Strona głównaMebleJak zrobić ławkę z palet?

Jak zrobić ławkę z palet?

Ekologia jest rzeczą niezwykle potrzebną w dzisiejszych czasach, zwłaszcza biorąc pod uwagę zagrożenia związane z dziurą ozonową, globalnym ociepleniem czy też smogiem. Ze względu na te wszystkie zjawiska, coraz więcej osób decyduje się na działania wspierające środowisko, byśmy mogli cieszyć się nim, jak najdłużej możemy. Jedną z rzeczy coraz bardziej rozpowszechniających się, jest tworzenie własnych mebli oraz ozdób, wykorzystując do tego materiały, które pozostały nam po poprzednich przedsięwzięciach. W internecie możemy znaleźć wiele projektów, które pomogą nam wykorzystać dostępne materiały w jak najlepszy sposób. Jest to działanie, które bez wątpienia pomaga środowisku, a także naturze, dlatego też jest często propagowane i w różnych artykułach internetowych, i w telewizji czy innych mediach. Tworzenie mebli z dostępnych materiałów, oprócz bycia bardzo ekologicznym, jest też działaniem oszczędzającym nasze środki, a do tego może to okazać się bardzo ciekawym i wynagradzającym zajęciem. Zakres mebli, jakie możemy tworzyć samodzielnie, jest bardzo szeroki. Wliczają się w to wszelkiego rodzaju stoły, ławy, krzesła, pufy, łóżka czy też ławki. Bardzo popularne jest tworzenie ławek z palet, które są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Takie meble, odpowiednio skonstruowane i ozdobione, potrafią prezentować się bardzo elegancko, oraz dopasowują się zarówno do wielu rodzajów wnętrz, jak i do tarasów, werand czy ogrodów. Powtórne wykorzystywanie palet jest działaniem wspierającym ochronę środowiska, co bez wątpienia jest największą zaletą takiego rozwiązania. Tworzenie własnych ławek z palet, daje nam też wiele możliwości dotyczących dekorowania takich mebli, co dla wielu może okazać się kluczowym zagadnieniem. W większości przypadków konstruowanie własnych ławek z palet jest zadaniem dosyć prostym, niewymagającym od nas dodatkowej pracy, zwłaszcza jeśli stawiamy tylko i wyłącznie na funkcjonalność. Ozdoby, jakie możemy do tego dołączyć, to też poduszki zarówno na siedzisko ławki, jak i na jej oparcie, więc poza wartościami estetycznymi, są one też bardzo funkcjonalne, poprawiając nasz komfort, kiedy z tych ławek korzystamy. Ławki zrobione z palet są też meblami, które wpisują się w obecne trendy i współczesną modę, z biegiem czasu wpasowując się w otoczenie coraz bardziej.

Ławka z europalet – jaką wybrać?

Ławka z europalet, jest najczęściej tworzonym własnoręcznie rodzajem ławki zrobionej z palet. Europalety są uważane za najlepszy rodzaj materiału do tego typu konstrukcji, ponieważ wyglądają one najbardziej estetycznie, są też według wielu osób najtrwalsze i najbardziej wygodne. Europalety są stworzone z dokładnie wysuszonego drewna, które jest bardzo mocne i wytrzymałe. Grubość desek składających się na ten rodzaj palety wynosi 22 mm, co nadaje im odpowiedniej trwałości. Taką paletę można łatwo kupić zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych, ponosząc nieduże koszty. Największą wadą takiej ławki, może okazać się jej waga, jednak może to okazać się też zaletą, zwłaszcza przy dużych wichurach i niestabilnej pogodzie.

Jak krok po kroku zrobić ławkę ogrodową z palet

Pierwszym krokiem w robieniu ławki ogrodowej z palet, jest poważne zastanowienie się nad tym, jaki efekt chcemy osiągnąć, oraz do czego chcemy przeznaczyć ten mebel. Jeśli ułożymy sobie projekt ławki ogrodowej, powinno się przystąpić do wybierania odpowiednich palet, zwracając uwagę na ich właściwości, oraz wartości estetyczne. Należy też wymierzyć rozmiar palet, tak by ułatwić sobie późniejsze prace. Palety służące do robienia ławki ogrodowej krok po kroku, powinny być odpowiednio oszlifowane, w czym pomóc może nam szlifierka oraz papier ścierny. Odpowiednio oszlifowane i oczyszczone palety możemy przeznaczyć do kolejnego etapu konstrukcji. Jeśli w drewnie doszukamy się jakichkolwiek ubytków czy dziur, powinniśmy je uzupełnić materiałami takimi jak szpachla do drewna. Właściwie przygotowane drewno powinniśmy zabezpieczyć, zwłaszcza jeśli nasza ławka ma stać na zewnątrz. Zabezpieczać ją możemy według swojego uznania, poleca się jednak użycie impregnatu do drewna, a także lakieru czy też oleju. Kolejnym etapem konstrukcji jest łączenie ze sobą palet, tak by uzyskać ławkę zgodną ze swoimi założeniami. Siedzisko i oparcie skręcamy razem, najczęściej używając do tego specjalnych wkrętów do drewna. Na stworzenie siedziska możemy wykorzystać kilka palet, w zależności od tego jak wysoko ma sięgać ławka. Jako oparcie, do siedziska przykręcamy kolejną paletę. W instrukcji dotyczącej zwykłej budowy ławek ogrodowych krok po kroku łączenie ze sobą poszczególnych elementów jest ostatnim etapem, jednak ławkę możemy oczywiście odpowiednio dekorować, oraz ozdabiać.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze