Strona głównaOgrzewanieJak przerobić piec na ekogroszek na drewno? Palenie drewnem w piecu na...

Jak przerobić piec na ekogroszek na drewno? Palenie drewnem w piecu na ekogroszek

Patrząc na ceny węgla za tonę, można nabawić się palpitacji serca i z miejsca wyłysieć. W pracy o podwyżce nie ma nawet co marzyć, a przecież trzeba jakoś żyć i ogrzać swój dom na nadchodzącą zimę. Pojawia się więc potrzeba na ucieczkę od drogiego ekogroszku. Ważnym pytaniem, na które koniecznie musisz poznać odpowiedź, jest „jak palić drewnem w piecu na ekogroszek”.

Jeśli do tej pory desperacko szukałeś rozwiązania swojego ekogroszkowego problemu, to przed Tobą kolejne z nich. W tym artykule dowiesz się, jak przerobić piec na ekogroszek na drewno, a także, jak palenie drewnem w piecu na ekogroszek może wpłynąć na Twoje życie. Czy będzie to pozytywna zmiana, którą możesz rozważyć w tych trudnych czasach, a może jest to coś, czego należy unikać za wszelką cenę? Czy w piecu na ekogroszek można palić drewnem? Dobre pytanie. Już śpieszę z odpowiedzią.

Palenie drewnem w piecu na ekogroszek. Czy w piecu na ekogroszek można palić drewnem?

Nie wiem, czy Cię zdziwię, ale odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Teoretycznie można i wiele osób tak robi, ale to, czy w piecu na ekogroszek można palić drewnem, ma też swoich przeciwników. Według niektórych jest to możliwe, ale nieopłacalne. Opinie te są sprzed roku, więc z pewnością trzeba brać na nie sporą poprawkę i na nasz obecny kryzys, rozwiązanie to jest raczej mniejszym złem, do którego jednak można przywyknąć. To, że nasz piec będzie swojego rodzaju dziwaczną hybrydą, jest w tym momencie najmniejszym zmartwieniem. W kwestii, czy w piecu na ekogroszek można palić drewnem – można, choć nie wszyscy to popierają. 

Być może zastanawiasz się, dlaczego ktoś mógłby być przeciwny takiemu rozwiązaniu, skoro można. Ponieważ niestety palenie drewnem w piecu na ekogroszek jest mniej wydajne. W dodatku pojawia się też kwestia brudzenia i osadzania się sadzy w kominie. Nie wspominając oczywiście o tym, że drewno spala się szybciej i wymaga odpowiedniego dopływu tlenu. Zbyt wysoka zawartość tlenu sprawi, że temperatura niebezpiecznie wzrośnie, zbyt mała, że zgaśnie. Trzeba więc zdecydowanie częściej odwiedzać piec i sprawdzać co u niego, czy wszystko w porządku i czy nie potrzebuje dokładki. Kwestia sprzątania również się zmienia, gdyż nasz piec będzie potrzebował tego o wiele częściej.

Jeśli jeszcze nie uciekłeś w popłochu po tej serenadzie wad, to z pewnością zastanawiasz się, jak przerobić piec na ekogroszek na drewno? Nie każdy piec jest w stanie sam z siebie po prostu przyjąć drewno i wio. Są też takie generacje, które nie posiadają rusztu. I wtedy zaczyna się zabawa w złotą rączkę.

Jak przerobić piec na ekogroszek na drewno?

Jeśli na swoje nieszczęście masz w kotłowni piec 5 klasy, to muszę Cię zasmucić, ale czekają Cię prace remontowe. Palenie drewnem w piecu na ekogroszek wymaga rusztu, którego piece 5 klasy niestety nie mają wbudowanego. Na własną rękę musisz wtedy taki ruszt niejako zbudować. Jak przerobić piec na ekogroszek na drewno? 

Potrzebujesz płaskownik do obramówki swojego nowego rusztu, a także pręty zbrojeniowe, które wypełnią środek. Po wyciągnięciu z pieca cegieł szamotowych i odpowiednim wymierzeniu jego wnętrza. Możesz przystąpić do ucinania odpowiedniej długości elementów. Pamiętaj, żeby, zanim przejdziesz do spawania, każdy element dobrze wyszlifować. Zaznacz sobie markerem miejsca, w których zamierzasz spawać, żeby potem cały ruszt wszedł ci do komory pieca bez problemu. Po włożeniu zespawanego rusztu nie zapomnij włożyć do niego wcześniej wyjętych cegieł szamotowych.

Gdy masz już za sobą ciężką pracę fizyczną, czas przejść to tego, jak przerobić piec na ekogroszek na drewno w ustawieniach, żeby podajnik nie podawał węgla. 

Menu -> Menu ustawień -> Wybór PID – > Wyłączone -> OK.

Następnie przejdź do Nastawy pracy -> Czas podawania -> Ustawić jak najniższą wartość, a potem przejść do Przerwy podawania ->  Ustawić jak najwyższą. 

Jak palić drewnem w piecu na ekogroszek?

W kwestii tego, jak palić drewnem w piecu na ekogroszek, są na to dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, by pozwolić na swobodny dopływ powietrza, przez co generuje się dużo ciepła, ale niestety trzeba wtedy częściej dokładać drewno lub używać go w większych kawałkach. Spalanie jest wtedy jednak stosunkowo czyste.

Drugi sposób na to, jak palić drewnem w piecu na ekogroszek, jest przeciwieństwem pierwszego i polega na ograniczeniu dopływającego powietrza. Zyskuje na tym czas spalania, który znacznie się wydłuża, natomiast generuje to mniej ciepła, a także więcej dymu i smoły. Są one początkiem poważnych problemów dla komina i kotła, które mogą prowadzić nawet do pożaru. Istotne jest wtedy częste czyszczenie i kontrolowanie stanu wszystkich układów, by zapobiec nieszczęściu.

Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, czy w piecu na ekogroszek można palić drewnem. Teraz wiemy już, że można i wiele osób korzysta z tego rozwiązania, ale nie jest one polecane przez wszystkich, gdyż wiąże się z ciągłym kontrolowaniem pieca, dokładaniem nowego drewna i manewrowaniem temperaturą, poprzez ustawianie dopływu powietrza. Jeśli jesteś zdecydowany, że to wyjście z ekogroszkowego kryzysu jest dla Ciebie, pozostaje Ci przerobić swój piec i zmienić ustawienia, a także wybrać, jak palić drewnem w piecu na ekogroszek, z podanych powyżej sposobów. 

Sprawdź:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze