemy na te pytania.

W jaki sposób przykleić drewno do ściany?

W takim razie, czym przykleić drewno do ściany? Wbrew pozorom klejenie drewna do ściany nie należy do trudnych zadań, oczywiście należy pamiętać o tym, aby zastosować się do kilku istotnych zasad. W ten sposób możemy przykleić drewno do ściany, czy do innego materiału. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, aby przygotować odpowiednio powierzchnię, do której będziemy przyklejać drewno. Przed przystąpieniem do klejenia drewna, przystępujemy do wyrównania ściany, albo innej powierzchni, do której mamy zamiar przykleić drewno. Ta czynność jest bardzo ważna, dlatego że klej montażowy wiąże w odległościach mierzonych w mikronach, w związku z tym minimalna nierówność na klejonej powierzchni przyczyni się do tego, że osłabi ono trwałość spoiny. Kolejną czynnością jest to, aby dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni, chodzi tutaj m.in. o starą farbę, lakier, czy inne substancje. Drewno przed klejeniem również powinno się oczyścić ze wszelkich drobin kurzu, czy piasku, w tym celu warto wykonać sodowanie drewna.

klej do drewna

Mamy oczyszczoną powierzchnię, gotową do klejenia, w takim razie, jaki klej wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele klejów montażowych, rekomendujemy, aby wybierać do klejenia drewna takie preparaty, które służą m.in. do klejenia ciężkich przedmiotów. Wybieraj takie kleje do drewna, które parametry związane z wytrzymałością spojenia wynoszą do 100kg na 10cm2. Taki klej może być wykorzystywany do klejenia na powierzchniach drewnianych, betonowych, ceglanych, klinkieru, a nawet na ścianach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Przede wszystkim takie preparaty cechuje wysoka odporność na działania wilgoci oraz innych substancji, dlatego również może on być wykorzystywana do klejenia drewna do ścian znajdujących się w łazienkach, czy w kuchniach.

Klejenie drewna do ściany – na co uważać?

Co w przypadku, gdy będziemy zajmować się klejeniem drewna do ściany, która jest wykonana ze szkła, bądź z innego, śliskiego materiału? W tym celu, warto wybierać preparaty do klejenia drewna do ściany, które posiadają właściwości silnego, początkowego spojenia, dodatkowo konsystencja kleju powinna być bezbarwna i przejrzysta. W ten sposób klej nie będzie widoczny na takich powierzchniach. W związku z tym podczas wyboru kleju montażowego, warto wybierać takie, które nie pozostawiają śladu spoiny.

klej do drewna

Kolejną rzeczą, na którą należy uważać podczas klejenia drewna do ściany i wyboru odpowiedniego preparatu jest to, że niektóre kleje montażowe nie są przeznaczone do powierzchni teflonowych, wykonanych z neoprenu, czy ścian bitumicznych. Dodatkowo są one również podatne na kontakt z wodą, dlatego przed wyborem należy zapoznać się z informacjami, które znajdują się zazwyczaj na opakowaniu i wybrać taki, który będzie spełniał nasze wymagania, warto również zapoznać się z opiniami nt. takich preparatów. Często na forach budowlanych użytkownicy dzielą się doświadczeniem, w ten sposób można wyłonić odpowiedni preparat.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze