Strona głównaOgródGoździk ogrodowy - uprawa, stanowisko, rozmnażanie, kwitnienie, w doniczce czy bez?

Goździk ogrodowy – uprawa, stanowisko, rozmnażanie, kwitnienie, w doniczce czy bez?

Ogrodnictwo to temat, który ciekawi coraz większą liczbę osób. W związku tym z roku na rok, popularniejsze staje się, posiadanie ogródka działkowego ROD. ROD to nic innego jak skrót od: Rodzinny Ogródek Działkowy.

Co jednak można tam posadzić? Warzywa, owoce, kwiaty? Wybór jest ogromny a metraż, co tu dużo ukrywać, dość ograniczony. Co powiecie jednak na kwiat, jakim jest goździk ogrodowy? Wymagania, jakie ma? Goździk ogrodowy, kiedy kwitnie? Te oraz inne zagadnienia, omówię w niniejszym artykule. Jeśli jesteście ciekawi, jak znosi goździk ogrodowy zimowanie, zapraszam Was do lektury.

Goździk ogrodowy – uprawa 

Chcę posadzić goździk ogrodowy, uprawa, czy jest trudna? Jest to jeden z wątków, który znalazłam na forum ogrodniczym w internecie. Na szczęście goździk ogrodowy i uprawa tego kwiatu, nie należą do mocno skomplikowanych. Z całą pewnością z procesem tym, poradzi sobie wiele osób. Również ci, którzy dopiero zaczynają interesować się tematyką hodowli roślin. 

Jak natomiast wygląda kwestia, która dotyczy tematu goździk ogrodowy, zimowanie? Mam w tej sprawie dobrą wiadomość. Kwiat ten da sobie radę nawet podczas zimy. Jeśli natomiast lubicie dmuchać na zimne i troszczycie się mocno o swoje kwiaty, mam na to radę. Możecie na przykład, obłożyć Wasze goździki, suchymi liśćmi oraz korą. Da Wam to 100% pewność, że podczas zimy, nic im się nie stanie.

Cena: 20 zł

Goździk ogrodowy – w doniczce czy bez? 

Jak to w końcu jest, goździk ogrodowy w doniczce? Czy tak się da? Jak najbardziej istnieje taka opcja. Kwiat ten, doskonale da sobie tam radę. Goździk ogrodowy w doniczce, będzie stanowić idealną dekorację wielu miejsc. Kwiaty tej rośliny, są niezwykle kolorowe, a także nie posiadają żadnych specjalnych wymagań co do kwestii jej uprawy. Goździk ogrodowy w doniczce może stanowić idealne uzupełnienie naszego tarasu w domu. Jednak nie tylko. Taki kwiat bowiem, można również trzymać na balkonach, a także na wspomnianych przeze mnie we wstępie, ogródkach ROD. Domyślam się, że wiele osób, posiada na nich różnego typu altanki lub domki ogrodowe. Jest to zatem świetne miejsce, które może być udekorowane przez goździk ogrodowy w doniczce. 

Goździk ogrodowy – stanowisko 

Goździk ogrodowy i wymagania tej rośliny, jak już zresztą wspomniałam, nie są mocno skomplikowane. Należy tylko pamiętać o jednej kwestii. Decydując się na goździk ogrodowy, stanowisko trzeba zapewnić mu mocno słoneczne. Jest to bowiem jedyna metoda, aby jego kwiaty były obfite i kolorowe. Oprócz tego jest jeszcze jedna kwestia, o której powinno się pamiętać podczas sadzenia rośliny, jaką jest goździk ogrodowy. Wymagania tego gatunku nie są zbyt trudne. Jednak oprócz zapewnienia mu dość sporego dostępu do promieni słonecznych, warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Jeśli w jakimś momencie, nie będziemy mieli możliwości, aby go podlać, poradzi sobie i tak. Potrafi bowiem znieść nawet krótkotrwałą suszę. Wydaje mi się, że jest to ważna informacja. Biorąc pod uwagę, że goździk ogrodowy i stanowisko, które należy mu zapewnić, nie powinno raczej znajdować się w cieniu.

Goździk ogrodowy – rozmnażanie 

Czy goździk ogrodowy i rozmnażanie tej rośliny, jest mocno skomplikowanym procesem? Okazuje się, że nie. Jak zatem sprawić, aby mieć tych kwiatów jeszcze więcej w swoim ogrodzie? Goździk ogrodowy i rozmnażanie, odbyć się może, poprzez wykorzystanie w tym celu sadzonek pędowych. Zalecane jest, aby proces ten, odbył się na przykład w czerwcu. 

Osoby, które mają już tę operację za sobą, polecają, żeby wykorzystać w tym celu wierzchołkowe części wśród jej długich pędów. Istotną informacją natomiast jest, aby nie wykorzystywać w tym celu pąków kwiatowych. Co mówią te osoby na temat, którym jest goździk ogrodowy i zimowanie tej rośliny? Kwiaty te, poradzą sobie świetnie nawet podczas srogich i groźnych zim. Aby spać jednak spokojnie, można dodatkowo okryć je suchymi liśćmi. W ten sposób zyskamy pewność, że przetrwają do następnego lata. 

Goździk ogrodowy – kwitnienie 

Jak wygląda sprawa, która dotyczy tematu goździk ogrodowy, kiedy kwitnie? Jest to dość długi czas. Goździk ogrodowy i kwitnienie tego kwiatu trwa bowiem od maja aż do września. Warto przy tym dodać, że goździk ogrodowy, kiedy kwitnie, produkuje w naszych ogrodach niezwykłą gamę zapachów. Są one mocno charakterystyczne. Goździk ogrodowy i kwitnienie, które jak już wspomniałam, trwa dość długo, to obecność silnego i aromatycznego korzennego zapachu.

Warto dodać, że jest to aromat, który skutecznie odstrasza wszelkie komary. Kwestia zorganizowania grilla w letni wieczór, z obawy o te małe owady, nie powinna już zatem stanowić problemu. Myślę również, że informacja ta, ucieszy wszystkich zwolenników ekologicznych rozwiązań w swojej codzienności. 

O czym warto pamiętać, decydując się na uprawę goździka ogrodowego? Na pewno o tym, że ma on niewielkie wymagania. Kolejną kwestią wartą utrwalenia, jest piękny wygląd jego kolorowych kwiatów oraz komarobójcze właściwości. Bez dwóch zdań, goździk ogrodowy, poleca się do sadzenia, niezależnie od Waszego doświadczenia w tej kwestii. 

Sprawdź:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze