Podłączanie gniazdka zwykle pozostawiamy fachowcom – elektrykom, którzy mają odpowiednie uprawnienia, a przede wszystkim wiedzę i umiejętności do wykonywania takich prac. Czasem jednak doczekanie się na wolny termin u fachowca nie należy do najłatwiejszych zadań. Coraz częściej też wiele do życzenia pozostawiają ceny, jakie dyktują sobie fachowcy nawet za proste zlecenia.
Jednak w niektórych przypadkach podłączenie gniazdka elektrycznego podwójnego jest wykonalne samodzielnie, jeśli tylko posiada się odpowiednią wiedzę i nieco manualnych umiejętności. Wielu domowych majsterkowiczów wykonuje montaż gniazdek elektrycznych we własnym zakresie.
Jak podłączyć podwójne gniazdko?
Zdecydowanie najczęściej montowanymi gniazdkami elektrycznymi są gniazdka z bolcem na dwa przewody. W sieci często pojawiają się zapytania o schemat podłączenia gniazdek elektrycznych oraz o porady dotyczące niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Jeszcze przed podłączeniem podwójnego gniazdka trzeba wyłączyć zasilanie – albo prądu dopływającego w to jedno miejsce, albo, co jest zwykle bezpieczniejsze, wyłączyć je w całym mieszkaniu. Montaż gniazdek elektrycznych właśnie z tego względu powinniśmy wykonywać w dzień, aby zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie. Następnym krokiem jest przygotowanie odpowiednich, prostych, podstawowych narzędzi. Do podłączenia gniazdka elektrycznego podwójnego wystarczy jeden śrubokręt płaski. W sklepach dostępne są niedrogie komplety śrubokrętów przeznaczonych do prac elektrycznych – mają one dodatkowe zabezpieczenia przed ewentualnym porażeniem prądem. Warto też wcześniej obejrzeć dowolny schemat podłączenia gniazdek elektrycznych.
Jak wygląda schemat podłączenia gniazdek elektrycznych?
Każdy schemat podłączenia gniazdek elektrycznych wygląda tak samo – zasada działania i montażu jest identyczna bez względu na ilość zastosowanych gniazd wtykowych. Czy to montaż gniazdek potrójnych, czy to gniazdo z bolcem i dwoma przewodami, zasady podłączania są analogiczne. Elektryczny schemat podłączenia gniazdek mówi o tym, że jeśli mamy do czynienia z podłączeniem gniazdka wtykowego standardowego, czyli podłączamy gniazdko z uziemieniem, to zawsze przewód niebieski oznacza masę i jest neutralny. Przewód liniowy, czyli fazowy lub nazywany też napięciowym, będzie w kolorze brązowym. Przewód z izolacją w kolorze żółto-zielonym to uziemienie. Jeśli wykonujemy montaż gniazdek potrójnych, również będącymi gniazdkami elektrycznymi z uziemieniem, zasada jest dokładnie taka sama. Gniazdka bez uziemienia w zasadzie nie powinny być już nigdzie stosowane. Jeśli jednak znajdziemy się w sytuacji, gdzie jest do podłączenia gniazdo z dwoma przewodami, to musimy wykonać mostkowanie neutralnego przewodu wprost do bolca.
Demontaż i podłączenie gniazdka
Każde gniazdko, w tym gniazdko z bolcem na dwa przewody, przytwierdzone jest za pomocą niewielkich śrubek mocujących. To właśnie te śrubki należy wykręcić, aby wymontować stare gniazdko i zabrać się za montaż gniazdka elektrycznego, na przykład potrójnego. Zewnętrzna obudowa gniazdka elektrycznego przytwierdzona jest po bokach dwiema śrubkami. Natomiast środkowa, główna część, wymaga wykręcenia kolejnych dwóch śrub. To wtedy dostajemy się już bezpośrednio do przewodów elektrycznych. Starsze typy gniazdek elektrycznych charakteryzują się przytwierdzaniem kabli za pomocą kolejnej pary śrubek, natomiast w nowych wersjach znajdziemy nie śrubki, a plastikowe, wygodne w użyciu zaciski. Aby kolejne, nowe gniazdo podłączyć prawidłowo, to znaczy identycznie jak stare, warto wcześniej zrobić zdjęcie poglądowe. Dzięki niemu zostanie zachowany dokładnie taki sam układ podłączenia gniazda.
Ostatni etap montażu gniazdek elektrycznych
Ostatnim zadaniem jest zawsze sprawdzenie, czy wszystko zostało wykonane poprawnie przy podłączeniu gniazdka potrójnego czy dowolnego innego. Jeśli przewody dobrze leżą, możemy zabrać się za mocowanie puszki w ścianie. Warunkiem przykręcenia śrubek mocujących jest sprawdzenie, czy jej położenie oraz zaczepy nie mają styczności z przewodami. Nie można zapomnieć o wypoziomowaniu środkowej części kontaktu. Dopiero po wykonaniu poziomowania możemy przykręcić resztę – czyli pozostałą osłonę. Dalej pozostaje już tylko sprawdzenie poprawności podłączenia gniazda, najpierw, dla bezpieczeństwa, próbnikiem napięcia. Dopiero po tej próbie możemy włączyć bezpieczniki.