Strona głównaDIYJak zrobić nietuzinkowe ozdoby z betonu?

Jak zrobić nietuzinkowe ozdoby z betonu?

Cement to materiał niedrogi i powszechnie dostępny. Można z niego zrobić ciekawe dekoracje z betonu, pasujące zarówno do domu, jak i do ogrodu. Przekonaj się, jak zrobić ozdoby z betonu, co wcale nie jest trudne.

Jak zrobić ozdoby z betonu?

Ozdoby z cementu wyglądają surowo, często nie mają gładkiej struktury, co tylko dodaje im kolorytu. Beton sam w sobie jest szary, ale można go pomalować. Tego rodzaju dekoracje szczególnie dobrze odnajdą się we wnętrzach w stylu industrialnym, loftowym, gdzie nie ma miejsca na nadmiar ozdób. Doskonale pasują na przykład do metalu. Wystarczy, że masz nieco czasu, a wyczarujesz piękne ozdoby z betonu. Jak zrobić je krok po kroku?

Najprostsze do zrobienia dla początkujących będą wszelkiego rodzaju miski i doniczki na kwiaty. Przygotuj listę przedmiotów, która będzie uniwersalna dla wszystkich wykonywanych samodzielnie przedmiotów. Niezbędna jest zaprawa betonowa oraz grunt do betonu, a także mydło w płynie. Do wykonywania samych przedmiotów potrzebna jest woda. Dalsze elementy są już zależne od chęci uzyskania konkretnego kształtu, ale ogólnie przyda się plastikowa butelka oraz doniczki lub na przykład tektura jako forma, coś do obciążenia materiału, na przykład piasek, mazak, linijka, nożyczki i wiadro lub inny pojemnik do rozmieszania betonu, wraz z mieszadłem. Do pracy najlepiej jest wziąć się na podwórku lub na balkonie, zabezpieczając podłoże gazetami lub folią, aby ułatwić sobie sprzątanie. Mając przygotowane materiały, możesz się zabrać za robienie ozdób z cementu. 

Popularnym rodzajem przedmiotu do samodzielnego wykonania jest lampa z betonu. Jak zrobić ją w najprostszy sposób? Dobierz foremkę o najlepszym kształcie, na przykład plastikową butelkę. Forma powinna wytrzymać obciążenie ozdoby z betonu. Jak zrobić ją dalej? Najprościej będzie użyć dwóch butelek: jedna powinna być nieco większa od drugiej. Włóż mniejszą w większą i nie zapomnij o pozostawieniu otworu na oprawkę i kabel. Pomiędzy butelki wlej beton i pozostaw do wyschnięcia. Potem natnij zewnętrzną butelkę i zdejmij ją. Wewnętrzną pozostaw. Nierówne krawędzie zeszlifuj, a następnie możesz pomalować swoją lampę z betonu. Jak zrobić ciekawy efekt? Paski uzyskasz łatwo dzięki taśmie malarskiej.

Ozdoby z cementu do ogrodu

Dekoracje z betonu pasują nie tylko do wnętrz, ale także sprawdzą się na zewnątrz. Beton to wyjątkowo twarda i odporna struktura, jeżeli tylko jest dobrze przygotowany. Dlatego ozdoby z cementu do ogrodu świetnie się sprawdzą, dzięki swojej uniwersalności. W tym przypadku również możesz wybrać dekoracje z betonu w formie donic, poideł dla ptaków albo po prostu różnorodnych figurek. Sprawdź, jak zrobić kule z betonu. To świetne tło dla zielonej roślinności.

Kule betonowe — jak zrobić? Youtube

Nieprzebranym źródłem inspiracji na temat ozdób z tego materiału jest oczywiście internet. Znajdziesz na przykład informacje na temat, jak zrobić kulę z betonu i do czego później można ją wykorzystać. To nieograniczone źródło możliwości do wykorzystania w domu i w ogrodzie. Zaletą takich ozdób z cementu jest przede wszystkim dość duża łatwość ich zrobienia i niski koszt. Poza tym nie wymagają one wielkiego talentu plastycznego, a raczej wiele wyobraźni i kreatywności. Za sprawą filmików w internecie łatwiej znaleźć inspiracje na temat kul betonowych, jak zrobić. Youtube jest pełen filmików na ich temat, nie tylko polskich. Ułatwi to wykonanie zadania osobom, które potrzebują gotowych projektów. Jak zrobić kulę z betonu najłatwiejszym sposobem? Do tego celu przyda się nadmuchany balon, który z zewnątrz można obłożyć betonem, a na końcu po prostu go przebić. Zaletą balonu jest możliwość uzyskania wielu różnych rozmiarów. Innym sposobem może być wykorzystanie na przykład gotowych, styropianowych kul albo zamykanych foremek. 

Ozdoby z betonu można wykonywać na dwa sposoby. Oprócz przedstawionego wyżej betonu dekoracyjnego, można skorzystać również z gotowego betonu kreatywnego. Jak zrobić ozdoby z betonu kreatywnego? W przeciwieństwie do zwykłego, który jest lejący się i służy do wypełniania foremek, beton kreatywny jest plastyczny i służyć może do wykonywania bardziej precyzyjnych i mniejszych kształtów. Można go kupić w sklepach budowlanych i plastycznych. Dekoracje z betonu kreatywnego lepi się podobnie jak modelinę.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze