Renowacja mebli drewnianych to ostatnio dosyć popularny temat. Część osób uważa, że odnawianie starych mebli może zepsuć ich wygląd, szczególnie dotyczy to renowacji drewnianych mebli. Renowacja mebli drewnianych zależy w głównej mierze od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Może to być wyeksponowanie rysunku słojów, a także naturalnego odcienia drewna. W tym wypadku wystarczy jedynie czyszczenie starych mebli. Można też odnawianie mebli drewnianych wykonać, malując je na nowy kolor. Jeżeli chodzi o pierwszy przypadek, do tej renowacji mebli drewnianych przydadzą się nam oleje i lakiery. Jeżeli zdecydujemy się na nowy kolor, ale nadal chcemy zachować widoczność słojów, można sięgnąć po lakierobejce w pożądanym kolorze. Odnawianie starych mebli, które bardzo często mają skomplikowaną budowę, ponieważ posiadają dużo detali, może być pracochłonne i czasochłonne. Należy pamiętać, aby nie zniszczyć struktury drewna przy renowacji mebli drewnianych, ponieważ stracą one swój wygląd.
Renowacja starych mebli krok po kroku
Przy renowacji starych mebli warto pamiętać o odpowiednich warunkach otoczenia, na przykład odpowiedniej wilgotności i temperaturze. Następnym krokiem jest przygotowanie zabezpieczeń, na przykład innych mebli, czy podłogi. Można do tego celu użyć folii lub kartonów. Kolejną ważną rzeczą są narzędzia i akcesoria, które przydadzą się nam przy renowacji starych mebli. Warto zaopatrzyć się w szlifierkę, papier ścierny, pędzle, śrubokręty, wałki. Przy renowacji starych mebli można się ubrudzić, więc warto również pamiętać o odpowiednim ubiorze, czy okularach ochronnych. Jak odnowić stare meble? Jeżeli mamy niezbędne elementy, można przystąpić do odnawiania mebli. Pierwszą czynnością, do której przystępujemy, jest czyszczenie starych mebli. Do tego celu potrzebne okażą się szlifierka lub papier ścierny. Odstające warstwy papieru najlepiej usunąć papierem gruboziarnistym, a do wygładzenia powierzchni przyda nam się papier o drobnej granulacji. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu słojów, konieczne będzie zdzieranie grubszej wersji. Jednak, jeżeli zdecydujemy się jedynie pokryciu nową warstwą farby, wystarczy zetrzeć starą. Po usunięciu zbędnych warstw, należy usunąć powstały pył za pomocą odkurzacza. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze szkodnikami drewna, należy usunąć je za pomocą odpowiednich do tego środków chemicznych. Taką przygotowaną powierzchnię można pokrywać w zależności od tego, jaki efekt końcowych starych mebli chcemy uzyskać, farbą kryjącą lub lakiery i olejami. Przedstawienie renowacji starych mebli krok po kroku pokazuje, że można podjąć się renowacji mebli DIY. Nie jest potrzebne korzystanie z usług stolarskich, aby uzyskać nowy mebel.
Odnawianie mebli lakierowanych
Odnawianie mebli lakierowanych należy rozpocząć od usunięcia istniejącej już starej warstwy lakieru. Do tego celu należy użyć papieru ściernego. Zazwyczaj zaczyna się ścieranie papierem gruboziarnistym, następnie wyrównywanie i wygładzanie powierzchni za pomocą papieru o drobnej granulacji. Jeżeli mamy problem i warstwa lakieru na meblach lakierowanych jest twarda, można skorzystać z pomocy skrobaka. Przy zdzieraniu starej powłoki należy uważać, by nie naruszyć drewna. Kolejnym krokiem w odnawianiu mebli lakierowanych jest wyczyszczenie i wyszlifowanie wszystkich elementów. Po wykonaniu tych czynności można zabrać się za malowanie.
Renowacja mebli sosnowych
Renowacja mebli sosnowych nie różni się niczym, niż w przypadku renowacji mebli drewnianych wykonanych z innego rodzaju drewna. Najpierw należy zeszlifować wszystkie warstwy farb lub lakierów. Następnie trzeba oczyścić mebel z kurzu i innych zanieczyszczeń. Po uprzednim odpowiednim przygotowaniem mebli, można wziąć się za renowację mebli sosnowych farbami lub lakierami. Jeżeli chcemy położyć warstwę lakieru na farbę, należy odczekać co najmniej dobę.
Piaskowanie mebli drewnianych
Piaskowanie to proces, który polega na czyszczeniu powierzchni z użyciem sprężonego powietrza, który zawiera piasek. Metoda ta świetnie sprawdzi się przy renowacji starych mebli drewnianych. Piaskowanie mebli drewnianych umożliwia otrzymanie gładkiej powierzchni drewna, a także jest to łatwiejszy i dokładniejszy sposób na czyszczenie trudno dostępnych zakamarków mebli. Za pomocą piaskowania mebli drewnianych można uzyskać również efekt postarzający meble.