Strona głównaPoradyCzym pomalować płytę MDF?

Czym pomalować płytę MDF?

Z płyt MDF najczęściej wykonuje się wszelkiego rodzaju meble. To bardzo praktyczne tworzywo, łatwe w obróbce i stosunkowo trwałe. Z tego powodu część osób marzących o nowym, atrakcyjnym wyposażeniu wnętrza nie kupuje nowych mebli, tylko szuka sposobu na to, czym pomalować płytę MDF.

Malowanie MDF to chyba najprostsza metoda na odnowienie starego i zniszczonego wyposażenia domu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które warto poznać, chcąc  nieco zaoszczędzić na kolejnym remoncie. A więc, czym pomalować MDF?

Malowanie surowego MDF – co trzeba wiedzieć?

Powszechnie stosowana w meblarstwie płyta MDF to po prostu płyta pilśniowa o określonej grubości. Pilśń produkuje się ze zmielonego i sprasowanego drewna, przez co nazywana jest materiałem drewnopodobnym. Możliwość malowania płyt MDF to nie wszystkie zalety – pilśń jest tania, łatwa w obróbce, łatwo się ją czyści, a pomalowana nie łuszczy się. Odnawianie mebli wykonanych z płyty pilśniowej ma więc jak najbardziej sens. Warto dowiedzieć się teraz, jak pomalować płytę MDF, jaki grunt do MDF wybrać i w ogóle czym malować MDF, aby uzyskać pożądany efekt.

Jak pomalować płytę MDF?

Przed malowaniem MDF trzeba dowiedzieć się wszystkiego o przygotowaniu powierzchni pod renowację oraz o gruncie do MDF. Przedmiot, który chcemy przemalować, powinniśmy najpierw rozkręcić i zdemontować wszystkie zawadzające elementy, jak klamki czy zawiasy. Ewentualne ubytki na powierzchni płyty należy uzupełnić masą szpachlową i dokładnie wygładzić. Trzeba też pamiętać. Aby gładką już powierzchnię lekko zeszlifować delikatnym papierem ściernym, aby poprzednią powłokę nieco zmatowić. Taki zabieg sprawi, że podczas płyty MDF malowania farba będzie się znacznie lepiej trzymać.

Malowanie surowego MDF

Nie zawsze  jednak myśląc o tym, jak pomalować płytę MDF, mamy na myśli renowację mebli. Jeśli szukamy sposobu na malowanie surowego MDF, konieczne jest zastosowanie nieco innej metody działania. Według niektórych fachowców, aby malowanie surowego MDF miało sens, konieczne jest zastosowanie w pierwszej kolejności gruntu do MDF. Na wielu internetowych forach można znaleźć jednak informacje, że grunt nie jest niezbędny do uzyskania żądanego efektu. Jako grunt do MDF może posłużyć po prostu pierwsza warstwa farby, która płyta nieco wypije. To cenna wskazówka szczególnie dla tych, którzy meble postanowili samodzielnie wykonać od zera.

Czym malować MDF?

Malowanie płyt MDF nie jest tak skomplikowane, jak się może wydawać. Przede wszystkim nie ma większego problemu z tym, czym pomalować płytę MDF. Według fachowców, jeśli chodzi o płytę MDF, malowanie powinno zostać wykonane za pomocą farb akrylowych, lateksowych bądź kredowych. Wiele opinii wskazuje, że farby akrylowe i kredowe zachowują się na powierzchni pilśni identycznie jak na sosnowej kantówce.

Wiadomo już, czym pomalować MDF. Trzeba jeszcze odpowiedzieć na pytanie o sposób malowania MDF. Jeśli chodzi o to, z pomocą czego najlepiej jest pokrywać powierzchnię odnawianych mebli, wszystko zależy od wygody oraz efektu, jaki planuje się osiągnąć. W takim razie czym pomalować MDF  pędzlem czy wałkiem? Tutaj kwestia wygląda podobnie, jak w przypadku nanoszenia koloru na ścianę. Jeśli malujemy pędzlem, trzeba liczyć się z niedociągnięciami i uwidocznieniem jego „trasy”. W przypadku niewielkiego wałka pokrycie kolorem będzie lepsze, a sama powierzchnia będzie się prezentować bardziej profesjonalnie. W takim razie czym pomalować płytę MDF? Dla lepszego efektu zalecamy malowanie wałkiem. Podobne porady można znaleźć na forach internetowych, związanych z renowacją mebli.

Płyta MDF – malowanie: wskazówki dla renowatorów

Przy malowaniu płyt MDF trzeba pamiętać, że nie zawsze wystarczy jedna warstwa farby, aby mebel prezentował się okazale. Zwykle trzeba masę czasu i cierpliwości, a także przynajmniej kilka warstw koloru, aby cała powierzchnia wyglądała jednolicie. Po pierwszych próbach zapewne będzie widać sporo prześwitów, szczególnie w przypadku ciemnych, intensywnych barw. To jednak nie powód, aby zarzucić pomysł samodzielnej renowacji. Jeśli wiesz już, czym malować MDF, pamiętaj jeszcze o polakierowaniu ostatniej warstwy. Do wyboru jest wykończenie matowe, półmatowe i błyszczące.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze