Strona głównaWnętrzaJakie okna do kuchni wybrać?

Jakie okna do kuchni wybrać?

Kuchnia to zdecydowanie jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Od zawsze stanowiło centrum życia rodzinnego, gromadzące rodzinę przy wspólnych posiłkach czy długich rozmowach przy kawie. Jednak kuchnia, ze względu na swój czysto funkcjonalny charakter, wymaga odpowiedniego wyposażenia i zadbania przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie. Im więcej naturalnego światła wpada do tego pomieszczenia, im lepsze okna do kuchni zostaną wybrane, tym przyjemniej będzie się w niej poruszać.

Sprawdź również okna KRISPOL.

Wybór okna do kuchni nie jest ani prosty, ani oczywisty. Wymaga gruntownego przemyślenia kilku ważnych, technicznych i praktycznych aspektów. A zatem, jakie okno do kuchni będzie dobrym wyborem?

Praktyczne wskazówki, jakie okno do kuchni będzie najlepsze?

Zazwyczaj fachowcy montują okno w kuchni tuż nad blatem, aby nie było konieczne wykonywanie estetycznego i praktycznego łączenia między nimi. Niektórzy fachowcy jednak wskazują na inną metodę wstawiania okna do kuchni. Innym sposobem jest podniesienie okna nad blat o jakieś 20- 30- cm, aby uniknąć częstego brudzenia się ramy oraz możliwość komfortowego otwierania okna, bez zahaczania o kran. Jednak, jeśli okno nad zlewem nie będzie jednopołaciowe, a tradycyjne, dwuskrzydłowe, wtedy swobodnie obie strony mogą się minąć przy otwierania i wcale nie wadzić o kran posadowiony pośrodku.

Jakie okno do kuchni będzie równie praktyczne? Można pokusić się o zainstalowanie okna o nieregularnych podziałach, na przykład jednoskrzydłowego, nieotwieranego i drugiego – mniejszego, z funkcją otwierania i uchylania. To bardzo praktyczne, szczególnie w newralgicznym punkcie przy zlewozmywaku w widnej kuchni.

Dobrze doświetlającym oknem w kuchni będzie okno narożne. Jest nie tylko funkcjonalne – jednocześnie daje  naprawdę sporą ilość naturalnego światła, zmienia wystrój pod kątem designu i jeszcze daje możliwość cieszenia się widokiem na ogród. Ze względu na powyższe, na pytanie o to, jakie okno do kuchni sprawdzi się najlepiej, coraz więcej projektantów oraz samych użytkowników mówi, że właśnie takie.

Okna do kuchni – ceny

Prawie niemożliwe jest w przypadku okien do kuchni cenowo wskazanie konkretnego zakresu. Dlaczego? Jeśli chodzi o okna do kuchni, cena uzależniona jest od całej masy różnorodnych czynników. Nie chodzi tu jedynie o producenta czy fakt, że okno jest dwu- czy trzyszybowe. Nie chodzi nawet o ilość komór profilu okiennego.

Jeśli w grę wchodzi okno do kuchni, cena zależy przede wszystkim od rozmiaru. Nie zawsze jest tak, że im większy element, tym droższy. Najczęściej najwięcej zapłacimy za małe okna, które są niepraktyczne, gdyż sporej grubości, solidna rama zwyczajnie zabiera ilość światła wpadającego do środka. Przy wyborze okna do kuchni cena tego elementu będzie zależeć także od  rodzaju – inaczej wycenia się okna zamontowane na stałe, inaczej rozwierno-uchylne, a jeszcze inaczej narożne. Podobnie z dekoracjami – wszystkie niestandardowe podziału czy kształty będą nas kosztować dodatkowo.

Znaczenie przy wyborze okna do kuchni cenowo będzie mieć też materiał, z jakiego jest wykonane. Nie bez znaczenia jest oczywiście również sama rama – plastikowe okna są z założenia najtańsze. Im bardziej ekskluzywne modele, tym wyższa będzie ich cena. Drewniane, eleganckie, lakierowane okna będą w tym, zestawieniu jednymi z najdroższych – jednocześnie będą jednymi z najlepiej prezentujących się modeli, wybieranych do nowoczesnych wnętrz.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze