Strona głównaPoradyJakie żaluzje do kuchni?

Jakie żaluzje do kuchni?

Wystrój i wyposażenie kuchni ma być przede wszystkim praktyczne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby w nowoczesnych domach łączyć jedno i drugie – designerskie, piękne rozwiązania z typowo funkcjonalnymi pomysłami na wyposażenie wnętrza. Żaluzje do kuchni  to jeden z tych elementów, które na powrót zaczynają być w modzie. Trudno się dziwić – drewniane żaluzje do kuchni prezentują się znakomicie, niezależnie od wybranego stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie.

Kuchnia jest bardzo specyficznym  miejscem – o sporym zawilgoceniu, narażone na parę wodną i osadzanie się tłuszczu i zapachów. To dlatego żaluzje do kuchni stosowane są znacznie chętniej, niż rolety, zwłaszcza materiałowe; powszechnie wypierają też tradycyjne firanki i zasłonki. W takim razie jakie wybrać żaluzje do kuchni? Co się sprawdzi? Jak ta kwestia wygląda cenowo?

Sprawdzamy, jakie żaluzje do kuchni nadają się najlepiej

Ze względu na swoją specyfikę, kuchnia wymaga w każdym względzie wyposażenia na wskroś praktycznego. To tutaj nadadzą się idealnie żaluzje aluminiowe. Takie żaluzje do kuchni mają sens, jeśli gospodyni preferuje rozwiązania minimalistyczne, utrzymane w duchu industrializmu. Aluminium jest odporne na uszkodzenia, trudno go ubrudzić, a jeśli już się nam to uda, wyczyszczenie go nie stanowi najmniejszego problemu. Zaletą tego rozwiązania jest optymalne doświetlenie pomieszczenia, jakie umożliwiają. Nadanie przytulnego klimatu czy rozświetlenie pomieszczenia to w zasadzie jeden ruch dłoni.

A może drewniane żaluzje do kuchni?

Jeśli jednak preferujesz nieco przytulniejszy wystrój wnętrza, w tym kuchni, postaw na drewniane żaluzje do kuchni. Te również będą łatwe w utrzymaniu czystości, chociaż będą sprawiały wrażenie nieco mniej sterylnych od zimnego aluminium. Drewno to jeden z trafniejszych wyborów, jeśli chodzi o kwestię, jakie wybrać żaluzje do  kuchni, aby były jednocześnie praktyczne i estetyczne. Drewno nagrzewa się w mniejszym stopniu niż metal, co w przypadku ekspozycji kuchni na południową stronę dla niektórych może mieć kluczowe znaczenie. Promienie słońca od drewna nie będą się tak dokuczliwie odbijać od ich powierzchni, jak ma to miejsce w przypadku aluminiowych modeli. Ponadto utrzymanie w czystości drewnianych żaluzji nie sprawia żadnego kłopotu. Ponadto takie żaluzje do kuchni, jeśli będą odpowiednio zaimpregnowane, nie będą pochłaniać wilgoci – nawet jeśli jest jej w powietrzu nadmiernie dużo. Jakie żaluzje do kuchni jeszcze się sprawdzą?

Wiemy, jakie żaluzje do kuchni są jeszcze modne

Równie popularnym zakupem, gdy idzie o kwestię: jakie wybrać żaluzje do kuchni, są tak zwane rolety dzień-noc. Znajdują zastosowanie głównie w salonach z aneksami kuchennymi. W chwili, kiedy tętniąca życiem  kuchnia ma się zmienić w przytulną jadalnię czy salon przygotowany na klimatyczny wieczór filmowy, wystarczy zaledwie moment i ilość światła jest dopasowywana do oczekiwań użytkownika.

Co lepsze, nie wszystkie rolety tego typu są wykonane z trudnego do utrzymania w czystości materiału. Jeśli masz salon z kuchnią i chcesz je połączyć stylistycznie właśnie za pomocą takiej aranżacji, do kuchni wybierz wersję niebrudzące, a do salonu – wykonane z korespondującej stylistycznie tkaniny.

Jakich żaluzji do kuchni nie wybierzesz, na jakie się nie zdecydujesz, pamiętaj, żeby zwracać uwagę głównie na aspekt czysto praktyczny. Od rodzaju wybranej opcji zależeć będzie również cena. Jednym z tańszych rozwiązań będą typowe, proste, aluminiowe żaluzje. Droższe będą designerskie, nadające ciepłego tonu żaluzje drewniane. Podobnie drogie będą rolety dzień-noc.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze