Strona głównaInneEuropaleta - waga, cena, wymiar

Europaleta – waga, cena, wymiar

Bardzo duży rozwój zarówno w transporcie jak i magazynowaniu wszelkich rodzajów produktów, zmusił do wprowadzenia standaryzacji w wielu dziedzinach, które ich dotyczą. Standaryzowanie różnych procesów i elementów w transporcie i związanym z nim magazynowaniu znacznie wpłynęło na polepszenie się wydajności i usprawnienie wykonywanej w tych sektorach pracy. 

W związku z ogólnym ujednolicaniem konieczne było zaprojektowanie palet, które będą posiadać jednakowe rozmiary, dzięki czemu będzie można łatwiej i optymalniej wykorzystać powierzchnię składowania. Równie duże znaczenie ma to ile waży europaleta. W Europie najpopularniejsze są palety EUR (EPAL). Potocznie nazwane europaletami. Są one stosowane już w większości magazynach w całej europie, przez co bardzo znaczna większość systemów regałowych w magazynach dostosowywana jest pod nie. Z tego powodu na rynku pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie można kupić europalety.

Europaleta wymiary

Norma UNE-EN 13698-1 dokładnie warunkuje jakie wymiary ma europaleta. Norma ta wzięła pod uwagę wszystkie wymiary standardowych pojemników skrzyniowych, których najczęściej używa się do magazynowania i z ich wielokrotności stworzyła obecnie obowiązujący każdy wymiar europalety. Jakie wymiary ma europaleta? Jej wymiary wynoszą dokładnie 1200 x 800 mm. 

Wymiar europalet dostosowany jest także do komunikacji najczęściej transportującej towar. W samochodach ciężarowych na powierzchni załadunkowej mieszczą się 33 europalety, natomiast w kontenerach morskich, w zależności od ułożenia, wchodzi od 4 do 5 europalet.

Często zapomina się o tym, że wymiary europalety to nie tylko długość i szerokość, to także jej wysokość. Chcąc zapewnić jak najmniejszą  możliwą wysokość, aby w jak najmniejszym stopniu zabierać przestrzeń załadunkową, zaprojektowano europalety, których trzeci wymiar – wysokość wynosi 144 mm.

Ile waży europaleta? – waga

W obliczaniu jaka będzie waga danego towaru, aby można było go bezpiecznie przetransportować, bardzo ważne jest wiedzieć, ile waży europaleta. Jej waga została również, podobnie jak jej wymiary, przemyślana. Waga europalet zapewnia jak najmniejszą wagę platformom składującym towary przy jednoczesnej jak największej wytrzymałości samej europalety. Palety ważą dokładnie 25 kg każda. Europaleta posiada około 60 razy większą ładowność roboczą, która wynosi około 1 500 kg. Z kolei nośność statyczna może wynieść nawet do 4 000 kg, a obciążenie dynamiczne do 1 000 kg. Jak zatem widać, wartości wytrzymałościowe europalet są bardzo pokaźne w porównaniu do jej niewielkiej wagi, która wynosi zaledwie 25 kg. 

Waga europalet jest także dostosowana do transportu – ciężarówek oraz statków morskich. W sytuacji maksymalnego załadunku, w przypadku pojazdów ciężarowych ich ładowność zmniejsza się o 825 kg (w naczepach, w których mieszczą się 33 europalety), z kolei w kontenerze morskim należy od jego ładowności odjąć 125 kg (5 palet). 

Gdzie można kupić europalety?

Chcąc wyposażyć się w palety służące do składowania towarów oraz ich transportu najlepiej będzie udać się do składów drewna lub firm, gdzie można kupić europalety. Składy drewna często zajmują się sprzedażą i skupem palet drewnianych. W punktach skupu można także dostać używane europalety, które są dobrej jakości. Innym miejscem, gdzie można kupić palety drewniane są składy budowlane. 

Europaleta cena

Ile kosztuje europaleta? Cena europalety waha się zazwyczaj między 30, a 40 zł w przypadku nowej, nieużywanej palety. Jednak przed zakupem warto jest zapoznać się jaki cennik posiada posiada dane miejsce, zwłaszcza jeśli są to składy drewna. Cena za zwykłe palety drewniane to koszt do około 25 złoty, chodź zazwyczaj cena jest niższa. 

Cena europalety zależy od miejsca, jej dostępności w okolicy. Obecnie, kiedy europalety zyskują na popularności, ich cena także wzrasta.

Europaleta używana – cena

Używane europalety są tańsze, tak jak w przypadku wszystkich używanych produktów, które kupujemy. Na rynku można dostać drewniane palety w dobrej jakości, niezniszczone za cenę w granicach 20 – 30 zł. Zazwyczaj, kiedy ich stan jest bardzo dobry, cena europalety jest niewiele niższa od nowej. Jednak przy zakupie dużej ilości palet można dużo zaoszczędzić.

W ostatnich latach europalety przestały służyć jedynie do transportu bądź składowania różnego rodzaju towarów. Bardzo często europalety pojawiają się we wnętrzach mieszkań jako rama łóżka, stolik lub pełniąc jeszcze inną funkcję w przestrzeni. Sklepy budowlane, takie jak castorama dość często publikują wpisy z pomysłami jak można wykorzystać palety. Można znaleźć pełne instrukcje jak stworzyć kwietniki do ogrodu, szafki, meble. Castorama zachęca do dbania o środowisko, przez odnawianie elementów i nadawaniu im drugiego życia. Drewniane palety można wykorzystać na wiele możliwości, wystarczy tylko odrobina wyobraźni i chwila wolnego czasu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Udało mi się dostać na skupie używane europalety praktycznie za free. Europalety mogą posłużyć jako stelaż pod materac, bądź fajny stolik kawowy. Trochę poszperałam w internecie, zaczerpnąłem wiedzy z poradników i zrobiłem z nich zestaw balkonowy. Łatwo i tanio, polecam! Zwłaszcza, że meble DIY w tych czasach są modne;)

Najpopularniejsze