Strona głównaPoradyWymiana oleju w kosiarce - zrób to dobrze!

Wymiana oleju w kosiarce – zrób to dobrze!

Aby sprzęt, taki jak kosiarka odpowiednio pracował, należy pamiętać o jego odpowiednim serwisie, między innymi jedną z najważniejszych kwestii jest wymiana oleju. Jak wymienić olej w kosiarce? Na pozór czynność, jaką jest wymiana oleju, wydaje się prosta, jednak należy wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Pomocna okazuje się instrukcja dołączona przez producenta do kosiarki, ale proces wymiany oleju w kosiarce przedstawiony jest również na wielu filmikach instruktażowych. Jak często wymieniać olej w kosiarce? W przypadku kosiarek z silnikiem czterosuwowym wymiana oleju powinna następować co 25 godzin pracy urządzenia, a zazwyczaj przy rzadszej pracy, raz na sezon. Ile należy wlać oleju? Ilość oleju zależy od pojemności miski olejowej, a więc jeżeli do czynienia mamy z kosiarką spalinową, to jest to około 500 ml, a w kosiarkach traktorkach już trochę więcej.

Jak zmienić olej w kosiarce?

Wymiany oleju w kosiarce można dokonać samemu. Pierwszą czynnością jest usunięcie starego oleju z kosiarki. Jak spuścić olej z kosiarki? W przypadku kosiarek traktorków, posiadają one specjalne korki spustowe do oleju, które umożliwiają spuszczenie oleju z kosiarki. Kosiarki spalinowej bardzo często również posiadają taki korek, znajdziemy go na dole miski olejowej. Jeżeli brak korka spustowego, aby spuścić olej z kosiarki, należy ją obrócić, a stary olej wypłynie przez otwór wlewowy. Pamiętać należy o wcześniejszym usunięciu paliwa. Innym sposobem na spuszczenie oleju z kosiarki jest odessanie go przez pompkę, przez co unikniemy obracania całej kosiarki. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak zmienić olej w kosiarce, można posłużyć się instrukcją od producenta, w której zawarte są wszystkie informacje.

Kosiarka spalinowa – wymiana oleju.

W zależności od producenta, sposób wymiany oleju w kosiarce spalinowej będzie podobny, lub nieco się różnił. Wymiana oleju w kosiarce Stiga polega na odsysaniu oleju silnikowego oraz paliwa z silników maszyn ogrodowych. Urządzenie przeznaczone do wymiany oleju w kosiarce Stiga posiada ręczną pompkę, która wytwarza podciśnienie w zbiorniku zlewowym. Dzięki poruszaniu tłokiem góra – dół, wytworzone podciśnienie zasysa olej lub paliwo przez wąż do zbiornika zlewowego. Po spuszczeniu oleju można następnie wlać nowy. Jeżeli mamy do czynienia z kosiarką Viking, wymiana oleju w kosiarce Viking polega na tym samym, co w przypadku kosiarki spalinowej Stiga. Olej należy odessać odsysarką. Wymiana oleju w kosiarce Husqvarna zależy w dużej mierze od modelu silnika, który znajduje się w kosiarce. Jeżeli mamy do czynienia z silnikiem Honda, wymiana oleju silnikowego w kosiarce Husqvarna polegać będzie na uruchomieniu silnika na 1-2 minuty przed spuszczeniem oleju silnikowego. Następnie, po ostygnięciu oleju, umieszcza się pojemnik pod korkiem spustowym oleju i podłącza przewód lub wąż, przez który spływać będzie stary olej. Jeżeli spuścimy olej z kosiarki, można już zakręcić korek spustowy i wlać właściwy typ oleju do miski olejowej. W przypadku silnika Hatz, wymiana oleju w kosiarce Husqvarna jest podobna, jak w przypadku silnika Hondy, z tą różnicą, że mamy do czynienia z dwoma korkami spustowymi. Odkręcamy jeden z nich i przechylamy kosiarkę, aby spuścić olej z kosiarki. Następnie zakręcamy otwór spustowy i uzupełniamy nowym olejem.

Jaki olej do kosiarki?

Po spuszczeniu starego oleju z kosiarki, należy uzupełnić miskę olejową nowym. Ważne jest, aby nowy, który będziemy dolewać, spełniał wymogi producenta. Nie zaleca się dolewania oleju samochodowego, chociaż w przypadku silników czterosuwowych, ma podobne działanie i może zostać przeznaczony do silników spalinowych kosiarek. Aby być pewnym, że nie zaszkodzimy naszemu sprzętowi i posłuży on nam przez wiele lat, warto sięgać po sprawdzone i przeznaczone do konkretnego typu urządzeń i sprzętów produktów. Kosiarki posiadają małe silniki, są to urządzenia, z których zazwyczaj korzystamy sezonowo, więc wymiana oleju w kosiarce nie jest kosztowna. Warto zadbać, aby przynajmniej raz w sezonie nastąpiła w kosiarce spalinowej wymiana oleju. Zapewni to nam dłuższe korzystanie ze sprzętu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze