Kiedy myślimy o bluszczu większość z nas ma w głowie obraz obrośniętych parkanów, płotów czy zewnętrznych ścian budynków. Ta imponująca roślina może jednak zdobić również wnętrza w naszym domu. Coraz więcej miłośników zieleni decyduje się na bluszcz w domu.
Aranżacje jakie tworzą są naprawdę imponujące i prezentują się doskonale. Ty również marzysz o tym, aby mieć bluszcz w mieszkaniu? W takim razie doskonale trafiłeś. dzięki nam dowiesz się jak pielęgnować bluszcz a także jak go zaaranżować, by był prawdziwą ozdobą wnętrza.

Jak sadzić bluszcz w doniczce?
Chcesz mieć bluszcz kanaryjski w domu i zastanawiasz się w jaki sposób posadzić go by miał idealne warunki do wzrostu? W takim razie z pewnością potrzebujesz informacji na temat tego jak sadzić bluszcz w doniczce. Przede wszystkim musisz zadbać o wybór odpowiedniej gleby – nie musi być to specjalistyczne podłoże, z powodzeniem wystarczy bowiem uniwersalna ziemia do kwiatów o neutralnym odczynie ph. Doniczka powinna zapewniać roślinie miejsce na rozwój – nie musi być wielka ale warto, by sadzonka z każdej strony miała choć kilka-kilkanaście centymetrów luzu. Zastanawiając się nad tym jak sadzić bluszcz w doniczce pamiętaj również o tym, że powinna mieć ona otwory umożliwiające odprowadzanie nadmiaru wody w glebie. Roślinę przesadzaj tak, by była umiejscowiona w ziemi na tej samej głębokości co do tej pory.
Co zrobić aby bluszcz szybko rósł?
Nie da się ukryć, że chcąc uprawiać bluszcz w doniczce zależy nam na tym, żeby jak najszybciej był on okazałą rośliną. Pora więc odpowiedzieć na pytanie co zrobić aby bluszcz szybko rósł. Oczywiście, nie przeskoczymy naturalnego tempa wzrostu rośliny, które wynosi około jednego metra rocznie. Jeśli jednak zastanawiasz się co zrobić aby bluszcz szybko rósł pamiętaj o regularnym nawożeniu oraz podlewaniu a także zapewnij roślinie zacienione miejsce, w którym nie będzie narażona na zbyt wysokie temperatury. Bluszcz najlepiej czuje się bowiem tam, gdzie nie przekracza ona 18 stopni. Jeśli jest wyższa warto zadbać o dodatkowe zraszanie rośliny.

Bluszcz domowy – wymagania
Wiele osób obawia się, że nie poradzi sobie z uprawą tak imponującej rośliny jaką jest bluszcz domowy. Wymagania, które posiada nie są jednak bardzo liczne. Powiemy więcej, bluszcz w mieszkaniu to jedna z mniej wymagających w codziennej pielęgnacji roślin. Jakie są więc wymagania bluszczu domowego? Przede wszystkim powinniśmy zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Roślina ceni sobie miejsca lekko zacienione, źle zaś czuje się w mocnym słońcu. Zrezygnuj więc ze stawiania doniczki na południowym parapecie lub ścianie.
Jeśli zaś chodzi o pielęgnację bluszczu w domu pod względem wyboru doniczki oraz gleby wystarczy zakup doniczek średniej wielkości oraz zwyczajnej ziemi do kwiatów, która powinna charakteryzować się lekko kwaśnym odczynem. Roślina świetnie będzie radziła sobie jednak również w glebie o odczynie obojętnym.
Jak dbać o bluszcz w doniczce?
Kolejną kwestią, którą chcielibyśmy poruszyć jest odpowiedź na pytanie jak pielęgnować bluszcz by doskonale się rozwijał. Przede wszystkim, jeśli zastanawiasz się jak dbać o bluszcz w doniczce pamiętaj, że choć wystarczy średniej wielkości doniczka warto zatroszczyć się o to, by roślina miała zapas. Pozwoli nam to uniknąć corocznego jej przesadzania.
Rezygnować nie powinniśmy za to z jej przycinania. Każda osoba, która zastanawia się jak pielęgnować bluszcz powinna pamiętać, że roślina ta potrzebuje przycinania pędów chociaż raz do roku. Powinno mieć ono miejsce po zakończeniu okresu wegetacyjnego a więc z rozpoczęciem jesieni. Dlaczego jest to tak ważne? To bardzo proste. Tak pielęgnowany bluszcz pięknie się rozgałęzia a jednocześnie wzmacnia swoje systemy korzeniowe.
Bardzo ważną kwestią dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak pielęgnować bluszcz jest również podlewanie bluszczu. Powinno ono wyglądać nieco inaczej w okresie wegetacji jak i po jego zakończeniu. W czasie od kwietnia do sierpnia bluszcz podlewamy co dwa tygodnie. W czasie zimowego odpoczynku bluszcz podlewamy zaś jedynie raz na miesiąc – jest to całkowicie wystarczające.
Jak rozmnożyć bluszcz?
Aby wykonać efektowną aranżację bluszczu w domu potrzebujemy wielu sadzonek, które wspólnie pozwolą na stworzenie zapierających dech w piersiach konstrukcji. Dlatego też pora odpowiedzieć na pytanie jak rozmnożyć bluszcz. Wbrew pozorom, nie jest to trudne. Bluszcz rozmnaża się przez sadzonki, które pozyskujemy z górnych pędów rośliny. W tym celu ścinamy je na długość około 10 centymetrów oraz usuwamy z nich dolne liście.
Co ciekawe, aby rozmnożyć bluszcz nie musimy moczyć ich w wodzie czy korzystać z ukorzeniaczy. Wystarczy jedynie wsadzić pozyskane pędy do dobrej jakościowo gleby, obficie podlać oraz zakryć górę doniczki folią na okres wynoszący kilka tygodni. W tym czasie sadzonki wypuszczają już bardzo mocne korzenie i są gotowe do przesadzenia i dalszej uprawy.

Pomysł na bluszcz w domu – poznaj nasze propozycje
Wiesz już jak dbać o bluszcz w doniczce. Co jednak zrobić by ta efektowna, pnąca roślina prezentowała się doskonale? Poznaj aranżacje bluszczu w domu, które możesz wykorzystać. Pierwszy pomysł na bluszcz w domu to wisząca donica umiejscowiona na suficie. Taka aranżacja bluszczu w domu świetnie sprawdzi się np. w pomieszczeniach klasycznie urządzonych, w których nie brakuje miejsca.
Bluszcz kanaryjski w domu możemy również uprawiać w donicy stojącej i zapewnić mu różnego rodzaju drabinki i pergole, po których będzie efektownie się piął. Jeśli zaś chodzi o zdecydowanie oryginalne i zjawiskowe pomysły na bluszcz w mieszkaniu to zaaranżowanie całej ściany. Roślina może znajdować się na ścianie, na której nie planujemy żadnych mebli czy dekoracji (np. za sofą lub przy stole).
Ściana bluszczu w domu to dość wymagający pomysł, potrzebować będziemy bowiem metalowej siatki, którą przytwierdzimy do ściany i po której wspinać będą się pędy bluszczu w domu. Pamiętać musimy, że możliwa do wykonania jest również ściana bluszczu w domu, który pnie się bezpośrednio po gołych, ceglanych ścianach. Prezentuje się ona niezwykle zjawiskowo, jednakże pędy rośliny mogą z czasem uszkadzać strukturę ściany.
Zobacz też: