HomeCennik budowlanySodowanie drewna – jaki jest cennik?

Sodowanie drewna – jaki jest cennik?

Ze względu na wzrastającą popularność odrestaurowywania różnych wiekowych mebli, czy innych przedmiotów, rośnie zainteresowanie rozwiązaniami, które umożliwiają wykonanie takiej nieinwazyjnej renowacji. Jednym z takich metod, jest sodowanie drewna. Przede wszystkim metoda ta nie ogranicza się do renowacji mebli, ale i można ją również wykorzystać w trakcie odrestaurowywania starych budowli np.: karczmy, kamienice, czy nawet kościoły. W dalszej części sprawdzimy, na czym polega sodowanie i piaskowanie drewna, jakie pojawiają się w sieci opinie nt. tego rozwiązania, i jaka jest jego cena.

Sodowanie drewna maszyną – o co w tym chodzi, jakie są opinie?

W takim razie, na czym polega sodowanie drewna maszyną? Przede wszystkim sodowanie drewna to rozwiązanie, które polega na oczyszczaniu drewna, metoda ta została opracowana w Stanach Zjednoczonych i wynikła ona z potrzeby oczyszczenia Statuy Wolności, a czynność należało przeprowadzić w taki sposób, aby nie zniszczyć podłoża z miedzi. Sodowanie i piaskowanie drewna, które jest wykonywane przy pomocy specjalnej maszyny, zyskuje wiele pochlebnych opinii, ponieważ jest to bezinwazyjna i innowacyjna metoda czyszczenia, która zyskuje na coraz to większej popularności. Metoda ta wykorzystuje związek chemiczny – sodę oczyszczoną. Jest to substancja, która idealnie nadaje się do tej czynności, ponieważ jest to związek nieorganiczny, nieiskrzący się i nie jest łatwo palny, dodatkowo cieszy się dobrą opinią, dlatego że jest bezpieczny dla środowiska i człowieka.

Sodowanie to metoda, która polega na wyrzucaniu z maszyny, lub specjalistycznego pistoletu, z dużą prędkością sody oczyszczonej, z kolei ta uderza na podłoże, które mamy zamiar oczyścić. W ten sposób zachodzi pewna reakcja, która powoduje to, że soda nie odbija się od oczyszczanej powierzchni, w rezultacie nie uszkadza się jej, a wszelkie zabrudzenia zostają zniwelowane, dlatego zyskuje pochlebne opinie.

Sodowanie to rozwiązanie, które najczęściej jest wykorzystywane w trakcie czyszczenia linii produkcyjnych i technologicznych, silosów, różnych zbiorników chemicznych, w branży rolniczej, a nawet w spożywczej. 

Sodowanie drewna – jaka cena?

W sieci często pojawiają się zapytania o ceny sodowania. Przede wszystkim cena najczęściej jest uzależniona od elementu, mebli, albo powierzchni, którą ma się zamiar oczyścić. Dodatkowo istotny jest również wiek. W przypadku elementów czy powierzchni, które posiadają ponad 100-letnią historię, najczęściej w cenę wliczone jest nie tylko sodowanie drewna, ale i również inne zabiegi renowacyjne. W te sposób cena rośnie adekwatnie do ilości przeprowadzanych czynności. Opierając się na dostępnych w sieciach cennikach, można oszacować to, że średnia cena za sodowanie metra kwadratowego powierzchni wynosi około 100 złotych.

Jak wygląda sodowanie mebli?

Sodowanie mebli to jest coraz częściej stosowane, dlatego że jest ono bezinwazyjne i nieszkodliwe dla danego elementu. Decydując się na sodowanie mebli można mieć pewność, że uniknie się zniszczenia powierzchni.

Pistolet do sodowania drewna – który wybrać?

Poza specjalistycznymi maszynami, w sieci dostępne są również pistolety do samodzielnego sodowania drewna. Przede wszystkim pistolety mają uniwersalne zastosowanie, i bardzo dobrze sprawdzają się w trakcie oczyszczania różnych materiałów, czy elementów. Pistolet do sodowania może być również użyty w trakcie konserwacji różnych elementów mechanicznych, a może być również wykorzystywany, jako pistolet lakierniczy.

Piaskarka do drewna – jak działa?

Piaskarka do drewna to urządzenie, dzięki któremu można wykonać różne zabiegi oczyszczające. Piaskarka to rozwiązanie, które polega na oczyszczaniu poprzez wyrzucanie z dużą siłą specjalnego piasku kwarcowego, który w dokładny sposób oczyszcza drewno ze wszelkich zanieczyszczeń. 

Piaskowanie drewna – jaka cena?

Metoda piaskowanie drewna w porównaniu do sodowania różni się tym, że może pozostawiać widoczne ślady i rysy na drewnie, dodatkowo jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Piaskowanie drewna pierwszy raz zostało użyte w 1870 roku, i od tamtej pory cieszy się sporą popularnością. Najczęściej piaskowanie wykorzystuje się do oczyszczania i usuwania starej farby, które nie można w mechaniczny sposób zniwelować. Cena piaskowania drewna najczęściej jest zależna od wielkości i wieku elementu. Opierając się na cennikach, które można znaleźć w sieci, średnia cena piaskowania za metr kwadratowy powierzchni drewnianej wynosi około 50 złotych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze