Strona głównaDIYStojak pod kierownice - prosty projekt i wykonanie

Stojak pod kierownice – prosty projekt i wykonanie

Jesteś fanem gier komputerowych, a może twoje dziecko uwielbia zabawę w wirtualnym świecie? W takim razie świetnym pomysłem na samodzielnie zrobiony prezent jest stojak pod kierownicę. Projekt takiego przedmiotu nie jest bardzo skomplikowany, a z pewnością uprzyjemni czas spędzony na graniu w “wyścigówki”.

Stojak pod kierownicę — co będzie potrzebne?

Stojak pod kierownicę najłatwiej jest zrobić z drewna. Taka konstrukcja sprawi, że nie trzeba będzie tracić czasu na rozwijanie i sprzątanie całego swojego sprzętu. Dodatkowo jeżeli przyłożysz się do jego starannego wykonania, a potem jeszcze go pomalujesz, może być dekoracją pokoju.

Przed przystąpieniem do zrobienia stojaka pod kierownicę, należy udać się do sklepu budowlanego po materiały. W wersji wykonanej z drewnianych kantówek potrzebnych będzie pięć o wymiarach 2x4x100 centymetrów, a także dwie o wymiarach 2x45x100 centymetrów oraz jedna 4x4x100 centymetrów. Potrzebne będą również podstawowe narzędzia do wykonania stojaka pod kierownicę. Projekt zakłada użycie wiertarko-wkrętarki z wiertłami do drewna 7 i 5 milimetrów, piły do docinania drewna, a także ścisków stolarskich. Niezbędny będzie także klej do drewna, który potwierdzi wytrzymałość stojaka pod kierownicę. Jak zrobić ten projekt? Dowiesz się w kolejnych krokach.

Stojak pod kierownicę — jak zrobić?

Zacznij od przecięcia pojedynczej kantówki na dwie części. W deskach 2x4x100 wywierć otwory na końcach mniejszym wiertłem. W tym miejscu nanieś dodatkowo klej, zanim skręcisz je z kantówkami 4×4. W ten sposób powstała rama, która będzie utrzymywać na ziemi stojak pod kierownicę. Projekt zakłada teraz użycie ścisków, aby sobie pomóc w połączeniu wszystkich elementów. Kantówkę 2×4 centymetra potnij na klocki o długości około 7 centymetrów. Będą one dociskać ruchomą ramę z kierownicą. Po przygotowaniu tego możesz dopasować długość desek na ramę. Ich długość dobierz do swojego wzrostu i oczywiście fotela lub krzesła, na którym będziesz siedział. Korzystając z wymiarów ramy na podłodze oraz grubości dociętych, siedmiocentymetrowych klocków, możesz także przyciąć kolejną kantówkę na szerokość ruchomej ramy stojaka pod kierownicę. Będzie to poprzeczka utrzymująca całą konstrukcję w ryzach. Ją także skręć, pomagając sobie klejem mniej więcej w połowie ruchomej ramy. Wsporniki podtrzymujące ramię z kierownicą mogą być dostosowane do konkretnego użytkownika. W tym miejscu można zrobić prostą konstrukcję podobną do tej wykorzystywanej w drewnianych leżakach, która pozwoli na regulowanie wysokości stojaka pod kierownicę. Jak zrobić to prosto? Można wykorzystać na przykład śruby albo zrobić wgłębienia. Na końcu najważniejsze. Kantówka 2×45 stanie się podporą pod kierownicę. To właśnie na niej należy umieścić kierownicę do grania.

Czy warto samemu zrobić stojak pod kierownicę?

Oczywiście powyżej to tylko przykład tego, jak można zrobić stojak pod kierownicę. Projekt ten jest najprostszy i zakłada tylko podstawowe wsparcie. Możesz go dowolnie modyfikować. Nie zapomnij także o zabezpieczeniu drewna przy użyciu bejcy i lakieru. Ta propozycja jest bardzo szybka i tania w wykonaniu, poradzi sobie z nią nawet osoba niemająca wielkiego doświadczenia w samodzielnym tworzeniu konstrukcji. Drewno jako stojak pod kierownicę sprawdzi się doskonale.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze