Dokarmianie zwierząt, zwłaszcza w okresie zimowym jest zajęciem wspomagającym faunę, oraz chroniącym ją. Niektóre zwierzęta gdy spadają temperatury, tracą wiele źródeł pożywienia, dlatego też bywa, że zimy mogą być dla nich bardzo trudnym okresem do przetrwania. W lasach ekolodzy, leśniczy czy też specjalne organizacje, tworzą różnego rodzaju miejsca, w których zwierzęta od najmniejszych do największych, mogą już w spokoju się posilić. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się specjalne karmniki dla zwierząt leśnych, takich jak sarny, rysie czy lisy, jednak nie zapomina się też o ptakach, które w okresach niskich temperatur dramatycznie poszukują pokarmu. Jest wiele organizacji zajmujących się ochroną i dokarmianiem ptaków, ale bardzo ważne jest też, byśmy my sami, byli w stanie pomagać im tak jak potrafimy. Już od bardzo wielu lat, wiele osób w Polsce tworzy własne karmniki dla ptaków, posługując się najróżniejszymi materiałami. Jest wiele sposobów na budowanie karmników, możemy do tego wykorzystać też wiele materiałów, zwłaszcza takich, których dla dobra środowiska nie chcemy wyrzucać, wolimy za to wykorzystać je do czegoś pożytecznego. Klasyczne karmniki budujemy z drewna, można jednak wykorzystać do tego przedmioty takie jak plastikowe butelki czy też kartonowe i tekturowe pudełka. Budowanie karmników zazwyczaj nie jest zajęciem wyczerpującym, a do tego jest to świetna rozrywka, oraz okazja do nauki dla mniejszych czy większych dzieci. Tworzenie własnych karmników dla ptaków, często okazuje się niezwykle pożytecznym procesem, ponieważ może to uratować życie wielu ptaków, z najróżniejszych gatunków. Przed budową takiego karmnika, należy jednak wiedzieć kilka rzeczy o tym jak powinien wyglądać, jakie powinien mieć wymiary, a także jak upewnić się, że jest on bezpieczny dla ptaków, które mają do niego wlatywać. Warto jest więc poszukać instrukcji, które krok po kroku będą wyjaśniały nam, jak powinna wyglądać budowa dobrego karmnika, a także pomogą nam rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące wielkości oraz pojemności takiego karmnika.
Karmnik dla ptaków – zrób to sam
Karmniki dla ptaków są dostępne do zakupu zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, jednak środowisko zyskuje na nich najwięcej, kiedy tworzymy je z materiałów, które już mamy. Dlatego też istnieje wiele poradników typu „zrób to sam”, które mogą pomóc nam w stworzeniu własnego karmnika dla ptaków, z różnego rodzaju materiałów, zarówno występujących w naturze, jak i z tworzyw sztucznych. Poradniki typu „zrób to sam” okazują się bardzo pomocne na każdym etapie konstruowania karmnika, udowadniają też, że każdy z nas, nawet największy amator jest w stanie wybudować odpowiednią konstrukcję, jeśli tylko ma niezbędne do tego materiały.
Budowa karmnika dla ptaków krok po kroku
Budowa karmnika dla ptaków krok po kroku, na początku może wydawać się skomplikowana, jednak w większości przypadków okazuje się to dość prostym zajęciem. Najprostsze karmniki nie wymagają dużej ilości pracy, a jeśli chcemy by były tylko i wyłącznie funkcjonalne, w zależności od materiałów, budowa karmnika dla ptaków krok po kroku może okazać się kwestią kilku minut. Im bardziej wymyślna konstrukcja, tym więcej czasu nam to zajmie i tym więcej sprawi nam to trudności. Jeśli chcemy wybudować drewniany, estetyczny karmnik z ogromną ilością drobnych detali, może okazać się to bardzo pracochłonne, oraz niezwykle trudne. Amatorzy w tej dziedzinie, stawiają więc zazwyczaj na proste, przede wszystkim funkcjonalne konstrukcje, które nie wymagają zbyt dużego nakładu pracy.
Karmnik dla małych ptaków
W Polsce najpopularniejsze karmniki są przeznaczone dla małych ptaków. Większość gatunków ptaków, które zimują w Polsce, jest niedużych rozmiarów, dlatego też najczęściej budowane karmniki mają niewielkie wymiary. Karmnik dla małych ptaków nie wymaga takiej samej ilości materiałów, jak karmnik dla większych okazów, dlatego też preferuje się budowanie właśnie tego typu konstrukcji. Jednym z ptaków, które bardzo chętnie korzystają z takich karmników, są sikorki, dlatego też buduje się je często z myślą właśnie o tych ptakach.
Jak zrobić karmnik dla sikorek na balkon?
Budując karmniki dla ptaków, chociażby sikorek, często chcemy dopasować je dobrze do otoczenia. Karmniki, które planujemy postawić na balkonie, powinny wyglądać estetycznie, dlatego też wymagają one więcej pracy. Jeśli chcemy zrobić karmnik dla sikorek na balkon, musimy pamiętać, że sikorki są małymi ptakami, dlatego też karmnik nie powinien być zbyt dużych rozmiarów, ponieważ jeśli konstrukcja będzie spora, do karmnika mogą przylatywać większe ptaki, które mogą wypłoszyć sikorki. Wiele osób zdecydowanie preferuje karmniki wiszące, które mogą być przytwierdzone do dowolnych powierzchni, która planujemy wybrać. Karmnik taki powinien mieć daszek, tak wyjedzenie w środku nie zamokło; można się też zastanowić na odpowiednim miejscem do powieszenia go, tak by jego zawartość chronić przed wiatrem.
Wymiary karmnika dla sikorek
Wymiary karmnika dla sikorek zależą przede wszystkim od rodzaju materiału, jaki planujemy użyć. Jeśli chcemy zbudować klasyczny, drewniany karmnik dla sikorek, jego wymiary zależą od naszej wyobraźni. Wnętrze może być dość przestronne, o ile otwór wlotowy nie będzie zbyt duży, ale wystarczająco duży na to by sikorka nie miała problemów z wejściem. Zazwyczaj podłoga takiego karmnika ma wymiary około 30 × 40 cm. Wymiary desek, które mają służyć jako dach, muszą być nieco szersze i dłuższe niż wymiary deski podłogowej.
Projekty karmników dla ptaków – gdzie znaleźć?
W internecie można znaleźć wiele projektów karmników dla ptaków. Niektóre projekty mają na celu pomóc nam zbudować klasyczny, drewniany karmnik, jednak jest też wiele projektów na budowę karmników dla ptaków z materiałów takich jak plastikowe butelki, czy nawet patyczki po lodach. Każdy projekt różni się od siebie różnymi detalami, dlatego też łatwo jest znaleźć taki, który będzie nam najbardziej odpowiadał.
Każda Instrukcja jak zbudować karmnik dla ptaków, zależy od typu karmnika, jaki chcemy zbudować, a także od materiału, jaki chcemy użyć. Instrukcje będą się od siebie różniły i w zależności od wymiarów, jakie planujemy osiągnąć, a także od tego, z czego chcemy zbudować konstrukcję, dlatego też, zanim zabierzemy się za tworzenie karmnika, powinniśmy znaleźć odpowiednią i pasującą do jego typu instrukcję.
Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej 5 L?
Wykonanie karmnika dla ptaków z butelki plastikowej 5 L jest bardzo prostym, a także sprzyjającym środowisku zadaniem. W takiej butelce wystarczy wyciąć odpowiedniej wielkości kwadratowy otwór, który posłuży jako okienko, przez które wlatywać będą ptaki. Taki otwór najlepiej zrobić blisko dna butelki, dlatego że ptakom łatwiej będzie się dostać do pokarmu. Krawędzie otworu, które powstały przy wycinaniu go, mogą być bardzo ostre, dlatego też należy dokładnie okleić je taśmą, co zapobiegnie okaleczaniu się zwierząt. W górnej części butelki należy wykonać małe dziurki, przez które następnie przewlekamy sznurek. Tak przygotowany karmnik dla ptaków z plastikowej butelki 5L można powiesić w odpowiednim miejscu, po czym wsypać do niego karmę.
Jak zrobić karmnik dla ptaków z brzozy?
To jak zrobić karmnik dla ptaków z brzozy, zależy w dużej mierze od tego jak wiele detali chcemy by się w nim znajdowało. Ozdoby i dekoracje są sprawą indywidualną, jednak korpus całego karmnika powinien być zbudowany według pewnych wytycznych. Najważniejsza jest podłoga, którą powinniśmy wykonać surowego drewna, tak samo zresztą, jak wewnętrzne ścianki karmnika. Do zbudowania dna karmnika dla ptaków, będziemy potrzebowali jednej wystarczająco długiej i szerokiej deski, w tym przypadku można wykorzystać europaletę, którą następnie należy połączyć z innymi deseczkami, służącymi jako szkielet karmnika. Do łączenia tych części możemy użyć zwykłych gwoździ i młotka, jednak jeśli zdecydujemy się na użycie wkrętarki, proces będzie o wiele szybszy. Dach karmnika z brzozy, może być wykonany ze zwykłych desek, ale też ciasno połączonych ze sobą gałęzi. Nadaje mu to uroku, oraz charakteru. Karmnik dla ptaków z brzozy, nie musi mieć ścianek, jednak dach jest niezbędny. Odpowiednio skręcona konstrukcja może być udekorowana wybranymi przez siebie elementami.
Tworzenie karmnika dla ptaków z dziećmi może im sprawić wiele radości, a także pomaga rozwijać ich zdolności motoryczne, a także wyobraźnię. Mali pomocnicy często bardzo chętnie podejmują się pewnych czynności, należy więc zadbać o ich bezpieczeństwo. Dobrym pomysłem może okazać się tworzenie karmnika z kartonu, czy też patyczków po lodach, ponieważ jest wtedy niewielkie ryzyko, że dzieciom może stać się krzywda.
Jak zrobić karmnik dla wiewiórek?
Karmniki dla wiewiórek często wykonuje się z drewna, ponieważ jest to trwały i wytrzymały materiał, który z łatwością utrzyma zawartość karmnika, ale też wiewiórkę, która zdecyduje się w nim posilić. Karmniki dla wiewiórek mogą być wykonane w sposób podobny do karmników dla ptaków, jednak zamiast otworu na wejście, najlepiej, jeśli jeden bok karmnika zostawimy pusty. Taki karmnik zazwyczaj powinien być też nieco większy, tak by wiewiórka mogła na nim spokojnie stanąć. Konstrukcje wypełnia się orzechami, dlatego powinniśmy pamiętać o tym, że musi być ona stabilna.