Kwiaty mają moc. Swoją urodą, potrafią urozmaicić wygląd, niejednego wnętrza. Te piękne rośliny można również wręczyć swoim bliskim. Każdy powód jest dobry. Warto także pamiętać, że nie zawsze trzeba go mieć. Kwiaty można podarować, aby pokazać komuś, że nam na nim zależy.
Osoby obdarowane, często chcą cieszyć się dłużej urodą otrzymanych przez nich kwiatów. Czy wiadomo, jak zasuszyć róże? Zazwyczaj, to właśnie na ten gatunek stawia wielu ludzi, którzy kupują bukiety w kwiaciarni. Ich piękno jest bowiem niezaprzeczalne. Widać to nawet po tym, że w niemal każdym ogrodzie można spotkać ten piękny kwiat. Jak zasuszyć róże lakierem do włosów? Zapraszam do artykułu.
Jak zasuszyć róże?
Oprócz chęci zachowania pięknych wspomnień na dłużej, wiele osób suszy kwiaty, aby to właśnie z nich, wykonać wymyślony przez siebie bukiet. Jak zasuszyć róże? Oto kilka ze sposobów:
- Jeśli myślimy o kompozycji złożonej z ususzonych róż, musimy pamiętać o tym, aby ściąć je jeszcze przed pełnym zakwitnięciem. Należy zadbać również o to, aby nie znajdowała się na nich żadna wilgoć.
- Zebrane w ten sposób róże, najlepiej suszyć w pomieszczeniach, które są chłodne i zacienione. Przed całym procesem, warto upewnić się również, czy są one suche. Zasuszanie róż powinno mieć miejsce w pokoju, gdzie zapewniona jest odpowiednia wentylacja. W ten sposób zyskamy pewność, że rośliny te, zachowają kolory oraz nie zgniją.
- Jak zasuszyć róże? Gdy wykonamy już etap pierwszy i drugi, nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej, istotnej w tej sprawie kwestii. Kwiaty należy bowiem suszyć w pozycji do góry nogami. Róże można zasuszać pojedynczo lub w bukiecie, który można związać drucikiem lub sznurkiem.
- Zasuszone róże, ściągamy dopiero po zakończeniu całego procesu. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, mogą utracić swój kształt.
Istnieje jeszcze jeden sposób, jak zasuszyć róże. Proces ten można przeprowadzić przy użyciu boraksu lub piasku. Czym jest boraks? Już tłumaczę. Jest to środek, który wchłania wodę z tkanek roślin. Niezależnie od tego, który z nich wybierzecie, istotne jest, aby zarówno piasek, jak i boraks, były w pełni suche. Dodam także, że boraks jak najbardziej można połączyć z piaskiem (musi być jednak wysuszony). Przy tej metodzie róże, mogą być już zakwitnięte. Przed samym procesem jednak łodygę można zamienić na drut. Następnie należy trzymać kwiaty w powietrzu w jakimś naczyniu, dodając boraksu lub piasku. Ważne! Musi dostać się pomiędzy płatki kwiatu, a także do wnętrza róży.
Ile trwa proces suszenia róż boraksem? Wynosi około dwóch tygodni. Jeśli zdecydujecie się na sam piasek, musicie uzbroić się w odrobinę większą cierpliwość. Wtedy do pełnego wyschnięcia, róże potrzebują około trzech tygodni. Niezwykle ważne jest, aby przed ich wyjęciem z naczynia, sprawdzić, czy są w pełni suche. W ten sposób zyskacie pewność, że nie stracą ani kształtu, ani barwy, a także nie ulegną uszkodzeniu.
Sprawdź: Goździk ogrodowy – uprawa, stanowisko, rozmnażanie, kwitnienie, w doniczce czy bez?
Jak zasuszyć róże lakierem do włosów
Istnieje jeszcze jedna metoda, jak zasuszyć róże. Lakierem do włosów, czy słyszeliście już o tym sposobie? Jeśli nie, już tłumaczę, jak to zrobić. Jeśli nie możecie bowiem oderwać wzroku od bukietu, który składa się z tych pięknych kwiatów, możecie zastosować do ich zasuszenia lakier do włosów. Wystarczy tylko, że wyciągniecie z wazonu róże, a następnie z odległości kilkunastu centymetrów popsikacie je lakierem do włosów. W ten sposób potraktowane kwiaty należy obrócić do góry nogami i dać im trochę czasu, aż całkowicie wyschną.
Prawda, że proste i łatwe? Jest to jedna z chętniej wybieranych metod, jak zasuszyć róże.
To tylko kilka ze sposobów, jak skutecznie zasuszyć róże. Warto pamiętać o tym, aby regularnie dbać o wymianę ich wody oraz podcinanie łodyg. Jeśli o tej czynności zapomnimy, może ona wyparować lub stać się niezdatna dla naszych kwiatów. Wówczas także, róże zaczną usychać same z siebie. Oczywiście, możecie zrobić to celowo, aby zasuszyć róże. Wybór metody, jak to zrobić, należy do Was.
Sprawdź: Bluszcz w domu – pomysły na aranżacje, jak dbać, podlewanie, pomysły, rozmnażanie