Krajzega to inaczej piła stołowa wyposażona w tarczę z zębami, która służy do cięcia drewna. Niektóre modele pozwalają na pracę z takimi materiałami, jak beton, płytki ceramiczne czy aluminium. Krajzega nadaje się przede wszystkim do cięcia drewna o większych gabarytach, ale nie wyklucza to cięcia mniejszych kawałków. Używana jest zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w małych tartakach, w których dzieli się drewno na deski. W domach przyda się np. do obcięcia słupków ogrodzeniowych bądź cięcia blatów. Piła stołowa składa się, jak sama nazwa wskazuje, ze stołu oraz tarczy. Krajzega zapewnia dużą stabilność w cięciach w linii prostej lub pod kątem. Można zakupić ją w wersji stacjonarnej lub mobilnej z kółkami. W tym artykule dowiesz się, m.in. jaki silnik do krajzegi, czyli tzw. piły stołowej będzie najlepszy.
Jaki silnik będzie dobry do krajzegi?
Zanim dowiesz się, jaki silnik do krajzegi. czyli tzw. piły stołowej będzie wystarczający, podamy Ci garść informacji o samych krajzegach.
Zasada działania krajzegi jest bardzo prosta, jednak, żeby umiejętnie z niej korzystać i nie zrobić sobie krzywdy, należy posiadać pewną wiedzę. Podczas używania krajzegi należy zachować szczególną ostrożność. Na rynku dostępne są zarówno tańsze, jak i droższe modele pilarek stołowych. Różnią się one względu na zastosowanie.
W celu bezpiecznego obywania się z krajzegą należy znać jej budowę i możliwości. Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem pracy jest ustawienie grubości cięcia. Zwróć uwagę na to, czy w polu cięcia nie ma żadnych zbędnych przedmiotów, które mogłyby przeszkodzić w wykonywanej czynności. Usuń wszystkie gwoździe z kawałków drewna. Do Twojego zadania będzie należało przejrzenie stanu technicznego tarczy. Każdy wygięty ząb będzie prowadził do nierównego cięcia i odprysków. Ostrze powinno wystawać w 75% poza górną płaszczyznę ciętego elementu. Jeśli chcesz, aby deska miała równomierną fakturę na linii cięcia, a tym samym zaoszczędzić czas na szlifowaniu, obróć deskę w drugą stronę.
Krajzega przydaje się także do cięcia metalu i tworzyw sztucznych. Trzeba jednak pamiętać o zakupie specjalnej tarczy przeznaczonej do cięcia odpowiednich materiałów. Ważne jest także dostosowanie napędu. Jeśli chcesz używać krajzegi jedynie do cięcia drewna to nie będziesz musiał inwestować w cyrkularkę o dużej mocy. Taka przyda się w przypadku chęci cięcia metalu. W tym przypadku zwykła krajzega do drewna może okazać się nieskuteczna.
Krajzegi sprawdzają się podczas remontów. Szybko przetniesz nią listwy, płyty OSB, belki, czy plastikowe rury.
Jaki silnik do krajzegi? Jaki silnik do piły stołowej? To bardzo często pojawiające się pytania na forach internetowych. Mocne silniki są przydatne do cięcia metalu. Do tworzyw sztucznych również lepiej byłoby posiadać krajzegę z nieco większą niż standardową mocą. Wynika to z tego faktu, że materiały tego typu mają dużą twardość. Słaba moc może doprowadzić do uszkodzenia i poszarpania elementów. Jaki silnik do krajzegi? Jaki silnik do piły stołowej? Bezpieczną i ciągłą kilkugodzinną pracę przy cięciu drewna zapewni silnik o mocy 7,5kW. Silnik z mniejszą mocą może szybko się zagrzać. Jeśli używasz krajzegi sporadycznie do drewna o małych gabarytach spokojnie możesz zamontować silnik o mocy 5kW.