Strona głównaDIYJak zrobić pergolę tarasową?

Jak zrobić pergolę tarasową?

Pergola tarasowa to świetny sposób na to, jak przesłonić się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dzięki pergoli tarasowej dni i wieczory spędzane na świeżym powietrzu będą o wiele bardziej przyjemne. Oto sposoby na to, by samodzielnie wykonać pergolę drewnianą. Jak zrobić to sprawnie? Ponieważ to duża i czasami dość ciężka konstrukcja, nie jest to wcale proste.

Lepiej zrobić pergolę tarasową samodzielnie, czy zlecić to firmie?

Pergola tarasowa to duża i ciężka konstrukcja. Musi spełniać określone standardy, aby nie stanowiła zagrożenia na przykład przy mocnym wietrze. Dodatkowo niektóre jej rodzaje mogą wymagać zgłoszenia do starostwa powiatowego. Drewno jest naturalnym materiałem wymagającym dobrego zabezpieczenia. Z tego powodu konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie. Pracując samodzielnie trzeba na to poświęcić dużo czasu. Jest to również kosztowne. W przypadku impregnowania drewna należy dokładnie dobrać środek do jego typu, co często nie jest oczywiste. Z tego powodu lepszym pomysłem jest zdecydowanie się na usługi profesjonalnej firmy. Taka pergola będzie bardzo solidna, dekoracyjna, wykonana zgodnie z życzeniem zamawiającego, a do tego drewno wytrzyma lata i nie będzie konieczności jego szybkiego malowania.

Samodzielna budowa pergoli tarasowej

Pergola to rozwiązanie znane i lubiane. Dzięki ażurowej konstrukcji kratownicy jest ona zdecydowanie lżejsza pod względem wizualnym, jak i swoim realnym ciężarem. Nieodłącznym elementem kojarzącym się z pergolą jest roślinność, szczególnie taka, która będzie obrastać jej elementy. Surowe drewno dzięki temu będzie jeszcze bardziej dekoracyjne.

Istnieje wiele pomysłów na pergolę drewnianą. Jak zrobić ją najlepiej? Przede wszystkim zastanów się dobrze nad jej umiejscowieniem i wymiarami. Zaplanuj, w jaki sposób zwiążesz ją z gruntem. W przypadku drewna możliwych jest bardzo wiele opcji kolorystycznych. Można je pokryć farbą kryjącą lub prześwitującą, by widać było jego naturalny rysunek. 

Początkiem prac powinno być staranne zaplanowanie i wykonanie rysunków konstrukcyjnych pergoli tarasowej drewnianej. Jak zrobić to dobrze? Zaplanuj starannie jej wygląd, w tym przede wszystkim zastanów się, w jakich miejscach umieścisz słupki konstrukcyjne. Solidne słupki są podstawą tej konstrukcji. Dopiero do nich przyczepia się węższe listewki, odpowiedzialne za ażurową konstrukcję. Słupki powinny być między sobą ustawione w odległości około 1,5 metra. Listewki rozmieść w preferowanej przez siebie odległości. Im będą bliżej, tym pergola będzie lepiej przesłaniać widok i chronić od wiatru. 

Nie trzeba ograniczać się tylko do bocznej pergoli drewnianej. Jak zrobić jej zadaszenie? Wówczas konieczne będzie zastosowanie co najmniej 4 słupów konstrukcyjnych.

Wszystkie drewniane elementy należy odpowiednio wyszlifować, używając w tym celu szlifierki albo zrobić to ręcznie papierem ściernym. Po wyszlifowaniu trzeba z drewna usunąć pył. Dopiero wówczas nakłada się środek zabezpieczający.

Potem przychodzi czas na montowanie konstrukcji. Drewno nie może się oczywiście znaleźć bezpośrednio w ziemi, dlatego najlepszym wyborem jest zainstalowanie odpowiednio wypoziomowanych kotew metalowych. Drewno w ten sposób będzie zabezpieczone przed wpływem wilgoci.

Gotowa pergola tarasowa

Ze względu na różnego rodzaju komplikacje, które mogą pojawić się w trakcie samodzielnego tworzenia pergoli tarasowej, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tej pracy profesjonalistom. Wówczas ma się pewność, że całość będzie długo służyć i przy okazji, że nie wpłynie na nią nadmiernie świat zewnętrzny. Ważne jest przede wszystkim dobre zaimpregnowanie pergoli tarasowej drewnianej. Jak zrobić to najlepiej? Zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie zaufanie profesjonalnej firmie, która właściwie dobierze rodzaj zabezpieczenia.

Dzięki temu pod wpływem deszczu, wiatru, słońca, czy mrozu nie zmieni ona swoich właściwości i zawsze prezentować się będzie tak samo dobrze. Drewno nie wypłowieje szybko i będzie zabezpieczone także przed działaniem insektów.

W przypadku zakupu gotowej pergoli tarasowej do wykonania pozostanie tylko jej montaż. Można także zamówić usługę łącznie z zamontowaniem takiej przesłony. Z tego względu polecamy postawić na zakup sprzętu od wyspecjalizowanych firm. 

Materiał będzie już przygotowany i będzie można od razu montować pergolę tarasową drewnianą. Jak zrobić to najszybciej? Odpowiedź brzmi – zatrudniając odpowiedniego fachowca, który wszystko przygotuje. Do ciebie będzie należało wyłącznie zaprojektowanie wyglądu nowego tarasu. Pozostałe elementy będą do niego dobrane. Fachowiec wie także, jakiego rodzaju drewno warto zastosować do stworzenia pergoli. Może to być odporne, ale drogie i ciężkie drewno egzotyczne lub bardziej znane drewno rodzime. Dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem jest zatrudnienie fachowców niż wykonanie pracy DIY, jeżeli szanujesz swój czas i pieniądze.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze