Strona głównaDIYJak zamontować fotel wiszący do sufitu?

Jak zamontować fotel wiszący do sufitu?

Fotele-kokonu to dzisiaj jeden z najchętniej wybieranych mebli ogrodowych oraz element wyposażenia pokoju dziecięcego, salonu czy sypialni. W ofercie sklepów można znaleźć przynajmniej kilka różnorodnych wersji, począwszy od formy i kształtu, na rodzaju montażu skończywszy. Dostępne są modele na stelażach lub wiszące. Nie trzeba jednak rezygnować z efektownego, wiszącego fotela, nawet jeśli nie jest się „złotą rączką”.

Montaż fotela wiszącego nie sprawia większych trudności. Wystarczą podstawowe narzędzia oraz odrobina wolnego czasu. Dzięki temu zyskujesz niebanalny dodatek do wnętrza, zarówno estetyczny, jak i praktyczny. Wersja przytwierdzona do sufitu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wersje na stelażach. W takim razie jak się przygotować do tego zadania i jak zamontować fotel wiszący do sufitu?

Prosty montaż fotela wiszącego

Zanim zaczniesz prace przygotowawcze, musisz sprawdzić stan sufitu i wszystkich elementów konstrukcyjnych, do których chcesz przymocować fotel. Sam montaż fotela wiszącego nie jest trudny, jednak na uwadze trzeba mieć przede wszystkim miejsce montażu i sprawdzić, jakie możliwości daje. Jeśli drewno zadaszenia jest nawet lekko zbutwiałe, huśtawka prędzej czy później może spaść, wyrządzając szkody. Tyczy się to szczególnie wersji dwuosobowych, wymagających zastosowania odpowiednio wzmocnionego zabezpieczenia.

Jeśli masz pewność, że miejsce, w którym chcesz umieścić kokon, jest odpowiednie, możesz podjąć się kolejnych prac. W zestawie z każdym fotelem czy huśtawką powinna być dołączona instrukcja obsługi, w której dokładnie będą opisane kolejne kroki postępowania. W tym samym zestawie powinny znaleźć się też elementy montażowe, jak na przykład haki. Bywa, że zestaw nie obejmuje wkrętaków – jeśli są potrzebne, dowiesz się tego z producenckiego opisu, jak zamontować fotel wiszący do sufitu.

Prosta metoda, jak zamontować fotel wiszący do sufitu

Montaż fotela wiszącego wymaga pewnej precyzji – to od niej będzie zależeć solidność całej konstrukcji, a także bezpieczeństwo i komfort korzystania z mebla. Jednak same czynności, jakie należy wykonać, nie sprawiają większych problemów.

Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, jest wywiercenie w suficie, we wskazanym miejscu, pod którym ma się znaleźć fotel, otworów. Z pomocą wiertarki należy wykonać otwory o średnicy ok. 1,5 cm x 1,1 cm. W tak przygotowany punkt należy wprowadzić korek samozaciskowy, wykonany ze stali. Takie mocowanie zapewni stabilność oraz bezpieczeństwo użytkowania przez osoby w granicach wytrzymałości mebla. Do zacisku należy następnie zamontować karabińczyk. Na samym końcu montaż fotela wiszącego zakłada umieszczenie w konstrukcji takiej liczby łańcuchów, jaka jest zakładana w przypadku konkretnego modelu fotela-kokonu.

Elementy niezbędne do montażu fotela wiszącego

Jeśli instrukcja obsługi producenta, jak zamontować fotel wiszący do sufitu, jest dość niejasna, możesz samodzielnie przygotować zestaw do zawieszenia mebla. Wystarczy kilka rzeczy, jak: stalowy kołek samozaciskowy o średnicy ok. 1 cm, łańcuchy albo mocne liny, karabińczyki – w ilości minimum dwóch. Warto wybrać przynajmniej jeden obrotowy, dzięki temu Twój fotel będzie mógł się kręcić. Oczywiście konieczna jest jeszcze wiertarka i wkrętarka.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze