Strona głównaDIYKopaczka do ziemniaków - samoróbka

Kopaczka do ziemniaków – samoróbka

W jaki sposób przyśpieszyć jesienny zbiór ziemniaków? Zastosowanie ma oczywiście kopaczka do ziemniaków. Własnej roboty sprzęt nie będzie taki drogi, jak gotowy kupiony w sklepie, a swojemu twórcy sprawi wiele satysfakcji. Przekonaj się samodzielnie, że zrobienie takiego urządzenia nie jest kosztowne i wymaga tylko nieco pojęcia o technice. Oczywiście możesz do tego wykorzystać metalowe elementy już posiadane we własnej szopie albo poszukać ich na złomowisku lub po prostu odkupić je od kogoś.

Kopaczka do ziemniaków własnej roboty. Od czego zacząć?

Jak zrobić kopaczkę do ziemniaków? Niezbędne jest posiadanie traktora albo jakiegoś innego napędu, który będzie ją przesuwał po polu. Samo zrobienie kopaczki nie jest wówczas skomplikowane.

Jak wszystkie prace tego rodzaju, zacznij od wykonania rysunku, by zastanowić się, jakiego typu sprzęt jest ci potrzebny. Kopaczka do ziemniaków samoróbka sprawdzi się raczej w przypadku niewielkiego gospodarstwa, w którym sadzenie bulw w ziemi jest tylko dodatkiem. Jeżeli specjalizujesz się w uprawie ziemniaków, wybierz jednak sklepowy sprzęt, który będzie miał większą wydajność.

Kopaczka do ziemniaków wykonana samodzielnie zazwyczaj ma kształt podobny do pługa. Wówczas dobrze rozgarnia ona ziemię i wybiera z niej na powierzchnię bulwy. Dzięki temu wystarczy samo przejście i wyzbieranie ich, bez konieczności uciążliwego samodzielnego kopania. 

Podstawowe elementy kopaczki do ziemniaków

Najważniejszym elementem kopaczki do ziemniaków własnej roboty jest metalowa łopata. Najlepiej jest wyciąć ją z blachy stalowej. Grubość 5 milimetrów będzie odpowiednia. To właśnie ona będzie rozgarniała ziemię, więc musi być solidna. Należą ją nieco wygiąć, nadając tym samym kształt szpadla. Do górnej krawędzi w odległości około 10 centymetrów od niej przyspawaj rurę o średnicy około 2 centymetrów (sprawdź, jaką masz w domu), która będzie drążkiem.

Następnie istotne jest stworzenie siatki, “grilla”, który będzie oddzielał warzywo od ziemi. Wykonaj ją ze stalowych pasków długości około 35 centymetrów i szerokości około 2,5 centymetra.

Wykorzystaj następnie metalowe pręty i tuleję o takiej samej średnicy, jak uchwyt kopaczki, czyli około 2 centymetrów. Przyspawaj je do kraty i do łopaty, tworząc jeden element.

W celu ułatwienia sobie pracy, lepszego manewrowania oraz, by warzywa nie spadały na boki, dobrym pomysłem jest zastosowanie kół w przedniej części kopaczki do ziemniaków. Samoróbka taka nie jest trudna, a wykorzystać można dowolne koła od starego sprzętu już posiadanego w domu lub w gospodarstwie. Oczywiście montuje się je na metalowej osi w kształcie litery U. Solidne śruby z nakrętkami pozwolą na przymocowanie kół do drążka i zmontowanie całego sprzętu.

Najważniejsze jest mocne spawanie oraz skręcenie poszczególnych elementów. Dzięki temu konstrukcja wytrzyma starcie z ciężką ziemią. Jednak jeżeli zauważysz jakieś problemy, na przykład ziemniaki będą za bardzo odrzucane na boki, dokonaj własnych modyfikacji. Zazwyczaj sprawdza się samo mocniejsze wygięcie blachy łopaty wbijanej w ziemię i wyregulowanie kółek, aby odzyskać pełnię władzy nad kierunkiem działania narzędzia. Jeżeli dalej nie wiesz, jak zrobić kopaczkę do ziemniaków, nie masz dużego doświadczenia w samodzielnym tworzeniu tego rodzaju narzędzi albo po prostu musisz zobaczyć, jak robi to ktoś inny, w serwisie Youtube znajdziesz sporo filmików na ten temat. Pozwolą ci one na poszerzenie wiedzy w tym zakresie. Kopaczka do ziemniaków może być urządzeniem bardziej skomplikowanym niż zaproponowany wyżej najprostszy model. Może to być kopaczka taśmowa albo wibracyjna, które stosują inne metody w celu wydobycia ziemniaków i ich jak najlepszego odseparowania od ziemi. Tego rodzaju konstrukcje wymagają jednak więcej wiedzy i czasu. Zacznij od stworzenia prostej kopaczki do ziemniaków. Własnej roboty konstrukcja z pewnością zachęci cię do dalszych eksperymentów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze